Biliyor musunuz?,  Nisan

4 Nisan Sokak Hayvanları Günü

Yaşanılan iklim değişikliklerinin yarattığı etkiler sokak hayvanları için birçok önemli sorun oluşturmaktadır. Sokakta yaşayan hayvanlar yaşanılan aşırı sıcak günlerde susuz kalmakta, besin bulamamakta ve açlıkla mücadele etmektedir. En önemlisi de kötü hava koşullarında saklanacakları alan eksikliği sebebiyle yaşama mücadelesi vermektedir. Sokak hayvanlarının bizim korumamıza ihtiyaçları vardır. Sadece biz insanlara ait olmayan bu dünyada yaşam alanlarımızı paylaşma konusunda ise herkesin bilinçlenmesi gerekmektedir. 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü bu nedenle oldukça önemlidir.

Satın alma sahiplen

Günümüzde bazı insanlar sahiplenilmesi ve korunması gereken sokak hayvanlarına hayatı daha zor hale getirmektedir. Şiddet, istismar ve benzeri çeşitli işkencelere maruz kalan sokak hayvanları için dünya olduğundan daha zor bir hale gelmiştir. Yaşamak bu hayvanlar için insanlar tarafından imkânsız kılınmıştır. 4 Nisan Sokak Hayvanları Gününde bu gibi şiddet olaylarının engellenmesini sağlamak gerekmektedir. Toplumdaki sokak hayvanlarını koruma bilincini arttırmak adına bir adım atmak hepimiz için bir fırsattır.

Sokak hayvanları için özellikle havanın çok sıcak olduğu günlerde sokak başlarına, kapımızın önüne ve parklara bir kap su bırakmak insanlar için bir iyilik yapmanın da ötesinde sorumluluktur. Bu her bir sokak hayvanı yaşadığımız çevreyi güzelleştirmek ve yaşayan türler arasındaki adaleti sağlamak için atılacak önemli adımdır.

Bir kap yemek

Hepimizin sokak hayvanlarını korumak ve onlara yardım etmek adına yapabileceğimiz bir çok şey var. Arabanız varsa arabayı çalıştırmadan önce kaputa vurarak bile bir sokak hayvanın hayatını kurtarabilirsiniz. Evinizde camınızın önüne kırık pirinçler koyarak aç kalan kuşların karnını doyurabilirsiniz. İlgilendiğiniz her hayvan ile sevginizi paylaşmış olursunuz. Vaktiniz çok yoksa hayvan barınaklara bağış yapabilirsiniz. Vereceğiniz her destek sizin yerinize vakti olup sokak hayvanlarına yardım etmek isteyen insanlar için güç olacaktır. Yaralı olarak bulup veterinere götürdüğünüz her canlı gelecek için umut, insanlık adına bir ilham olacaktır. Unutmayın ki sevgi paylaşılınca artar. Yapılan her yardım denize atılan bir taş gibi dalga dalga yayılır, gün gelir dev dalgalara dönüşür. Bizler için de sokak hayvanlarına yardım etmek bir tercih değil, vicdani sorumluluktur.

4 Nisan Sokak Hayvanları Günü

Sosyal medya kullanıcısı iseniz ; Türkiye Vodafone Vakfı’nın Habitat Derneği işbirliği ile yürüttüğü Yarını Kodlayanlar projesi yürütülmektedir. Kodlama eğitimi alan çocuklar, sokak hayvanları mamasız kalmasın diye tweet’le çalışan bir mama kabı tasarladı. Artık 13 farklı noktada boşaldıkça yeniden dolan bir mama kabı var. #SokakHayvanlarıGünü’nde atacağınız tek tweet ile bir mama kabını doldurmak ister misin? Hemen #BuMamaBenden ile tweet’le mama kapları dolsun, dostlarımızın karnı doysun.

Bu proje ile ilgili daha fazla biliye buradan ulaşabilirsiniz.

Projenin videosunu izlemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.