Biliyor musunuz?

Bizonların Geleceği

Kuzey ılıman iklim bölgesinde dünyanın en büyük bozulmamış ekosistemi olarak değerlendirilen Yellowstone, yeryüzünde yayılmaya da devam eden geriye kalmış en geniş ekosistemi barındırıyor. Üstelik Yellowstone bölgesinin iklimi ılımandan çok ağaç çizgisi altında kalan bölgelerin sınıflandırıldığı dağ etekleri şartlarına sahiptir ve ulusal parkın etrafındaki ormanlar da el değmemiş bölgeler değildir. Kurtların başarılı bir şekilde yeniden doğaya salındığı bu özel ekosistemde, neredeyse kaşiflerin bu kara parçasına ilk ayak bastığı zamanlarda keşfettiği yerel türlerin hemen hepsine hala, rastlamak mümkündür. Yellowstone’da nesilleri tehlike altında olan kurt ve boz ayı da dahil olmak üzere neredeyse 60 memeli türü yaşar. Parkın ev sahipliği yaptığı diğer iri cüsseli memeliler arasında ise dağ keçisi, dağ aslanı, sığın, siyah ayı ve bizon yer alıyor.

Yellowstone’un üstünde biyolojik çeşitlilikle ilgili gerçek, tüm çıplaklığıyla görünebilir. Parkta bizon ve ayının dışında kurtlar, vaşaklar, çakallar ve daha pek çok tür barınmaktadır. Tür çeşitliliği konusundaki bu mükemmel alan, Amerikalılar tarafından korunarak hiçbir zaman yerleşime açılmamıştır. Ancak bugün gezegenin en önemli bölgelerinden biri olan bu ulusal park üzerindeki tür çeşitliliği tehlike altındadır. Bu tehlikenin en ön sırasında yer alan tür; bizonlardır. 200 yıl önce sayıları 70 milyonu bulan bizon sürülerinden geriye günümüzde sadece üç yüz bin kadar kalmıştır. Durumun en kısa zamanda kontrol altına alınması gerekmektedir.

Genellikle sakin ve barışçıl denebilecek bizonlar, hiçbir sebep yokken aniden herhangi bir şeye saldırabilirler. Bizonların temel besin kaynağı otlardır ancak alçak çalıları da yiyebilirler. Kışın ise karların altında ot aramaya devam ederler. Eğer yeteri kadar ot bulamazlarsa çalı çırpı ve ince dallara yönelirler. İri cüsseleri sebebiyle pek az yırtıcı bizonlara saldırır. Yine de kurt sürüleri bir bizonu devirebilir. Ayrıca tek bir kurdun da bir bizonu avlayabildiği vakalar kaydedilmiştir.

Yellowstone Bizonları

Yellowstone, Kuzey Amerika’daki sayıları bir zamanlar 30-60 milyon arasında olan bizonlar için geriye kalan tek güçlü bölge olarak görülmektedir. Yellowstone’daki bizon sürüsünün Kuzey Amerika’da safkanların özgürce dolaşabildiği dört bölgeden biri olduğuna inanılmaktadır. 19. yüzyılda geçim sıkıntısı ve avcılık neredeyse bizon türünün Kuzey Amerika’da tamamen ortadan kalkmasına sebep olacaktı. Yürütülen koruma çalışmaları vahși doğada ve koruma altındaki bizonları belirli sayılara ulaştırmakta başarılı oldu.

Kaynak: BBC Dünya Raporu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.