Biliyor musunuz?

Daha Az Plastik ile Yaşamak için 9 Öneri

İllüstrasyon: Greenpeace

  1. KENDİ ALIŞVERİŞ ÇANTANI TAŞI

Tek kullanımlık plastik poşetlerin para ile satılmaya başlanmasından sonra kullanım oranlar düşse de halen tercih edilen plastik poşetler çevre kirliliğinde önemli bir rol oynuyor. Plastik poşet kullanımını sıfıra indirmek için firmaların promosyon olarak verdiği çantaları kullanabilir veya kendiniz evde kullanmadığınız kumaşlardan alışveriş çantası yapabilirsiniz.

2. KENDİ MATARANI TAŞI

Dünya çapında her dakika 1 milyon plastik şişe tüketiliyor. Plastik şişe tüketiminin 2021 yılında 580 milyar adede çıkması ihtimali, bunu neredeyse küresel ısınma kadar büyük bir çevre felaketi haline getiriyor. Önümüzdeki sıcak günlerde sürekli tek kullanımlık şişe satın almak yerine bir matara alarak hem para tasarrufu edebilir hem de daha az pet şişe kullanımını sağlayabilirsiniz.

3. KENDİ TERMOSUNU TAŞI

Sadece su için değil, sıcak içeceğini de yanında taşıyabilirsin. Küçük bir termos bardak hem sıcak içeceğini içmeni hem de havalı görünmeni sağlayabilir:)

4. KENDİ YEMEK KABINI KULLAN

Özellikle işyerlerinde dışarıdan sipariş edilen yemekler yerine kendin yemeğini hazırlayabilirsin. Böylelikle tek kullanımlık yemek kaplarından tüketmemiş olursunuz.

5. PLASTİK POŞETLERİ REDDET

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de plastik poşetler artık ücretli. Bu poşetler yerine markete giderken kendi poşetinizi kullanabilirsiniz.

6. PLASTİK PİPETİ REDDET

Okyanuslarda en çok rastlanılan ve birçok deniz canlısının yaralanmasına, sakat kalmasına ve ölmesine neden olan plastik pipetleri kullanmayı durdurmalıyız.

7. PLASTİK ÇATAL KAŞIĞI REDDET

Pikniklerde, partilerde sıklıkla kullanılan plastik çatal, bıçak ve kaşıklar çevre için büyük tehdit oluşturuyor. Tek kullanımlık tüm ürünlerin yasaklanması veya sınırlandırılması gerekmektedir.

8. EVDE DAHA FAZLA YEMEK YAP

Her ne kadar zaman alsa da evde daha fazla yemek yaparak öncelikle sağlığımızı koruyabiliriz. Tek kullanımlık ürünlerin tüketimini azaltmış oluruz üstelik bu bütçemizin de dostu.

9. BU ÖNERİLERİ ARKADAŞINLA PAYLAŞ

Bu pratik öneriler sayesinde kendini ve bütçeni koruyabilir ve çevre için büyük iyilik yapmış olursun. Bu önerileri arkadaşlarınla paylaşarak bu önerilerin daha fazla kişinin görmesini de sağlayabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.