Biliyor musunuz?,  Çekirdekten yetiştirdiklerimiz,  Ekme-Budama-Aşılama

Çekirdekten Kiraz Yetişir mi?

En taze ve lezzetli haliyle yediğiniz meyvelerin çekirdeklerini çöpe atmamalısınız. Değerlendirmeli, meyve çekirdeklerini farklı ve kullanışlı yöntemlerini araştırmalısınız. Bahçesi olanlar ve bitki yetiştirmeyi sevenler, kiraz çekirdeklerini değerlendirmenin en yeşil, en verimli yolunu anlatacağız. Evet, çekirdekten kiraz yetiştirmekten söz ediyoruz!

Kiraz Çekirdeği

Kiraz çekirdeklerini hızlıca çimlendirebilmek için bazı işlemleri uygalamamız yeterli olacaktır. Ancak tohumun cinsi, sağladığınız ortam şartları (oda sıcaklığı, ışık vb.) durumlar çekirdeğin filizlenme sürecini etkileyen faktörlerdir. Kiraz çekirdeklerini güzelce yıkayıp üzerindeki kalıntıları temizleyin ve kurumaya bırakın.

4-5 gün kurumasını bekledikten sonra çekirdekleri sert kabuklarından kurtarmak için bir bıçak yardımıyla üzerine çentikler atın ve sert kabuğun ayrılmasını sağlayın. (Sert kabuk suyun emilmesini engellediğinden kırmadan yaparsanız çimlenme ihtimalini zayıflatabilir.) Sert kabuğu ayırırken içindeki tohuma zarar vermemeye özen gösterin. Çentikler attığınız kabukları ayırabiliyorsanız dikkatlice ayırın ve iç kısımdaki tohumlara ulaşın. (Tamamen ayıramıyorsanız bir kısmı kabuklu kalacak şekilde de değerlendirebilirsiniz)

Çıkardığınız tohumları kağıt havlunun üzerine yerleştirerek kağıt havluyu katlayıp tohumların içinde kalmasını sağlayın.

İçinde tohumlar dizili bu kağıt havluyu içinde temiz su bulunan bir sprey şişesiyle güzelce ıslatın. (Her yerinin tamamen ıslandığından emin olmalısınız.)

Islak kağıt havluyu bir buzdolabı poşetinin içine yerleştirin ve buzdolabına koyun. Buzdolabında en az 1 hafta bekletin.Bekletme süresi bitince, bir saksının içine torf bakımından zengin toprağı güzelce aktarın.

Buzdolabından çıkardığınız tohumları sivri kısımları aşağı gelecek şekilde aralıklarla toprağın üzerine ekin. (Çok derine ekmemeye özen gösterin, tohumlar hava alacak şekilde kalmalı)

Ekimin ardından toprağı güzelce sulayın ve saksının üzerine bir poşet geçirerek sera etkisi oluşturun.

Poşetin üzerine bitkinin hava alabileceği delikler açmayı unutmayın. (Bir kürdan yardımıyla poşetin üzerine birçok deliği kısa sürede açabilirsiniz)

Bu şekilde çimlenmeye bıraktığınız bitkinizin yaklaşık 1 hafta içinde hareketlenmeye başladığını, bir süre sonra yeşillenip çimlendiğini fark edeceksiniz.

Bu çimlenme süresi yukarıda da söylediğimiz gibi tohum cinsinden ortam şartlarına göre değişkenlik gösterecektir ancak 1 ay içinde bolca yeşil yapraklar görmeye başlamanız olağandır. Bitkiniz saksıda uzamaya ve yapraklanmaya başladıktan bir süre sonra saksıya sığmamaya başladığında her bir bitkiyi köklerine zarar vermeyecek şekilde ayrı saksılara ya da bahçeye ekebilirsiniz.

Eğer çekirdekten kiraz yetiştirmek istiyorsanız aklınızda olması gereken bir kaç bilgi daha verelim .

Her tohum ne yazık ki verimli olmadığından eğer çekirdekten kiraz yetiştirmek istiyorsanız güvendiğiniz üreticilerden verimli ve sağlıklı çekirdekler/tohumlar ya da kirazlar temin etmelisiniz. Bitkinizi çimlendirirken soğuk katlama aşamasını atlamamalısınız. Bitkinizin çimlenmesinin mutlaka meyve alabileceğiniz anlamına gelmediğini aklınızda bulundurmalısınız. Kiraz bitkisinin nemli toprakları sevdiğini unutmamalı, tüm yetiştirme süreciniz boyunca toprağının kurumasına izin vermeden düzenli olarak sulamasını yapmalısınız. Bitkiniz büyüdükten sonra aşılamanız meyve almanız açısından önemlidir. Aşılamayı nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Kaynak : yemek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.