Haberler

Cumhurbaşkanlığı Temiz Düşün Projesi, okullarda “iklim değişikliği” konulu eğitime başlıyor

Cumhurbaşkanlığı, Temiz Düşün Yeşil Okullar Projesi kapsamında okullarda “İklim Değişikliği” konulu eğitimlere başlıyor.
Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, KKTC genelinde altı bölgede altı ay sürecek “Temiz Düşün Yeşil okullar projesi”, anaokulu ve ilkokul öğrencileri ile öğretmenleri arasında iklim değişikliğine yönelik  farkındalığın artırılması; ada genelinde enerji, tasarrufu ve geri dönüşüm konularında alışıla gelmiş davranışları değiştirmelerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

MERAL AKINCI BELLAPAİS SCHOOL’U ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, “Temiz Düşün Yeşil Okullar Projesi” kapsamında, Bellapais School’u ziyaret ederek, öğrencilerle bira araya geldi.
Okul Müdürü Deniz Öztürk tarafından karşılanan Meral Akıncı’ya Cumhurbaşkanlığı Çevre Özel Danışmanı ve Temiz Düşün Koordinatörü Prof. Dr. Şerife Gündüz eşlik etti.

Sınıfları ziyaret ederek, öğrencilerle sohbet eden Meral Akıncı, öğrencilerin çeşitli sorularını yanıtlayarak, çevre farkındalığının önemine vurgu yaptı.
Ziyaret sırasında, öğrencilere “tohum bombası”nın nasıl yapıldığı uygulamalı olarak gösterildi.

PROJE İŞBİRLİĞİYLE SÜRDÜRÜLECEK

Güvenir Vakfı ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’yla işbirliği halinde sürdürülecek projede, eğitimler Prof. Dr. Şerife Gündüz ve İlkşen Varoğlu Atik başkanlığında KKTC Cumhurbaşkanlığı Çevre Teknik Komitesi Üyeleri, Yakın Doğu Üniversitesi Çevre Eğitimi ve Yönetimi ABD Doktora öğrencileri tarafından verilecek. 
Eğitimlerde, iklim değişikliği, enerji çeşitleri, yenilenebilir enerji, enerji tasarrufu, çevre koruma, su tasarrufu yöntemleri, geri dönüşüm, kompost yapımı gibi temel konular ele alınacak.

Güvenir Vakfı’nın işbirliğiyle, “İklim Değişikliği” konulu eğitimler Kasım ayında 33 okulda başlayacak.  
Okullarda düzenlenecek, eğitimlerde öğrencilerin, uygulamalı olarak yenilenebilir enerji ve su tasarrufu ile kompost uygulamalarını görmelerini sağlayan bir mobil van içerisinde “Temiz Düşün-Dönüştür Laboratuvar’ı da kullanılacak. 

Kıbrısgenctv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.