Biliyor musunuz?

Bir Ağaç Ne Kadar Oksijen Üretir?

Yaşayabilmemiz için nefes almaya, nefes almak içinse oksijen kaynağımız ormanlara ihtiyacımız vardır. Orman 3-5 ağacın oluşturduğu ağaçlıklar değildir. İçinde tüm canlıları barındıran bir ekosistemdir ve bir ağaçlığın orman ekosistemine dönüşmesi on yılları hatta yüzyılları almaktadır.

Ormanların bizim için sayısız faydalarından en önemlisi bizim yaşamamız için tek kaynağımız olan oksijenin büyük bir bölümünü üretmesidir. Birçok bitki havadaki karbondioksiti emer ve geri kalan oksijeni salar. Bizim yaşamamız için gerekli olan oksijen olarak bize geri verirler. Kim yapar ki bunu ? Zarar verdiğiniz halde size kim yardım eder ?

Soluğumuz oksijeni ne kadarını ağaçlar üretiyor? Diğer oksijen üreten kaynaklar nelerdir?

  • Fitoplanktonlar ve Denizel Bitkiler: %70
  • Ağaçlar/Ormanlar, Otlar, Çimler ve Diğer Karasal Bitkiler: %28
  • Diğer Kaynaklar: %2

Ağaçların , bitkilerin oksijen ürettiğini hepimiz biliyoruz. Peki 1 ağacın ne kadar oksijen ürettiğini hiç merak ettiniz mi ? Biz merak ettik ve bu bilgileri sizinle paylaşalım istedik.

Bir ağaç tarafından üretilen oksijen miktarı, türü, yaşı, sağlığı ve çevresi gibi çeşitli durumlara bağlıdır. Ağaçlar yaz aylarında kışa kıyasla farklı miktarda oksijen üretir. Dolayısıyla kesin bir değeri yoktur fakat bir takım ortalama hesaplamalar yapılabilmektedir.

Hesaplamalara göre olgun yapraklı bir ağaç bir mevsimde 10 insanın yıl boyunca soluduğu kadar oksijen üretiyor. Yılda 22 kilo karbondioksit emen tek bir olgun ağaç atmosfere saldığı oksijenle iki insanın yaşamasını sağlıyor.

Bir dönüm ağaç yılda, ortalama bir arabanın 42.000 km yolda ürettiğine eşdeğer miktarda karbondioksiti emebiliyor. Aynı dönüm ağaç 18 kişinin yıl boyunca nefes almasına yetecek kadar oksijen üretiyor.

1 hektar geniş yapraklı orman  yılda 16 ton oksijen üretir.

1 hektar iğne yapraklı orman yılda 30 ton oksijen üretir.

100 yaşındaki bir kayın ağacı, saatte 40 kişinin çıkardığı 2,35 kilogram karbondioksidi yok eder.

Yapılan benzer hesaplamalarda tabanı 45 cm çapında olan 30 metrelik bir ağacın 2.700 kilogram oksijen ürettiği kaydedilmiştir. Böylece ortalamada bir ağaç her yıl yaklaşık 120 kilogram oksijen üretmiş oluyor. İki olgun ağaç dört kişilik bir ailenin yaşaması için yeterli oksijeni sağlayabiliyor.

40 kişinin bir saatte havaya verdiği karbondioksiti yetişkin bir çam ağacı 1 saatte oksijene dönüştürebilmektedir. 

1 Hektar çam ormanı havadaki 36.4 ton tozu süzer. 1 Hektar çam ormanı yılda 30 ton oksijen üretir.

Yetişkin bir kayın ağacı saatte 1,5 kilogram oksijen üretir.

Bir hektar ladin ormanı yılda 32 ton, bir hektar kayın ormanı yılda 68 ton, bir hektar çam ormanı ise yılda 30-40 ton toz emer. Günümüzde hava kirliliğinin yaklaşık yüzde 50’si ormanlar tarafından temizlenip dezenfekte edilir.

  • Dönüm : 1000 metrekarelik alan
  • Hektar : 10.000 metrekarelik alan

Ağaçların hektar başına (%100 ağaç kanopisi) yıllık ortalama net oksijen üretimi (ayrışmayı hesaba aldıktan sonra) yılda 19 kişinin (ağaç örtüsü dönümü başına 8 kişi) oksijen tüketimini karşılayabiliyor. Hesaplamalar ölçümün yapıldığı yere göre değişmektedir. Minnesota gibi bir ABD eyaletinde bu sayı 9 kişi olurken, istatistikler Kanada’nın Alberta eyaletinde 28 kişi sonucunu vermektedir.

https://evrimagaci.org/fotosentez-ve-oksijen-dunyanin-oksijen-kaynaklari-neler-agaclar-ve-ormanlar-oksijen-icin-ne-kadar-onemli-8057

https://sakaryaobm.ogm.gov.tr/Lists/Bunlar%20Biliyor%20muydunuz/AllItems.aspx?View=%7B69fc16c6-fee4-4a39-82a0-0047f30ad5ca%7D&RootFolder=%2FSitePages%2FOGM&SortField=LinkTitle&SortDir=Asc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.