Ekme-Budama-Aşılama

Ahlat

Yaban Armudu olarak da bilinen ahlat kendiliğinden yetişen ve armut aşılanan bir ağaçtır. Ülkemizde yetiştiriciliği pek yapılmamakla birlikte daha çok armut için kullanılan ideal bir anaçtır.

Ahlat Anadolu’nun hemen her yerinde yabani formda yetişmektedir. Kuraklığa ve hava kirliliğine oldukça dayanıklı bir türdür. Kurak yerlerde, orman açıklıklarında, özellikle ormandan açılmış tarla içlerinde çeşitli Alıç (Crataegus) türleriyle birlikte meyvesi ve gölgesi için bırakıldığı yerlerde yaygın olarak bulunur. Yetişme koşullarına bağlı olarak üç-on metre arasında boylanabilen çoğunlukla ufak bir ağaçtır.

Yaprakları dar, gri-yeşil yoğun tüylü ve tam kenarlıdır. Nisan ayında çiçek açar, meyvesi sonbaharda olgunlaşır. Meyvesi üç dört cm. çapında, oldukça buruk lezzettedir. Meyveleri Konik yapılıdır.yapraklarını döker. Armuta benzeyen parlak, yeşil, büyük yaprakları vardır.sonbaharda kızıl bir ton alır.nisan mayıs göz alıcı beyaz çiçekler açar.bunu yeşil kahverengi meyveleri izler. Bazı yörelerde çakal armudu, çördük gibi yöresel isimleri de vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.