Biliyor musunuz?

ADIM ADIM PETROLÜN SONU

Gezegenin tüm enerji tüketiminin yarısını oluşturan petrol; tükenme riski taşıyan doğal enerji kaynakları arasında yerini almak üzere. Petrolsüz bir yaşam düşüncesi şimdiden korkutuyor!

Kaliforniya ve Petrol

Petrol, dünyanın her yerinde kullanılıyor. Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan Taft petrol sahası ise dünyanın en büyük petrol alanlarından birisi. 52 bin hektarın üzerindeki 10 binden fazla kuyu, gece gündüz petrol pompalıyor. Dünyada her gün 13 milyar litreden daha fazla petrol üretiliyor. Bu rakam, 1950 yılındaki üretimden 7 kat daha fazladır.

Son yıllarda petrol fiyatı hızla artıyor. Bu artışlar sadece bir başlangıç. Çünkü dünya adım adım petrol bolluğunun sonlarına yaklaşıyor. Her yıl üretilen petrolün iki üç kat fazlası tüketiliyor. Dolayısıyla milyonlarca yıllık fosiller kullanılıyor. Ve 150 yıldır bu petrol harcanıyor. Bu daha ne kadar sürecek?

Rezervlerin Yarısı Tükendi

20. yüzyıldaki büyük ekonomik gelişmedeki en büyük rol, petrole ait. Ve bugüne kadar bilinen rezervlerin yarısı tükendi. Azami üretime ulaşıldığında, ki buna dünya çapında petrol üretiminin pik noktası diyebiliriz. 2020 yılında olacağız ve bu tarihten itibaren dünya petrol üretimi eğrisi aşağıya dönecek. Tam bu noktada; petrolün sonu değil ama azalması sorunu ortaya çıkacak. Dolayısıyla yenilenebilir enerji üzerinde şimdiden çalışmak zorundayız.

Nükleer Enerji Kaçınılmaz

Bugün dünya enerji tüketiminin yüzde 50’si petrolden oluşmaktadır. Büyük barajlar dışındaki yenilenebilir enerji; tüm dünyada yüzde l’in altında kalıyor. Bu da çok yakında yeterli olmayacak demektir. Döngüyü devam ettirmek için üçüncü bir unsura; yani nükleer enerjiye ihtiyaç olacak. Ve insanoğlunun bu gerçekliğe adapte olması gerekecek. Nükleer enerji elektrik üretir, petrolle işlevi aynı değildir. Uranyum rezervleri ise sonsuz değildir. Yeryüzündeki uranyum rezervlerinin tüm teknik imkanlar sonuna kadar zorlanırsa en fazla 50 yıl kullanılabileceği öngörülüyor. Ve henüz atık sorunu da çözülmedi. Nükleer enerji, petrol kaynaklarının azalmasına karşı ileri sürülen çözümlerden sadece birisidir. Ancak nükleer enerjinin petrol sorununa gerçek bir çözüm olup olmadığı kesinleşmemiş ve tartışmaya açık bir alternatif olarak durmaktadır.

Bu yüzyılın sonunda, petrol tükendiğinde benzin istasyonlarının neye benzeyeceği konusunda çeşitli senaryolar da mevcut. Ancak dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Haiti’de, daha şimdiden petrol yok, sadece kereste var. Dünyadaki 3 milyar kişi ısınmak ve yemek pişirmek için odundan yararlanıyor. Haiti şimdiden tamamen ormansızlaştırıldı.

Çözüm daha çok yenilenebilir enerji kaynağına yönelmek hem de hiç vakit kaybetmeden.

BBC Dünya Raporu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.