Haberler

AB sıfır karbon hedefine ulaşmak için yenilenebilir ısıya öncelik verilmelidir

EGEC: “Avrupa Yeşil Anlaşması’nın enerji geçişini kolaylaştırması için önerilen Doğru Geçiş Mekanizması’nda yenilenebilir ısıya öncelik verilmelidir. Bu, AB tarafından belirlenen sıfır karbon hedeflerine ulaşmak için gereklidir.”

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC), Avrupa Komisyonu tarafından Doğru Geçiş Mekanizması önerisinin başlatılmasına tepki gösteriyor.

Aralık 2019’da Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan Avrupa Yeşil Anlaşması’nın bir parçası olan Geçiş Mekanizması, en çok etkilenecek belirli bölgelerin karşılaştığı bazı zorlukları ele alarak enerji geçişinde kimseyi geride bırakmamayı amaçlayan bir çalışmadır. Planlanan 100 milyar Euro’luk (111 milyar ABD Doları) Doğru Geçiş Fonu, yeşil yatırımları, geçiş planını ve yönetimi ve teknik yardımı artırmak için devlet yardım kurallarına katkıda bulunacaktır.

EGEC konuya ilişkin Doğru Geçiş Mekanizması’nın başarılı olması için “AB’nin sıfır karbon hedefine ulaşmada yenilenebilir ısıya öncelik vermesi gerekiyor.” dedi.

EGEC, Mekanizmayı başarılı bir Avrupa Yeşil Anlaşması sağlamak için sosyal ve politik kabul edilebilirliği bağlayan bir yapıştırıcı olarak görmektedir. Bu mekanizma, bölgelerin, toplulukların ve çalışanların sıfır karbonlu bir AB’de yaşamalarına yardımcı olmak için finansal yardım ve teknik geliştirmesini sağlar.

Bunu yapmak için, ısı AB’de tüketilen enerjinin yarısından fazlasını oluşturduğundan jeotermal ve diğer yenilenebilir ısıtma çözümlerine öncelik vermelidir. Yeni nesil jeotermal elektrik de enerji sektörünün karbondan arındırılmasına yardımcı olacaktır.

EGEC Jeotermal Politika Sorumlusu Reghina Dimitrisina, ısı ve elektrik dekarbonizasyonunun birbirine bağlı olduğunu vurguladı. “Sıfır karbonlu bir Avrupa, jeotermal ve diğer yenilenebilir ısı çözümlerine hızlı yatırım yapılmadan gerçekleştirilemez”, dedi.

Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki ısıtma talebinin çoğu, elektrik üretiminde kullanılan fosil yakıtlarla karşılanmaktadır. Dimitrisina, “Durumu yanlış değerlendirdiği için elektriğe bağımlı AB politika tartışması bu ülkeleri başarısızlığa uğrattı. Doğru Geçiş Mekanizması, eskiden fosil yakıtlardan bahsederken, şimdi jeotermal ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına bakmamızı sağlıyor.” dedi.

Doğru Geçiş Mekanizması, jeotermal gibi yenilenebilir enerji teknolojilerinin piyasaya girmesini sağlayan finansal planlara ve araçlara odaklanmalıdır. Riskten arındırma şemalarının bu amaçla çok önemli olduğu kanıtlanmıştır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.