Haberler

Aydın’da yağmur suyu hasadı başladı

Aydın’da hayata geçirilen Yağmur Suyu Hasadı projesiyle, aşırı kuraklık ve yağışların üretici üzerindeki olumsuz etkilerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Projeyle 2020’ye kadar 650 ton yağmur suyunun hasadının gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Suyun aşırı ve bilinçsizce kullanımı ve tatlı su habitatlarının bozulması sebebiyle ülkemizde iklim değişikliğine karşı en hassas bölgelerden biri haline gelen Büyük Menderes Havzası’nda suyun verimli kullanımı için sürdürülebilir bir model oluşturmak amacıyla Doğal Hayatı Koruma Vakfı ve HSBC Türkiye iş birliğiyle ‘Yağmur Suyu Hasadı’ projesi Türkiye’de ilk Aydın’ın Koçarlı ilçesine bağlı Haydarlı Mahallesi’nde hayata geçirildi. 

Haydarlı Köyü’nde kuraklıkla mücadelede ve yağmur suyunun verimli kullanımı amacıyla geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde başlatılan ‘Yağmur Suyu Hasadı’ projesi kapsamında Haydarlı İlkokulu’nun çatısına, bazı vatandaşların evlerinin bahçesine, mahalle içerisindeki boş alanlara ve zeytinlik alanlara su hasadı yapılacak alanlar kuruldu. 12 farklı hasat şeklinin uygulandığı Haydarlı Mahallesi’nde bugüne kadar 134 ton, yani yaklaşık 7 bin damacanaya eşdeğer ya da dört kişilik bir ailenin yaklaşık 6 aylık su ihtiyacını karşılayacak miktarda yağmur suyu hasadı yapıldı. 

Ekim 2020’ye kadar 650 ton yağmur suyunun hasat edilmesinin hedeflendiği proje kapsamında Haydarlı Köyü’nde düzenli aralıklarla saha çalışması sürerken vatandaşlar da bilgilendiriliyor. 

KURAKLIĞA KARŞI DOĞAL ÇÖZÜM
Projeyi yerinde inceleyen Doğal Hayatı Koruma Vakfı Genel Müdürü Aslı Pasinli,

“Su ile ilgili sorunlarımız var. Biliyorsunuz ki iklim değişikliği kapımızda. Ya aşırı yağışlar oluyor ya da kuraklıklar oluyor ve bunların da giderek artması bekleniyor. Menderes Havzası özellikle su konusunda hassas bölgelerden bir tanesi. Sorunlarımızın çözümü yine doğada. Kadim bilgilerimizi tekrar hatırlamamız geçmişe dönüp onları tekrar günümüze taşımamız gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de yağmur hasadı. Bunun 12 farklı çeşit yöntemi var” dedi. 

aydinda-yagmur-suyu-hasadi-basladi

Yaklaşık bir yıl önce Haydarlı Köyü’nde saha çalışması yapmaya başladıklarını dile getiren Pasinli, “Uzmanlar bölgede inceleme yapıp hasat yöntemini ve bölgenin ihtiyacını belirledi. Bazı bölgelerde aşırı göllenme ve seller oluyordu. Nasıl toprağın geçirgenliğini arttırırız, bu suyu nasıl hasat edip biriktirebilirizi uzmanlarımız çalıştılar ve bölgede 12 farklı pilot uygulama yaptık. Bunlar tabi ki örnek uygulamalar. Bizim amacımız bu çok basit ve geçmişten gelen bilgiyi günümüze tekrar taşıyarak sellerin önüne geçerek kuraklıklarla daha iyi mücadele edebilmek” diye konuştu.

aydinda-yagmur-suyu-hasadi-basladi

TEMİZ SU HAVZALARININ KORUNMASI HEFLENİYOR
HSBC Genel Müdürü Selim Kervancı ise, “Geleceğe Gönüllüyüz çatısı altında çevre ve eğitim alanında sürdürülebilirlik projelerine büyük bir destek veriyoruz. Bugün de bu projelerden bir tanesi kapsamında Aydın Haydarlı Köyü’ndeyiz. Bugünkü projemizin adı ‘Yağmur Suyu Hasadı.’ Bu proje sonunda bu köyümüzde 650 ton yağmur suyu hasat edilmiş olacak. Buradaki amacımız köylülerimizin ve halkımızın bu konudaki farkındalığını ve çevre bilincini arttırmak ama aynı zamanda HSCB olarak temiz su havzalarının korunmasına bir şekilde aracılık etmeyi hedefliyoruz” dedi.

aydinda-yagmur-suyu-hasadi-basladi-
aydinda-yagmur-suyu-hasadi-basladi-

Aydınhedef

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.