Biliyor musunuz?

Afrika Penguenleri

Güney Afrika’nın tehlikedeki en önemli türlerinden biri Afrika penguenleridir. Bu sevimli türün sayılarının gün geçtikçe azalıyor olduğuna inanmak ise gercekten güç.

Çıkardıkları anırmaya benzer sesler nedeniyle eşek pengueni olarak da adlandırılan Afrika Penguenleri, Kara Ayaklı Penguen olarak da bilinir. Temel yaşam alanları Güney Afrika olan bu sevimli hayvanlar, Namibya ve Algoa Bay arasındaki adalarda koloniler halinde yaşamaktadırlar. Afrika Penguenleri, bu ülkede üreyen tek penguen türüdür. Penguen Adaları, adını üzerinde yaşayan bu penguen kolonilerinden almıştır. 1980’lerde Cape Town arazisinde ortaya çıkan penguen kolonileri, leopar gibi sayıları azalan yırtıcılara bağlandı. Bilinen diğer tek koloni sadece Namibya’da yaşamaktadır ve ortaya çıkış zamanları bilinmemektedir. 20. yüzyıl başlarında sayıları bir buçuk milyon olan Afrika penguenleri, aynı yüzyılın sonunda sadece 150 bin adet kaldı. Güney Afrika’daki Afrika penguenlerinin sayısı günümüzde %95 oranında azalmıştır.

Besin Kaynakları Azaldı

Aşırı avlanmayla kıyıda balıkların azalması, penguenleri daha açık sulara yüzerek daha az besleyici besinler avlamalarına sebep oluyor. Başlıca besin kaynaklarının azalmasını küresel Isınmaya da borçlular. Penguen yumurtalarının ticari amaçla toplanıp satılması bu türü tehlikeye sokan nedenler arasında. Toplanan yumurtalar birkaç gün sonra daha tazelerinin satılması amacıyla kırılıp atıldığı için de Afrika pengueni sayısında gözle görülür düşüşler yaşanmaya başlandı. Denizlere dökülen kimyasal maddeler ve gemilerin denizde iken atıklarını sulara boşaltması gibi etkenlerle yaşam alanları da kirletilmektedir.

Düşmanları

Afrika penguenlerini denizde avlayan yırtıcılar başta köpek balıkları olmak üzere, denizaslanları ve kimi zaman da orka yani katil balinalardır. Penuenlerin karadaki düşmanları ise yumurtalarını ve yavrularını çalan Dominik martısı, firavun fareleri ve genetler olarak sayılabilir.

Tanker Kazası Facia Yarattı

Bir maden tankerinin 2000 yılında batması sonucu bölgedeki 20 bine yakın penguen petrole boyandı. Petrol bulaşmış penguenler Cape Town’a getirilerek kurtarılmaya çalışıldı. Binlerce insan kaza bölgesinden penguenleri kurtarma çalışmasına katıldı. Afrika penguenleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan türler listesinde yer alan nadide türlerden biridir.

Tehlike Altındaki Diğer Türler

Güney Afrika’da tehlike altında olan ve kritik derecede yok olma tehlikesi altında olan diğer hayvan türleri arasında birden fazla altın köstebek türü, Riverine tavşanı, gergedan, orman antilobu bongo, şempanze, dağ zebrası ve çita yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.