Haberler

Büyük Menderes İnisiyatifi, iklim değişikliğine dikkat çekti

Büyük Menderes İnisiyatifi Denizli Temsilciliği, Küresel İklim Eylem Haftası’nda basın açıklaması yaptı. Candoğan Parkı önünde yapılan açıklamayı okuyan Büyük Menderes İnisiyatifi Sözcüsü Mustafa Çallıca, “İnsanlık, hem kendini hem de yer küreyi yok ediyor” dedi.

Büyük Menderes İnisiyatifi Denizli Temsilciliği, Küresel İklim Eylem Haftası’nda basın açıklaması yaptı. Candoğan Parkı’nda Büyük Menderes İnisiyatifi bileşenlerinin düzenlediği basın açıklamasına; TMMOB Denizli Çevre Komisyonu, Denizli Barosu Çevre Komisyonu, Demokratik Kitle Örgütleri ve siyasi partilerden temsilciler de katıldı.

Büyük Menderes İnisiyatifi Denizli Temsilciliği, Küresel İklim Eylem Haftası’nda basın açıklaması yaptı. Candoğan Parkı’nda Büyük Menderes İnisiyatifi bileşenlerinin düzenlediği basın açıklamasına; TMMOB Denizli Çevre Komisyonu, Denizli Barosu Çevre Komisyonu, Demokratik Kitle Örgütleri ve siyasi partilerden temsilciler de katıldı. Küresel ısınmada kapitalist şirketlerin belirleyici olduğunu belirten Büyük Menderes İnisiyatifi Sözcüsü Mustafa Çallıca; “Artan sera gazı salınımı ile Dünya ısınmaya devam ediyor. Yüzbinlerce yılda oluşan buzullar, son 50 yılda hızla eriyor. BM İklim Eylem Zirvesi’nde küresel ısınmayı 2030 yılında en azından 1 buçuk santigrad derece sınırında tutmak için yeni taahhütlerde bulunuyor. Önlem alınmazsa 2100 yılında 6 santigrad derecelik artışın Dünya’yı alt üst edeceği bilim insanları tarafından dile getiriliyor. Tüm bunlara rağmen Paris İklim Anlaşması’nı hala imzalamayan ülkeler var. Türkiye, G20 ülkelerinden anlaşmayı imzalamayan tek ülke. Üstelik devletlerin çoğu Paris Anlaşması’nın yükümlülüklerine uymuyor. Greta Thunberg’in de içinde bulunduğu çevre eylemcisi gençlerin BM’ye şikayet ettiği 5 ülke arasında Türkiye de yer alıyor. Küresel ısınmada kapitalist şirketlerin kar arzusu belirleyici. Başta fosil yakıtlar olmak üzere enerji tüketimi her geçen gün artıyor. Sera gazı salınımına ciddi katkı sağlayan endüstriyel hayvancılık ve kırmızı et tüketimi her geçen gün artıyor. Plansız, çarpık kentleşme ve ulaşım politikaları devam ediyor. Madenler ve enerji yatırımları için ormanlar, tarım alanları, tarihi ve kültürel varlıklarımız yok ediliyor. Yaşam alanları betonlaştırılıyor. İnsanlık hem kendini hem de yer küreyi yok ediyor” dedi.

“AÇLIK VE BESLENME SORUNLARINA YOL AÇIYOR”

Dünya liderlerinin hamasi nutuklar ile gerçeği görmezden geldiklerini ifade eden Çallıca; “Yenilenebilir enerjiye sığınarak kapitalist sistemin kar mantığı ile kışkırttığı tüketim ekonomisi unutturuluyor. Dahası yenilenebilir enerji karını maksimize etme telaşındaki devlet ile işbirliği içindeki şirketlerin tüm yeraltı ve yerüstü kaynakları hoyratça kullanılıp ormanları, tarım alanlarını yok ettiğini ve doğayı tahrip ettiğini görüyoruz. İklim krizi aşırı sıcaklık, hava kirliliği ve aşırı hava olayları ile sağlığı doğrudan; böcek, kene, kemirgen ile suların ve yiyeceklerin kirlenmesi nedeniyle hastalıkların yayılması yoluyla dolaylı olarak etkiliyor. Bu durum açlık ve beslenme sorunlarına yol açıyor. Ruh sağlığı problemlerinin artarak insanların iyi olma halini olumsuz anlamda etkileyecektir” diye konuştu.

https://www.denizligazetesi.com/guncel/buyuk-menderes-inisiyatifi-iklim-degisikligine-dikkat-cekti-h83783.html

Denizli Gazetesi – 27 Eylül 2019 Cuma 10:15 Cennet Şayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.