Haberler

Çarşamba’daki santral yargıya taşındı

Çarşamba’da yapılması planlanan Biyokütle Enerji Santrali yargıya taşındı. Yöre halkı ve Avukat Serpil Dönmez tarafından Samsun 3. İdare Mahkemesi’ne açılan davada, yürütmenin durdurulması ve ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali istendi.

Çarşamba'daki santral yargıya taşındı

Yöre halkı ve çevrecilerin büyük tepki gösterdiği Samsun’un Çarşamba ilçesinde yapılması planlanan Biyokütle Enerji Santrali, yargıya yaşındı. Avukat Serpil Dönmez, Murat Şenel, Seyfettin Yavan, Recep Yavan ve Mehmet Değerli tarafından Samsun 3. İdare Mahkemesi’ne açılan davada, yürütmenin durdurulması, İl Toprak Koruma Kurulunun 6 Mart 2019 tarihli Eğercili Mahallesi 703 ve 662 Parsel nolu taşınmazların tarımsal amaç dışı kullanımının uygun olduğuna dair kararının iptali ve santral projesi için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali istendi.

‘KANUNA AYKIRI’ DENİLDİ

Açılan davada, iptal istemine neden olarak, projenin bilimsel gerçeklere aykırı olması, kamu yararına fayda sağlamaması ve kamu sağlığını tehdit etmesi, Çarşamba Ovası’nın nitelikli tarım arazisi olması nedeniyle bu projeye uygun olmaması, kararların Toprak Koruma Kanunu’na aykırı olması ve tarım dışı amaçlı kullanımları öncelikle ova sınırları dışından karşılanması gerektiği, projenin tarım ve hayvancılık faaliyetlerini zedeleyeceği, nitelikli tarım arazilerinin enerji ormanlarına dönüştürüleceği gibi birçok olası kamusal sorun gösterildi.

Haber gazetesi – Şükrü Berk ASKAR – 27 Eylül 2019 12:16

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.