Haberler

38 bin ağaç kurtuldu

Doğa harikası Kırıntı Köyü yakınlarında yapımı planlanan Yuvacık Rüzgar Enerji Santralı’na verilen olumlu ÇED kararı İdare Mahkemesi’nce iptal edildi…

Bursa ve Kocaeli illeri sınırlarında Güney Marmara’da Doğu Karadeniz ikliminin yaşandığı doğa harikası Kırıntı Köyü yakınlarında yapımı planlanan Yuvacık Rüzgar Enerji Santralı’na verilen olumlu ÇED kararı İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Yuva Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan Yuvacık Rüzgar Enerji Santrali (120 MWm/120MWe) Projesi’ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED raporunun iptali, 38 bin ağacı, 257 tür bitkiyi ve 78 tür kuşu kurtarırken doğa tahribatını engelledi.

Körördün, Çiftlik, Çamlık, İşaret, Kayacık, Aktaş, Tarla, Dede, Kurtini, Akdam, Çamlıca, Adaçalı ve Sivri Tepe mevkilerinde kurulması planlanan 34 adet türbinin orman arazilerinde kaldığı, kuş göç yollarının bilimsel olarak dikkate alınmadığı, evlere yakınlığı ve ekosistemin göz ardı edildiği gerekçesiyle ÇED raporunun iptal edilmesi sevinçle karşılandı.

MAHKEME KARARIYLA SABİT: PROJE HUKUKA AYKIRI

Bursa Barosu, Kırıntı Köyü’nde yaşayan emekli veteriner hekim Ahmet Bülent Üçok ve Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği DOĞADER tarafından açılan davada Bursa 3. İdare Mahkemesi’nce verilen iptal kararını, Bursa Barosu Başkanı Avukat Gürkan Altun, duyurdu.

Açılan davada mahkeme, bölgenin kuş göç yolları üzerinde bulunduğunu dikkate aldı.

Mahkeme kararına göre; “Türbinlerin orman arazilerinde kaldığı, iletim hatları için kesilecek ağaç sayısının ÇED raporunda değerlendirilmediği, RES’in kuşlara ve kuş göç yollarına etkilerinin bilimsel olarak dikkate alınmadığı, Tacir,Gürmüzlü, Elmalı ve Hacıosman mahallelerindeki türbinlerin evlere çok yakın olduğu ve can güvenliği açısından risk taşıdığı, hem kaza hem de gürültü etkileri nedeniyle türbinlerin yerleşim yerlerine uzaklığının en az 1,5 km olması gerektiği, kamu kurumlarının görüşlerine itibar edilmediğinin ortaya çıktığı, ekosistem değerlendirme raporu, flora ve faunaya ilişkin olarak yapılan çalışmaların süre ve bilimsel yöntem açısından eksik ve yetersiz olduğu”  gerekçesiyle hukuka aykırı olduğuna ve iptaline hükmetti.

Baro Başkanı Avukat Gürkan Altun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarına dair hazırladığı verilere göre, yıllar içerisinde verilen “ÇED Olumlu” kararının 5 bin 288’yi bulduğunu, bu rakamın 4 bin 887’sine AKP döneminde imza atıldığına vurgu yaparken, “İnsanın da bir parçası olarak yer aldığı ekosistemin bilimsel gerçekler ışığında korunması için, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da hukuksal mücadeleye devam edecektir” dedi.

MARMARA’DAKİ DOĞU KARADENİZ’İ KURTARDIK

Kırıntı bir mikro klima bölgesi. Küçük bir alanda bölgenin genel karakteristiğinden farklı bir iklimi yaşayabiliyorsunuz. Bu ormanda çok fazla bitki türü bulunuyor. Örneğin şu an koruma altında bulunan ve toplanması yasak olan salep bitkisi bu bölgede halen varlığını sürdürüyor. Bu muhteşem doğada çok seyrek görülen karaleylek yuvalanıyor. Karadeniz’e özgü yabani orman gülü de burada yetişiyor. Karayemiş, yaban mersini bu dağlarda görülen, bölgenin genel florasına uymayan unsurlar. Güney Marmara’da Doğu Karadeniz iklimi var İznik’e saklanmış bu köyde. Veteriner hekim Ahmet Bülent Üçok ise, İznik’e bağlı Kırıntı Köyü’nde kendisine herkesin hayalini kurduğu bir dünya yaratmış. Doğal koşullarda hayvan yetiştiriyor, peynir üretiyor. Ormanın derinliklerine saklanmış doğanın bekçiliğini yapıyor.Üçok, Kırıntı’da bu coğrafyanın enerji uğruna talana uğramaması için verdiği mücadelenin sonucunda ormanın, doğanın ve canlıların kurtulmasından duyduğu mutluluğu “Enerji ithal edilebilir ancak doğa ithal edilemez” sözleriyle dile getiriyor.

ENDEMİK TÜR BÖLGESİ

Proje alanının içinde olduğu bölge ekolojik anlamda “Nemli Karstik Orman” sınırlarında yer alıyor. Yuvacık Rüzgar Enerji Santrali Projesi kapsamında yapılması planlanan 34 adet rüzgar enerjisi türbinleri Anadolu üzerinden geçen kuşların yoğun olarak kullandıkları rota üzerinde bulunuyor. Avrupa için endemik ve endemikliğe yakın olan türlerin önemli bir kısmı bölgede yer alıyor. IUCN verilerine göre belirtilen türlerden 17 tanesinin, ( cinerea, Falcotinrıunculus, Fulicaatra, Gallinagogallinago, Charadriusdubius, C. alexandrinus, Apusapus, Galeridacristata, Hirurıdorustica, Delichonurbicum, Saxicolarubetra, Phylloscopustrochilus, Lanius senatör, Sturnusvulgaris, Passerdomesticus, Linariacannabina, Emberizahortulana) populasyonu Avrupa genelinde azalma eğiliminde.Ayrıca 78 türden 31’i de Türkiye genelinde azalma eğilimi gösteriyor. 12 yarasa türü bölgede yayılma gösterirken, yine alan ve çevresinde tespit edilen 78 türden 48 tanesi, Bern Sözleşmesine göre “Mutlak Koruma Altındaki Türler” listesinde olup, Türkiye Kuşları Kırmızı Listesi’ne göre bu türlerden 24’ü büyük ölçüde tehdit altında.

Odatv.comRabia Deniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.