Biliyor musunuz?

Doğa Temalı Kitaplar

Doğayı anlatan , içeriğinde doğa ile ilgili yazılar olan, doğanın bize anlatmak istediklerini kaleme alan kitapları sizler için derledik.

Doğa / Ralph Waldo Emerson

 • Yazar : Ralph Waldo Emerson
 • Çevirmen : Mandana Azeri
 • Yayınevi : Zeplin Kitap

Sabah uyanıp pencereyi açtığınızda sizi karşılayan ilk şey güneş ışıklarıdır. Evden çıkıp yürürken sağda solda gördüğünüz ağaçlar, çiçekler, hayvanlar… Hoş bir manzaraya karşı oturduğunuzda içinizde oluşan aidiyet duygusu. Hepsi doğanın bize sunmuş olduklarıdır. Ancak günümüzde, hayatın bizi mecbur kıldığı daimi koşuşturma ve kaos arasında bunların hangisine hak ettikleri değeri veriyoruz? Doğanın önümüze altın tepside koyduklarının hangisine gereken özeni gösteriyoruz? Kör olmuşçasına nefes alıp verirken benliğimize ait soruların kaçının farkına varıp cevap arıyoruz? İşte Waldo Emerson, tüm bu soruların kaynağı olan doğaya şu âna kadar hiç bakmadığınız bir açıdan bakıyor. Doğanın yüceliğini tüm çıplaklığıyla yüzümüze vururken bize yepyeni bir sorgu sayfası açıyor. (Tanıtım Bülteninden)

Doğa Tarihi / Gaius Plinius Secundus

 • Yazar : Gaius Plinius Secundus
 • Çevirmen : İnanç Pastırmacı
 • Yayınevi : Ses Yayınları

Yaşlı Plinius İS 77-79 otuz yedi kitaptan oluşan Doğa Tarihi adlı yazmıştır. Bu büyük eseri kozmoloji, coğrafya, antropoloji, zooloji, botanik, tıp, farmakoloji, mineraloji ve sanat tarihi gibi konular içeriyor. İki bin cildi bulan kitaptan derlenmiş bilgi, gözlem ve olguları bir arada toplaması bakımından bir ansiklopedi niteliğini taşıyor. Bu bilgi hazinesinin yer aldığı birinci kitabı ile kozmoloji konularının ele alındığı ikinci kitabı, eserin ilk defa Türkçeye kazandırılan bu baskısında bir araya geliyor. (Tanıtım Bülteninden)

Doğa Bilimleri ve Etkinlikleri

 • Yazar : Asiye Pervan Karadağ, Vedat Bayraktar
 • Çevirmen : 
 • Yayınevi : Eğiten Kİtap

Bu kitap, okul öncesi ve ilköğretim I. kademe çocukları ve öğretmenleri ile öğretmen adaylarına yardımcı kaynak ola­rak hazırlanmıştır.

Kitapta doğal çevre tanımından başlayarak, canlı ve cansız öğeler olarak iki bölümden oluşmaktadır. Canlı öğeler; hay­vanlar, bitkiler ve mikroorganizmalar cansız öğeler; hava, su, toprak, ve ısı-ışık alt başlıklarına ayrılarak ele alınmıştır. Kitapta konu ile ilgili kavram haritalarına ve her alt başlığın sonunda örnek etkinliklere yer verilmiştir.

Ayrıca erken yaşlarda çocuklara doğayı tanıma fırsatları verilmesi onların doğaya karşı duyarlı olmalarını ve sevgi beslemelerini sağlar. Erken yaşlarda doğaya karşı oluşan duyarlılık ise daha sonraki yıllarda doğayı seven ve koruyan nesiller yetiştirilmesine yardımcı olur. (Tanıtım Bülteninden)

Doğa ve İktidar

 • Yazar : Joachim Radkau
 • Çevirmen : Nafiz Güder
 • Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları

İnsanlığın çevre sorunlarıyla mücadelesinin tarihi, sanıldığı gibi yeni değil, binlerce yıllıktır. İnsani pratiklerin çevre açısından sürdürülebilir olup olmaması tarihi şekillendiren en temel unsurlardan biridir. Değişen insan-doğa ilişkisini dünya tarihini anlama çabasında merkeze koyan bu kitap, kapsamlı bir dünya çevre tarihidir. Ekolojik krizlere insanların nasıl cevap vermeye çalıştıklarını, bunların devlet iktidarı ve maddi menfaatlerle ilgili meselelere nasıl bağlandığını ele almaktadır.  

