Biliyor musunuz?

Çölleşme

Kazdağları

 Gezegenin Tümü Çölleşiyor

Çölleşme ve kuraklık tüm gezegeni ilgilendiren bir sorun haline gelmiştir ve dünyanın hemen her yerini etkilemektedir. Çölleşmeyle mücadele etmek ve kuraklığı etkilerini hafifletmek için,  uluslararası bir çözüm bulunması gerekiyor. Gezegenin önemli bir bölümünün çölleşme tehtidi altında olması nedeniyle bir an önce ciddi tedbirler alınması gerekiyor. Her yıl yerküre toprağının 24 milyar tonu kaybediliyor. Son 2030 yılda gezegenin kaybettiği toprak miktarı tüm Amerika’nın etkili alanlarına eşdeğer miktarda. Çölleşme,  her yıl milyarlarca dolarlık zarara sebep olmakla beraber,  açlık,  susuzluk, yoksulluk ve göç sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Sert İklim ve Hassas Topraklar

Bitki örtüsü ince,  toprağı hassas ve iklimi sert olan bölgeler,  çölleşmeden daha çok etkilenmekte. Tüm gezegenin yüzde 30’u çölleşmeye mücadele ediyor. Afrika’da ise kurak arazilerin yüzde 70’inden fazlası çölleşme ile karşı karşıya. Afrika çölleşme yüzünden her yıl dokuz milyar doların üzerinde zarar ediyor. Bu bir milyon hektarın üzerinde bir toprak parçası demek. Asya’daki çölleşme ise bir buçuk milyon hektara ulaştı.

İklim Değişikliği ve Sera Etkisi

İnsanlığın şimdiye kadar göremediği bu ani ilkim değişikliğinin temelinde insanın dünya üzerindeki baskının olduğu bir gerçektir. Çünkü sera etkisiyle zorunlu hayat dengesi tamamen altüst edildi.

Bugün özellikle evlerimizde , fabrikalarımızda , arabalarımızda, seyahatlerimizde,  tüm yaşamızda çok fazla sera etkisinde gaz çıkartıyoruz. Salınım çoğaldıkça,  gazlar dünyadan yayılan ısıyı daha çok tutuyorlar. Sera etkisi artıyor, atmosfer ısınıyor ve iklim degisiyor.

Buzullar oluşurken, atmosferin bileşimi ve iklim belirtilerini koruyan hava kabarcıklarını hapsederler. Ancak günümüzde buzullar dahi bu ısınmadan nasibini alarak erime tehlikesiyle karşı karşıya kalmistir. Ve bugün karbondioksit oranı 650 yıldır yapılan bütün gözlemleri aşmış durumda.

 Peki Ne Yapmalı?

Tüm ülkelerde yapılan yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmaları maalesef ki uzun zaman içinde sonuç verecek bir çözüm yolu. Çünkü dikilen fidanların önce toprağa tutunması, sonra filizlenmesi gerek. Yıllar sonra ağaç olacaklar. Ancak çöl hızla kapıya dayanarak için yoluna devam ediyor ve acilen büyük bir çözüm planı gerekiyor. Tüm ülkelerin devlet başkanları ve bilim adamları ile bir araya gelerek acil eylem planı oluşturulmalı.

Sera gazı salınımını en aza indirecek çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.

Sadece kendi yaşadığımız ülkede değil dünyanın herhangi bir yerinde tahrip edilen doğa hepimizi ilgilendiriyor. Bu nedenle dünyamızın iklimini dengeleyen ormanların tahribatının yasal olarak durdurulması çok önemli.

Artık son dönemeçteyiz.

BBC Dünya Raporu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.