Çekirdekten nar yetiştirme
Çekirdekten yetiştirdiklerimiz,  Ekme-Budama-Aşılama

Çekirdekten Nar Yetiştirme Nasıl Yapılır?

Havaların soğumasıyla birlikte, şifa kaynağı olan narın bol bol tüketilmesi gerekiyor. Narın kansere karşı koruyucu olması, cildi güzelleştirmesi gibi onlarca faydası bulunmaktadır. Narın faydalarını öğrenmek için buradan bakabilirsiniz. Peki çekirdeklerinden nar fidanı yetiştirebilir miyiz? Nar çekirdekleri nasıl çimlendirilir? Büyüyen fidanlar meyve verir mi? Hepsini yazılarımızda bulabilirsiniz.

Nar ülkemizde yıllardır yetiştirilen çok sevilen ve kışın çokça tüketilen geleneksel bir meyvedir. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde nar ağacı yetiştirme yapılmaktadır.

Nasıl iklim ister?

Nar meyvesi pek çok iklim koşullarında sorunsuz yetişebilen bir meyvedir. Narı yetiştireceğiniz yerde yazların uzun ve sıcak, kışların ılık ve yağışlı olması uygundur. Nar, ülkemizin iklimi daha serin geçen İç Anadolu gibi bölgelerinde Mayısta, biraz daha sıcak geçen (Akdeniz gibi) bölgelerinde ise Nisanda çiçeklenmeye başlar. Çiçeklenme haziran ayına kadar sürmektedir.

Nar Yetiştirme

Nar meyvesi odun çeliği, yeşil çelik veya tohumla çoğaltılmaktadır. Tohumlar, dinlenme istemeden kolaylıkla çimlenebilir bununla birlikte elde edilen bitkiler ticari yetiştiricilikte kullanılmamaktadır.

Bu tür çimlendirilerek büyütülen narı süs bitkisi olarak kullanabileceğiniz gibi toprağa dikip aşılayabilir ve sonuç olarak nar meyvesi elde edebilirsiniz. Çekirdekten nar yetiştrebilirsiniz.

Nar fidanları sonbaharda yaprak dökümünden başlayarak kış ayları boyunca ve erken ilkbaharda dikilebilmektedir. Kışları çok soğuk geçmeyen bölgelerde sonbahar dikimi daha uygundur.

Çekirdekten Yetiştirme

14.10.2019

Çekirdeklerin ayrılıp kuruttuktan sonra uygun bir saksıya ekebilirsiniz. Yaklaşık 1 ay sonra küçük filizler görünmeye başlayacaktır.

Çekirdekten nar yetiştirmek - Doğanın Takvimi
Küçük nar filizleri çıkmaya başlıyor (15.11.2019)
(17.11.2019)
(18.11.2019)
Çekirdekten nar yetiştirme
13.12.19

İyice büyüyen filizleri ayrı ayrı küçük saksılara dikilebilirsiniz. Boyu 10cm civarına ulaştığında ise daha büyük bir saksıya dikebilir.

29 Ekim 2020 tarihinde artık küçük birer fidan haline geldiler.

Siz de yediğiniz narların çekirdeklerini büyütüp nar fidanları elde edebilirsiniz. Nar yetiştirme konusunda daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.