Biliyor musunuz?

Caretta Carettalar Ne Zaman Yumurtlar?

İnsan nüfusunun artması, teknolojinin gelişmesi ve insanların doğal yaşam alanlarına yaptığı müdahaleler yüzünden birçok canlının nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Caretta carettalar bu canlılardan biridir ve varlığı milyonlarca yıl öncesine uzanmaktadır. Neslinin devamı için koruma altına alınmış olan caretta carettalar ile ilgili genel bilgileri sizler için derledik.

Caretta Caretta Özellikleri

Caretta Caretta; deniz kaplumbağası yada sini kaplumbağası olarak bilinmektedir. Denizlerde yaşayan ve sadece yumurtlama döneminde karaya çıkmaktadır. Üst tarafı koyu kahverengi ve kırmızımsı, alt tarafı ise beyazımsı, açık sarı renklidir. Uzun süre su altında kalabilirler fakat oksijen ihtiyaçlarını havadan alırlar. Bacakları yüzmeye yarayacak biçimde kürek biçimi almıştır ve dış kenarlarında en fazla 2 tırnak bulunur.

Oksijeni havadan almasına rağmen uzun süre su altında kalabilir. Yumurtalarını gece kumsallarda açtıkları çukurlara gömerler. Bir defasında 100 yumurta bırakabilir (162’ye kadar tespit edilmiştir). Yavrular 2 aylık kuluçka döneminden sonra gece vakti yumurtadan çıkarak denize giderler.
Akdeniz sahillerine yayılmıştır. En önemli yumurtlama bölgesi Adana’nın Yumurtalık ilçesi ve Belek, Anamur, Köyceğiz, Dalyan sahilidir. Belek kıyıları, Caretta caretta’ların Akdeniz’deki ikinci (Yunanistan’ın Zakintos adasının ardından) ve Türkiye’nin en büyük yumurtlama alanıdır.

Kabuk boyları 1 metre kadar büyüyebilir. Balıklar, kabuklular ve su canlıları (özellikle deniz anaları) ile beslenir.

Yaklaşık 106 milyon yıldır yeryüzünde oldukları düşünülmektedir. İnsanoğlunun yerleşme ve çoğalma kapasitesi yüzünden ve ışık kirliliği nedeniyle bugün sayıları giderek azalmaktadır . Nesli tükenme altında olduğu için koruma altında tutulmaktadır.

 Deniz kaplumbağaları yumurtadan çıktıkları kumsalları 20 yıl sonra bulabilen doğadaki çok özel canlılar arasındalar. Beslenme, yuvalama ve kışlama alanları arasında uzun mesafe göç edebilirler ve bunu yaparken de dünyanın manyetik alanını kullanırlar.
* Bir deniz kaplumbağası bir kerede ortalama 80 yumurta bırakabiliyor. 40 yıllık üretkenlik döneminde yaklaşık 3200 yumurta kuma bırakılırken her bin yumurtadan sadece üç tanesi ergin canlı olabiliyor.
* Bir ergin dişi birden fazla erkek bireyle çiftleşebilir ve spermlerini depo edebilmektedir. Böylece aynı yıl içerisinde dört kez yumurtlama yapabilir ve her üç senede bir yuvalama amacıyla kumsala çıkmaktadır.
* Yavru kaplumbağaların cinsiyeti kulukça sıcaklığına bağlı olarak değişmektedir. Küresel ısınmanın etkileri nedeniyle bir süre sonra tüm türün erkek ya da dişi olma tehlikesi bulunmaktadır. (Ortalama kuluçka sıcaklığı 29 derecenin altındaysa yavrular erkek, üstündeyse dişi oluyor). Ancak buzul çağlarını atlatan bu canlının bu problemin de üstesinden geleceği de düşünülmektedir.
* Yavru bireyler, yumurtadan çıkınca denizden yansıyan doğal ışıkla yönlerini bulurlar. İçgüdüsel olarak denize ulaşan yavru, 24 saat boyunca açığa doğru yüzme çılgınlığı yaşıyor.

Caretta Caretta hakkında ilginç bilgiler

  • Erkek caretta carettaların yumurtlamak için karaya çıkma zorunlulukları olmadığından, neredeyse hiçbir zaman denizleri terk etmiyor. Bu da kesin sayılarını bilmeyi zorlaştırmaktadır.
  • Bilinen en eski deniz kaplumbağası fosili 150 milyon yıl öncesine ait. Bu da onları dünyanın en eski canlılarından yapıyor.
  • Yumurtalarını bırakmak için karaya gelmelerinin yanı sıra, bu güzel hayvanlar 1 yılda 15.000 km’den fazla yol kat edebilirler!
  • Caretta caretta’lar yumurtadan çıktıkları ve ilk kez dünyayı gördükleri kumsala sadakatle bağlıdırlar. Yeniden yumurtlamak için doğdukları kumsala geri dönerler.
  • Ortalama dalışları bile 15-30 dakika arasında değişmektedir. Ancak gerektiğinde deniz altında 4 saate kadar kalabilmektedirler.
  • Caretta caretta ortalama 70 – 140 kg kadardır. Kabuk boyları ise, 1 metreye kadar çıkabilir. Bazı başka deniz kaplumbağası türlerinin ise ağırlığının 450 kg’ya kadar ulaşabildiği söylenmektedir.
  • Erkek caretta carettaların yumurtlamak için karaya çıkma zorunlulukları olmadığından, neredeyse hiçbir zaman denizleri terk etmiyor. Bu da kesin sayılarını bilmeyi zorlaştırmaktadır.

Kaynak 1 : Caretta caretta’lar nerede yaşar? Caretta caretta ile ilgili bilinmesi gerekenler (hurriyet.com.tr)

Kaynak 2 : Caretta Carettalar Hakkında 15 Şaşırtıcı Bilgi! 🐢 – Emoji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.