Çekirdekten avokado yetiştirme
Biliyor musunuz?,  Çekirdekten yetiştirdiklerimiz

Çekirdekten Yetiştirdiklerimiz – Avokado

Son zamanlarda oldukça popüler, meyvesi armut şeklinde olan, besleyici, kışın yapraklarını dökmeyen avokado, zengin vitamin, lif ve protein içeriği ile birçok rahatsızlığa deva olmaktadır.

Avokado Orta Amerika kökenli herdem yeşil bir semitropik iklim meyve türüdür. Anavatanı Meksika’dan Guatemala’ya kadar olan bölgenin doğu ve orta dağlık alanlarından başlayarak Orta Amerika’nın Pasifik okyanusu kıyılarına kadar uzanmaktadır. Ülkemizde daha çok Antalya, Alanya ve Adana’da yetişir.

Avokado lif, A, C, E vitamini ve bazı B vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca potasyum yüklüdür. Potasyum eksikliği depresyona ve yorgunluğa yol açtığı için düzenli yenmelidir. Ancak çok yağlı olduğu için ağırdır.

Avokado çekirdeği nasıl çimlendirilir?

Avokado çekirdeği uzun süren ancak kolaylıkla çimlendirilebilen bir meyvedir. Yaklaşık 20 gün içinde önce kökünü görebilirsiniz.

Peki avokado çekirdeğini nasıl çimlendireceğiz?

Bunun iki yolu var;

  • Su içinde köklendirilir; Çekirdeğin 4 bir yanından kürdan sokularak su dolu bir bardak içine konulur. Kökü yeterince büyüdüğünde veya yaprakları çıkmaya başladığında dikkatlice toprağa dikilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta suyunun sürekli kontrol edilmesi ve gerektiğinde temiz su ile değiştirilmesidir. Aksi takdirde susuz kalan çekirdek çimlenmeyecektir.
  • Direkt toprağa dikilir; köklenmesine gerek kalmadan toprağa dikilir. Ancak burada en az iki çekirdeğin dikilmesi gerektiği belirtiliyor. Bir adet diktiğinizde yalnız kalıp büyümüyormuş:)

İlk kez diktiğimiz avokado çekirdeklerini direkt toprağa diktiğimizde yaklaşık 1 ay sonra filizlenmişti. (Şu an yaklaşık 1 metre boyunda:)

Avokado çekirdek - Doğanın Takvimi
Avokado çekirdeği
Avokado yetiştirme (çekirdekten) - Doğanın Takvimi
Avokado filizi
Avokado çimlendirme - Doğanın Takvimi
Avokado Fidanı
Evde avokado yetiştirme - Doğanın Takvimi
Avokado Fidanı

Avokado, sıcak iklimlerde yetişen bir ağaç olduğu için evinizin içinde büyütmeniz yerinde olacaktır. Kış soğuğuna ve kara maruz kaldığında alt yaprakları kuruyup dökülecektir. Yetiştirdiğiniz avokado fidanını iyice büyüyüp ağaç olmaya başlayana kadar salonunuzda süs bitkisi olarak da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.