Biliyor musunuz?

Bulut nedir, nasıl oluşur, özellikleri ve çeşitleri nelerdir?

Gökyüzündeki pamuk şekerimizdir onlar. Her bir bulutu muhakkak bir şeylere benzetme çabası içine girmişizdir hepimiz. Hayallerimizi beslemiştir. Kimi zaman izlemekten kendimizi alamadığımız kimi zamanda görüp kaçtığımız bulutlar olmuştur. Ulaşabilsek, tutabilsek onları sarıp sarmalayacağımız da olurdu içlerinde. Rengini belli eder bulutlar. Mutlu bulutlar beyaz, içinde dert taşıyan, kızgın bulutlar ise koyu renklidir. Görmediğimizde onları gökyüzünde bir anlam yükleriz olmayışlarına. Şimdi yere göğe sığdıramadığımız bulutlar hakkında biraz bilgi edinerek ve önce bulut nedir onu öğrenelim .

Bulut Nedir ?

Bulut, serbest bir hava kütlesinde toplanmış, gözle görülebilir su damlacıkları, buz kristalleri veya her ikisinin karışımından oluşan bir yapıdır. Bulutlar yer seviyesinden yüksekte bulunur. Yer seviyesinde oluşan sığ bulut katmanları ise sis olarak adlandırılır.

Bulutlar, tüm gökyüzü katmanları içinde, gözle görülebilen tek atmosfer tabakasıdır.

Bulut Nasıl Oluşur ?

Bulutların kaynağı yer yüzündeki, göl, deniz, okyanus gibi su kaynaklarıdır. Su kaynaklarından buharlaşan çok minik boyuttaki su buharı yükselmeye başlar ve bulundukları ortamda nemin artmasına sebep olurlar. Belirli bir yükseklikte basınç azaldığı, hava da soğuduğu için minik su damlacıkları haline geçerler ve bulutları oluştururlar.

Bulutlar şekil ve hacim olarak aynı değildir. Çünkü oluşumlarına etki eden hava akımları, sıcaklık, basınç, havadaki toz miktarı v.b. gibi bir çok etken onların birbirinden tamamen farklı olmasını sağlar. Değişken olan atmosferde iki yerde bütün bu şartları eşit olarak sağlamak mümkün değildir.

Bulut oluşumunda başlangıçta oluşan su damlacıkları o kadar küçüktür ki, üzerlerine gelen ışıkları doğrudan yansıtırlar ve bu tip bulutlar pamuk gibi beyaz görünürler. Su damlacıkları birleşip büyüdükçe, yani kalınlaştıkça ışığı daha az yansıtır ve bu nedenle de yağmur bulutları daha koyu, gri hatta siyaha yakın renkte görünürler. Gittikçe büyüyerek ağırlaşan bu damlalar bulutun altında toplandığından, bu tip bulutların tabanları üst taraflarına nazaran daha koyu renktedirler.

Yağmur Bulutları

Bulut Çeşitleri Nelerdir ?

Bulutlar bulundukları yerlere göre; 1. Alçak bulutlar 2. Orta Sevide Bulunan Bulutlar ve 3, Yüksek Bulutlar olmak üzere üç kategoriye ayrılmaktadır. Aynı zamanda bulutların şekline göre hepsinin isimleri bulunmaktadır.

Alçak seviyede bulunan bulutlar hangileridir özellikleri nelerdir?

Stratokümülüs : Yüksekliği 2 kilometreyi geçmeyen bulut tiplerinden olup alçak bulutlardır. Renkleri beyaz ve gri renktedir. Yağış bırakma özelliği bulunan bulutlardandır, bıraktığı yağışlar genel olarak hafif ve kar yağışı şeklindedir.