Türkçede önemli bir açığı kapatacağını umut ettiğimiz bu seçkin tarih çalışması 2009 yılında World History Association ödülüne layık görülmüştür. (Tanıtım Bülteninden)

Şehirde Bir Doğa Yürüyüşü

 • Yazar : Richard Spilsbury, Louise Spilsbury
 • Çevirmen : Aslı Zülal
 • Yayınevi : Tübitak Yayınları

Çiftlikte, şehirde, ormanda ya da deniz kıyısında bir doğa yürüyüşüne var mısın? Çevrene dikkatli bakacak olursan, bu yürüyüş sırasında birçok bitki ve hayvan görebilir ya da hayvanların izlerine rastlayabilirsin. Dört kitaptan oluşan “Doğa Yürüyüşü” serisi küçük okurları çevrelerindeki yaban hayatını tanımaya ve doğada keşif yapmaya davet ediyor. Okurları çiftlikte, şehirde, ormanda ya da deniz kıyısında keşfe çıkarken nasıl giyinmeleri ve yanlarına neler almaları gerektiği konusunda da bilgilendiriyor. (Tanıtım Bülteninden)

Gölge Doğa Ana

 • Yazar : Öykü Odabaş
 • Çevirmen : 
 • Yayınevi : Gitane

Yazdığı farklı kategorilerdeki kurgularıyla, klasik yazarlar arasında yerini alacak olan Öykü Odabaş’tan fantastik bir mitoloji. “Dünya oluşup, üstündeki kabuk sertleştiğinde, kendi enerjisi ya da artık her nereden kaynaklanıyorsa bir güç doğmaya başladı. Bu öylesine bir enerjiydi ki en sonunda sese ve vücuda büründü. Kaynağını hiçbir zaman sormaya cüret edemediğimiz bu güce, günümüzden de evvel Doğa Ana denildi.”

Doğuş mitolojisinin farklılığıyla fantastik kurgular arasında bambaşka bir fenomen olan bu kitapta, gerçekliğimize olan atıflar nefesinizi kesecek. 

“Doğa ana Karanlıktan daha aydınlık, Aydınlıktan daha karanlık olan Gölgeleri yarattı.”

Yepyeni maceranın, heyecanın ve bilindik mitolojinin, bilinmeyen yorumuna hazırlanın. Gölge – Doğa Ana, sınırlarınızı zorlayacak bir epik macera… (Tanıtım Bülteninden)

Atık Küre

 • Yazar : Rob Hengeveld
 • Çevirmen : Nafız Güder
 • Yayınevi : Kültür Yayınları

Rob Hengeveld tarafından yazılmış bu eser tamamen dünya ve onun doğası ile ilgilidir. Tüm sistemler bör döngünün parçası olarak atık üretirler. Bakteri, insan, içten yanmalı motorlar ve hatta büyük bir şehir kadar karmaşık olanlar dahi atıklar üretilirler.

Bir dereceye kadar bu atığın emilebilir, işlenebilir veya geri dönüştürülebilir olması söz konusudur. Ancak hiçbir zaman onu tamamen ortadan kaldırabilmek mümkün değildir. İnsan yaşadığı tarih boyunca dünyasını kocaman bir atığa dönüştürmüş durumdadır.

 • Yazar : Peter matthiessen
 • Çevirmen : Hüsne Çamlıoğlu
 • Yayınevi : MB Yayınevi

Himalaya Dağları’nda yapılan 400 kilometrelik bir yürüyüşün ve zihinsel yolculuğun anlatıldığı unutulmaz bir eser. Doğaya, sevgiliye, çocuklara, arkadaşlara ve bütün hayatın anlamına dair…

Peter Matthiessen, bir doğa bilimci ve yazardır. Kar Leoparı, Nepal ve Himalaya’ya yaptığı seyahatin güncesi olarak nitelendirilebilir. Yazar seyahat deneyimini bu kitapta toplamış ve tüm doğayı seven herkesin okuması için seyahatnamesini yayınlamıştır.

Kar Leoparı, yaklaşık 400 kilometrelik bir yolculuğun hikayesidir. Doğa bilimci Peter Matthiessen ve biyolog George Schaller yolculukları sırasında karşılaştıkları zorluklara rağmen hedeflerinden sapmadan yolculuğu devam ettirmişlerdir. Sonunda ise eşsiz deneyimlerini aktardıkları bu kitap ortaya çıkmıştır. Doğayı ve özellikle Asya’daki doğal yaşamı merak ediyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye edebiliriz.

 • Yazar : Edward O. Wilson
 • Çevirmen : Aslı Biçen
 • Yayınevi : Say Yayınları

Vahşi doğa ve insan doğası arasındaki sıkı ilişkiyi tam olarak anlayabilmek için evrimsel açıdan ikisini birlikte incelememiz gerekmektedir. Böylece insanoğlu, belki de, umursamazca yok ettiği canlı türlerinin değerini anlama fırsatı bulacaktır.

Edward Osborne Wildson, biyolog, araştırmacı ve yazar bir isimdir. Daha çok entomoloji alanıyla ilgilenmiştir. Doğayı koruma ve doğanın işleyişini anlatma konusunda birçok eser kaleme almıştır. Doğanın Gizli Bahçesi ise TÜBİTAK tarafından yayınlanmış Edward Osborne Wildson yine çevreci bir yaklaşımla yazılmış diğer bir eseridir.

Doğanın Gizli Bahçesi, ilginç bilgilerle dolu bir kitaptır. İnsanların dünya ve dünyadaki diğer canlılarla olan ilişkisini ele almaktadır. Kitap denemelerden oluşmaktadır. Biraz olsun biyolojik bilgiye sahipseniz dünya yaşamı ve doğayla ilgili kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.