Haberler

ABD’nin nükleer ve biyolojik silah atıklarını gömdüğü kubbe, küresel ısınma yüzünden çatladı, okyanusa sızdırıyor

ABD’nin nükleer ve biyolojik silah denemeleriyle mahvettiği Marshall Adaları’nda öldürücü atıkları gömdüğü kubbede küresel ısınma nedeniyle çatlaklar meydana geldi. Plütonyum sızan atıkların tümüyle okyanusa dökülmesi tehlikesi var. Marshall hükümeti yardımını talep ettiği ABD’den “Kubbe sizin toprağınızda, sizin sorumluluğunuzda” yanıtını aldı. 

ABD, 1946-58 arasında 67 kez nükleer bomba patlattığı Marshall Adaları’nda bunun üzerine en az 12 biyolojik silah denemesi de yapmıştı.

Daha sonra her iki programın öldürücü artıklarının bulunduğu toprak, Runit Adası’nda nükleer denemelerden kalma bir kratere atıldı, ABD’nin Nevada eyaletindeki deneme sahasından radyoaktiflenmiş 130 ton toprak da buraya getirildi, hepsi betonla karıştırıldı ve üstüne kubbe inşa edildi. 

Ancak Los Angeles Times (LAT) gazetesinin konuyla ilgili araştırması, 88 bin metreküp öldürücü atığın gömüldüğü Runit Kubbesi’nde çatlaklar meydana geldiğini ortaya koydu. 

Habere göre küresel ısınma nedeniyle meydana geldiği söylenen çatlaklardan Pasifik Okyanusu’na plütonyumun da içinde bulunduğu atıkların sızdığına dair deliller var.

Üstelik daha da ısı arttıkça ve okyanus seviyesi yükseldikçe kubbenin içindeki bütün öldürücü atıkların okyanusa dökülmesi tehlikesi bulunuyor.

Sputniknews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.