Haberler

Çevreciler ‘Küresel İklim Grevi’ başlattı

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde kurulması plananan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili SAMÇEP üyeleri 7 gün sürecek ‘Küresel İklim Grevi’ başlattıklarını açıkladı

Samsun Çevre Platformu üyeleri  Oltan-Köleoğlu Enerji’nin Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde kurmayı planladığı Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nde basın açıklaması yaptı. Üyeler,  tesisle ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün internet sayfasında  ‘ÇED gerekli değildir’ kararı yer almasının üzerine  7 gün sürecek ‘Küresel İklim Grevi’ başlattıklarını söyledi. 

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ 
Samsun Valisi Osman Kaymak ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir’e çağrıda  bulunan SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Çarşamba Ovası nitelikli tarım alanıdır, kirletilmesine müsaade etmeyiz. Bizler SAMÇEP olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Tesisin işletilmesi sırasında yaklaşık bin 500 ton su Abdal Deresi’nden geçecek ve kimyasal işlemlerden geçirilerek mevcut drenaj kanallarına verilecek. projenin ömrü en az 30 yıl olacak ve uzatılabilecek” dedi.

TAŞI YEŞERTEN VERİMLİLİK 
Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Dr.  Işık Kefeli ise tesisin insan sağlığına zarar verdiğini belirterel, ” Çarşamba Ovası, Türkiye’nin en gözde ve büyük ovalarından biri. Kurulmak istenen tesis insan sağlığına, çevreye ve doğaya zarar verecek. Bununla beraber iklim değişiklikleri de söz konusu olacak.  Bu sebeplerden ötürü bir Çarşambalı ve bir hekim olarak havaya, suya ve toprağa ve nitelikli tarım arazisi olan Çarşamba Ovası’na sahip çıkacağız. Çarşambalılar ölmesin, uzun yaşasın” diye konuştu.

AÇTIRMAMALIYIZ
Durumdan rahatsız olduğunu söyleyen Eğerceli Mahallesi Muhtarı  Mehmet Kalebay ise, “Önemli olan bizim burada fabrika açtırmamamız gerekiyor. Bizim burada birlik beraberlik içinde olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Samsuncanlihaber – Elif DANIŞMAZ, Nihatcan ÇELEBİ – 20.09.2019
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.