Biliyor musunuz?

Doğadan Esinlenen İcatlar

Bazen mühendislikte sınırı aşmış dediğimiz ürünler, kimin aklına gelmiş dediğimiz ilginç icatlar, aletler yada robotik şeyler görürüz. Günlük hayatımızı kolaylaştıranlar ürünler, arabalarda, uçaklarda ve hatta giydiğimiz kıyafetlerde bile bizi şaşırtan ama doğanın biz insanoğlundan daha önce keşfettiği buluşlardan bahsetmek istiyoruz. Doğadan esinlenen tasarımlar

Bakın bizden önce doğa neleri keşfetmiş ve dolayısıyla biz neleri doğadan esinlenerek bu buluşları hayatımızın bir parçası haline getirmişiz.

Antifriz

Amerikan ağaç kurbağasının çok soğuk havalarda iç organlarının donmasını engelleyen kanındaki doğal antifrizdir, kışın donmadan hayatta kalabilmektedir. Makinelerdeki antifriz de benzer bir iş görmektedir.

Ağaç Kubağası – Antifiriz

Güneş Panelleri

Bazı çöl kertenkelelerinin ciltleri günün en sıcak zamanlarında renkleri açılarak güneşten gelen aşırı ısıyı yansıtır. Dünya atmosferinin üzerinde uçan uzay mekiklerin de üzeri ısıyı yansıtan kargolar benzer bir koruma sağlar.

Çöl Kertenkelesi – Yansıma

Velcro

Mühendis George de Mestral dul avratotunun kancalı tohumlarının ona sürtünen hayvanların üzerinde kaldığını görmüştü. Buradan yola çıkarak minik kanca ve halkalardan oluşa velcroyu icat etti. Velcro bant, yüzeylerin birbirini sıkıca tutmasını sağlarken kolayca da ayrılabilir minik kancalardan oluşur.

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Dulavratotu ve Cırtcırt

Çömlek

İnsanların yiyecek ve içeceklerini koymak için kilden çömlek yapmaya başlamaları, yuvalarını kilden yapan arıları gördükten sonra başlamıştır. Çömlekçi arıların yaptıkları bu yuvalar güneşte kurur bu sayede bozulup yıkılmaz.

Arı ve Çömlek

Kanatlar

Kuşların kanatlarındaki içi boşluklu kemikler doğal birtakım iç kirişlerle güçlendirilmiştir. Uçakların uçabilmeleri için de bu şekilde bir teknoloji kullanılmıştır. Uçağın kanat tasarımı bu teknoloji ile oluşturulmuştur dolayısıyla metalden yüzeyi çok hafif ve dayanıklı olur.

Barajlar

Kunduzlar küçük akarsuların üzerine kütük ve dal parçaları yığarak barajlar kurar ve aile grupları için çok uygun evler yaparlar. Yapılan bu barajlar öyle yüksek mühendislik ürünüdür ki yüzlerce yıl bile dayanır. İnsanlar da barajlar kurarak biriken milyonlarca litre suyu ev, fabrika ve çiftliklerde kullanır.

Kunduzlar ve Barajlar

Dokuma

Yeşil ağaç karıncalarının yuvalarını örerken kullandıkları yöntem sayesinde insanlar da kumaş ve halı dokumak için tezgahta mekik denilen bir tahta parçasını iplikleri birbirinin altından ve üstünden geçirerek dokuma yaparlar.

Ağaç Karıncaları ve Dokuma Tezgahı


Eğe, Bileme

Sümüklüböceklerin radula denen dilleri doğal bir eğedir. Yüzeyi sıra sıra minik dişle kaplı raduyla yapraklarda delikler açarlar. Çölde yaşayan bazı çeşitleri kayları bile deler. Tahta eğeleri de sümüklüböcek radulası gibi iş görür. Üzerindeki sağlam dişlerle tahtalardaki pürüzlü yüzeyleri düzeltir.

Sümüklü Böcek ve Eğe

Ağaç Oyma

Kunduzların büyük ön dişleri kütükleri kesmeye ve şekil vermeye çok uygundur. Yirmi yıl boyunca sürekli kemirip çiğnese bile dişleri köklerinden büyümeye devam eder ve kendi kendine keskinleşir. İnsanlar kano yapmak için kunduz dişi şekli verilmiş araçlar kullanmaktadır. Bunlar kunduz dişlerinin aksine zamanla körelir bu nedenle bilenmesi gerekmektedir.

