Biliyor musunuz?,  Haberler,  Mayıs

9-10 Mayıs Dünya Göçmen Kuşlar Günü

9-10 Mayıs Dünya Göçmen Kuşlar günüdür. Yaşam alanlarının korunması için, dünyanın dört bir yanında “Dünya Göçmen Kuşlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Göçmen kuşlar için önemli sayısız doğal alana sahip Türkiye’de de bu gün çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Birleşmiş Milletler Çevre Programı öncülüğünde göçmen kuşların ve yaşam alanlarının korunması; yasa dışı avcılığın sonlandırılması için küresel ölçekte bir çağrıdır.

Dünya Göçmen Kuşlar Günü

”Bu kapsamdaki faaliyetlerde; göçmen kuşlara ilişkin tehditler hakkında bilgilendirmelerin yapılması gerekir. Bu konularda alınması gereken önlemlerin konuşulması ve bu konuya 365 gün özen gösterilmesi gerektiği hatırlatılıyor.
Göçmen kuşların göç yollarını değiştirmeye mecbur kalmasının yaşam alanlarının korunamadığı anlamına geldiğini unutmamak gerekir. Bu dünyayı paylaştığımız türlerin yaşamlarındaki değişiklikler, dünyanın dengesini ve insanların yaşam koşullarını mutlaka etkileyecektir.
Havada görünce bol bol gezeceğimize inanıp sevindiğimiz leylekler, türkülere ilham veren turnalar, bereketin simgesi kabul edilen ebabiller ve daha pek çokları…
Varlıkları ile mutlu eden göçmen dostlarımız…
Yoklukları ile yok olmamak için, yüzümüzü gökyüzüne çevirdiğimizde 365 günde bir de olsa onları arasın gözlerimiz…
Onları korumak için yaşam alanlarını da korumamız gerektiğini unutmayalım. ”

Alıntı : Veteriner Hekim Dr. Ebru TONG

Dünya Göçmen Kuşlar Günü

9-10 Mayıs’ta Ne Yapılabiliriz?

  • Varsa dürbün ve teleskoplarınız ile gözlem yapabilir göçmen kuşları fark etmeye çalışabilirsiniz.
  • Gözlemlediğimiz türleri, ekusbank.org adresinde bir hesap oluşturarak uluslararası bir kuş gözlem ağı olan bu sisteme girebilirsiniz.
  • Tüm dünyada kuşlarla ilgili yürütülen bilimsel çalışmalara bu yolla katkıda bulunabiliriz.
  • Göçmen kuşlarla ilgili yazılarımızı, resimlerimizi, fotoğraflarımızı, kısacası kuşlara dair yaptığımız ne varsa beğenebilirsiniz.
  • Paylaşımlarınız #DünyaGöçmenKuşlarGünü etiketiyle paylaşabilir ve göçmen kuşlarla ilgili yapılan paylaşımlara destek olabiliriz.
  • Kuşların göç hareketi devam ediyor. Salgın günlerinde evlerimizden çıkmasak da, bir parçası olduğumuz doğanın döngüsü içerisinde göçmen kuşları fark etmeye çalışabiliriz.
  • Karşılaştıkları tehditleri ortadan kaldırmak için çaba sarf ederek, yaşamın benzersiz çeşitliliğine şahit olabiliriz.

Günün önemini anlatmaya ve anlamaya destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.