Haberler

Çevre aktivisti Licypriya Kanguj: “Bana ‘Hindistanlı Greta’ demeyi bırakın, benim kendi hikayem var”

Hindistanlı çevre aktivisti Licypriya Kangujam

Hindistanlı çevre aktivisti Licypriya Kangujam   –  ©euronews

“Sevgili medya, bana ‘Hindistan’ın Greta’sı’ demeyi bırakın. Benim kendi hikayem ve kimliğim var. Hem ben zaten Greta’dan önce eylemlere başladım”

Hindistanlı 8 yaşındaki iklim aktivisti Licypriya Kangujam’ın uluslararası medyaya seslendiği paylaşımı 24 saat içerisinde neredeyse 30 bin kişi tarafından paylaşıldı, 133 bin kişi tarafından da beğenildi.

Genç aktivist, ülkesi Hindistan’ın iklim krizine karşı harekete geçmesi için 2018 yılından bu yana eylemler düzenliyor.

Kangujam, ilk olarak dünya kamuoyunun ilgisini Aralık ayında Madrid’te gerçekleşen COP25 İklim Zirvesi’nde çekti. Zirve sonrasında dünya basınında ‘Hindistan’ın Gretası’ olarak yer alan 8 yaşındaki aktivist, bugüne kadar 21 ülkede iklim krizi hakkında konuşma yaptı ve dünya liderlerine eyleme geçme çağrısında bulundu.

Kangujam, COP25 İklim Zirvesi’ne katılmak için davet aldığında, babası KK Singh ile Madrid’e ancak internet üzerinden kendisini destekleyen insanların maddi yardımlarıyla gidebildi.

“Bu kadar fedakarlığı ‘Hindistan’ın Greta’sı olmak için yapmadım”

Kangujam, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda 2018’in Temmuz ayında, Moğolistan’da gerçekleşen bir BM toplantısında dünya liderlerine seslendiğini, Greta’nın ise İsveç Parlamentosu önündeki eylemlerine bu konuşmadan bir ay sonra başladığını belirtti.

Hintli çocuk aktivist, kendisini haberleştiren medyaya “Şubat 2019’da henüz 7 yaşındayken haftalık eylemlerim sebebiyle okuluma devam edemedim ve kaydım silindi. Bu kadar fedakarlığı ‘Hindistan’ın Greta’sı olmak için yapmadım. Medya beni böyle tanıtarak sesimi duyurmuyor, aksine benim hikayemi siliyor.” diyerek seslendi.

Greta Thunberg’in iklim hareketi için sembol isimlerden biri olduğunu söyleyen Kangujam, Thunberg ile ortak bir hedeflerinin olduğunu, ama kendi hikayesinin ve mücadelesinin farklı olduğunu belirtti.

Kangujam, Madrid’de düzenlenen BM İklim Zirvesi‘nde yaptığı konuşmada gelişmekte olan ülkelerden gelen ve beyaz olmayan genç iklim aktivistlerin medya tarafından “görünmez” sayıldığı konusunda şikayette bulunmuştu.

https://tr.euronews.com/2020/01/28/cevre-aktivisti-licypriya-kanguj-bana-hindistanli-greta-demeyi-birakin-kendi-hikayem-var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.