Stratokümülüs
  • Stratüs : Bu bulutta 2 kilometre yüksekliğe kadar olan yerlerde görülür. Alçak bulutlardandır ve gri renklidir. Düz bulut tabakası şeklindedir. Yağış olarak çiseleme şeklinde yağışlara neden olur.
Stratüs
  • Nimbostratüs : Alçak seviye bulutlardan olup, yüksekliği genel itibari ile 3 kilometreyi geçmeyen buluttur. Gökyüzünü tamamen kaplayan bu bulutun rengi koyu gridir. Yapı itibariyle kalın bir yapıya sahip olması nedeniyle ne güneş ne de ay bu bulutun arkasından görünemezler. Bu bulutlar yağış bulutları olup sürekli yağışlara sebep olan bulutlardandır.
Nimbostratüs
  • Kümülüs : Yüksekliği 2 kilometreyi geçmeyen bulut tiplerindendir. Kümülüs bulutları yapı itibariyle dikey bir yapıya sahip olan yoğun ve keskin bir şekli bulunan bulutlardır. Kubbe şekilli parçalardan oluşmakta ve bumbeli bir üst kısma sahip bulunmaktadır. Marul tabir edilen bulutlar kümülüs bulutlarıdır. Çünkü şekilleri bir marulu andırmaktadır. Taban kısımlarının rengi koyu renkte ve düz şekildedir. Yağış bırakma özelliği bulunan bir bulut olup, yağış şekli genel olarak sağanak ve kar yağışı şeklindedir.
Kümülüs
  • Kümülonimbüs : Kümülonimbüs bulutlarının yüksekliği 3-4 kilometreye kadar olabilmekle birlikte alçak bulutlardan bir tanesidir. Koyu tabanlı yoğun bir bulut olup kule şeklindedir. Kümülonimbüs bulutları yağış bırakan bir bulut tipi olup, özellikle şiddetli yağış şeklinde, dolu şeklinde görülmektedir. Ayrıca yıldırım ve şimşek bulutları olarak adlandırılmakta olup yıldırım görülme olasılığı yüksektir.
Kümülonimbüs

Orta seviyede bulunan bulutlar hangileridir özelikleri nelerdir?

  • Altokümülüs : Yerden yüksekliği 2 kilometre ile 6 kilometre aralığında bulunan bulutlardır. Altokümülüs bulutlarının yapısı düz ve grup grup bir yapıdadır. Renkleri beyaz ve griye yakın tonlardadır. Yağış bırakın bulut tiplerinden olup genel olarak hafif şekilde sağanak yağış bırakma özelliğine sahiptir.
Altokümülüs
  • Altostratüs : Yerden yüksekliği 2 kilometre ile 6 kilometre aralığında bulunan orta seviye bulutlardandır. Yapı itibariyle katman yapılı bir bulut olup, gökyüzünü kısmen veya tamamen kaplayan bulut özelliğindedir. Altostratüs bulutu ince yapılı sayılabilir çünkü güneşin önüne gelseler dahi güneşi tam olarak kapatamazlar. Yağış bırakan bulut tiplerinden olup, genel olarak hem yağmur hem de kar şeklinde yağış bırakma özelliğine sahiptir.

Yüksek Bulutlar hangileridir özellikleri nelerdir?

  • Sirrüs Bulutları : Yüksek bulutlardan bir tanesi olup genel olarak yüksekliği 5-6 kilometre olan bulutlardır. Şekil itibariyle ipliğe benzer bir şekli bulunan Sirrüs bulutlarının rengi de beyazdır. Bu nedenle ince tabakalı bulutlardır. Şerit halinde bulunurlar. Gökyüzünde dağınık halde bulunurlar. Sirrüs bulutlarının bulunduğu bölgeler, atmosferin soğuk olduğu ve soğuk katman bölgelerdir. Bu bulutta bulunan su baharı buz kristali yapısında bulunmaktadır.
Sirrüs
  • Sirrokümülüs Bulutlar : Sirrokümülus bulutları yine yüksek bulutlardan bir tanesi olup yüksekliği Sirrüs bulutları ile aynı seviyede yani 5-6 kilometre yükseklikte bulunmaktadır. İnce yapılı bulutlardan olup, renkleri ince yapısından dolayı beyazdır. Sirrokümülüs bulutları sirrüs bulutları gibi atmosferin soğuk katmanlarında bulunmakta olup, bu nedenle içindeki su buz kristali şeklindedir. Şekil itibariyle ufak gruplardan oluşmaktadır.
Sirrokümülüs
  • Sirrostratüs Bulutları : Yüksek bulutların üçüncüsü olup, yine yükseklik itibariyle Sirrüs ve Sirrokümülüs bulutları ile aynı seviyede olup yüksekliği 5-6 kilometre civarındadır. Renkleri beyazdır. Yapıları düz ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Gökyüzünü tamamen veya kısımca kaplayan bulutlardandır. Yapısı atmosferin soğuk katmanlarında bulunması sebebiyle içerisinde buz kristalleri barındırmaktadır.

Kaynak : https://mgm.gov.tr/genel/bulutcesitleri.aspx?s=1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.