Biliyor musunuz?,  Haberler

Ak kaşlı kiraz kuşu Zonguldak’ta

Ak Kaşlı Kiraz Kuşu

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Yaban Hayatı Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sözen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’de bugüne kadar yaklaşık 490 kuş türü kaydedildiğini belirtti.

AA’nın haberin göre ülkede yaşayan bazı kuş türlerinin sürekli görüldüğüne, büyük çoğunluğu göçmen olduğu için belli mevsim veya dönemlerde görülebildiğine dikkati çeken Sözen, “Bir kısmı rastlantısal konuk olup nadiren görülen türlerdir. Bu nadir türlerden birisi ‘Ak kaşlı kiraz kuşu (Emberiza rustica)’ olup 1900’lü yıllardan sonra Türkiye’de sadece 8 kez görülmüştür” dedi.

Ak Kaşlı Kiraz Kuşu

ZONGULDAK’TA 309. KUŞ TÜRÜ OLARAK KAYITLARA GEÇTİ

Sözen, “Ak kaşlı kiraz kuşu”nun Türkiye’de ilk fotoğrafının 2008 yılında Soner Bekir tarafından Sarıkamış’ta çekilebildiğini aktararak, şunları kaydetti:

“25 Aralık’ta kente bağlı Çaycuma ilçesinde yaban hayatı gözlemcisi ve fotoğrafçısı Özay Özalp Özaydın tarafından türün görüntülenmesiyle Türkiye’den 1900’lü yıllardan sonraki 9. kaydı sağlanmış oldu. Ak kaşlı kiraz kuşunun Zonguldak’tan kaydı olmadığı için kent için de 309’uncu kuş türü olarak kayıtlara geçmiştir.”

Ak kaşlı kiraz kuşu Zonguldak'ta görüntülendi
Ak Kaşlı Kiraz Kuşu

Kuş gözlemcileri ve fotoğrafçıların büyük heyecan yaşadığını dile getiren Sözen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle İstanbul, Ankara ve Düzce’den gelen 20’den fazla kuş gözlemcisinin kuşu gözleyip fotoğrafladığını aktardı.

Kaynak : https://www.haberturk.com/ak-kasli-kiraz-kusu-zonguldak-ta-goruntulendi-2919578

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.