Kunduz ve Oyma


Taşıyıcı Bant

Midyeler, kabukları ile yiyecek toplamak için bir tür biyolojik bir taşıyıcı bant kullanmaktadır. Deniz suyu ile kaplandıklarında kabuktaki kirpik denilen binlerce mikroskobik tüy titreşerek bir su akımı yaratır ve bu kirpik üzerindeki yapışkan banta yapışan yiyecekleri sindirilecekleri midyeye doğru sürüklerler. Bugün birçok fabrikanın üretim hattında da ürünlerin işlenecekleri yere doğru taşınmaları için bunun gibi taşıyıcı bant kullanılmaktadır.

Midyeler ve Taşıyıcı Bant

Elek, süzgeç

Dünyanın en büyük hayvanı olan balinaların ağzında sıra halinde bulunan ince kemikler süzgeç vazifesi görür ve yiyeceği olan karides benzeri hayvanları süzerek beslenmesini sağlar. Elekler, balık ağları da balina çeneleri gibi küçük boyutta olan taneleri geçirip daha büyük olanları süzgecin öteki yanında takılı kalır.

Balina ve Süzgeç

Nautilus ve Denizaltı

Nautilus isimli canlı suyun dibine batmak için vücudundaki odacık şeklindeki hücrelere su doldurur. Sonuç olarak ağırlaşan canlı suyun dibine alçalır. Yükselmek istediğinde ise içeriden bir gaz salgılayarak bu hücrelerin boşamasını sağlar.

Denizaltılar ise bu mantığı bu canlıdan ilham almışlara benziyor. Denizaltılarda üst kısımda bulunan hücrelere su doldurarak batarlar. Yükselmek için ise motorlar sayesinde bu suyu dışarı pompalar.

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Denizaltı

Yarasa ve Radar Sistemi

Yarasalar günlük hayatta kullandığımız radar sistemiyle yönlerini bulurlar. Yaydıkları titreşim dalgaları önlerine çıkan cisimlere çarpar ve geri döner. Çok kısıtlı bir görme kabiliyetine sahip yarasalar yönlerini kolaylıkla bulabilmişlerdir.

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Yarasa ve Radar

Boynuz ve Koruyucu Kask

Birçok hayvanın beynini birtakım olası hasarlara karşı koruması gerekir örneğin, Kanada koyunlarının boynuzları kemiksi bir kalkanla korunmaktadır. Bu kalkan bir başka koçla girişilen dövüşte boynuzlar çarpıştığında, çarpışmanın enerjisini soğurur. Bisikletçilerin kasklarında da benzer bir enerji soğurma mekanizması vardır sonuçta bir çarpışmada gerçekleşebilecek kafatası kırıkları ve beyin hasarları önlenmektedir.

Boynuz ve Koruyucu Kask

Komposttan Kuluçka ve Yapay Kuluçka

Avustralyada yaşayan bir kuş türü yumurtalarını sıcak tutmak için çürüyen sıcak bitki artıklarıyla kaplar. Bu kompost yığınının üstünü de toprakla örter. Eğer yumurtalar çok ısınırsa, toprağı eşeleyip bir bölümünü atar ve ısı enerjisinin kaçmasına izin verir. Çiftçiler ise bazen yumurtaları yapay kuluçkada tutar. Buralarda yumurtalar ve yavrular için ebeveynin sıcaklığını yerini, ısı yayan özel ampuller almıştır.

Kompost ve Yapay Kompost

Çapraz Gagalı İspinoz ve Makas

Çapraz gagalı ispinozların gagalarının uçları birbirinin üzerine biner. Böyle olduğu içinde makas gibi kullanılır. Bu kuşlar çam fıstıklarıyla beslenmektedir. Güçlü gagalarının şekli çam kozalaklarının sert pullarını kırmak ve aralarında gizlenmiş fıstıkları çıkarmak için kusursuz bir biçimde evrimleşmiştir. Çene kasları yiyecekleri kesmek yada çiğnemek için alt ve üst gagayı açıp kapar. Makas da aynı şekilde çalışır.

Çapraz Gagalı İspinoz ve Makas

Payanda ve Binalar

Büyük ve karmaşık yapıların kendilerini etkileyen dış kuvvetlere karşı koyabilmeleri için içten yada onu oluşturan parçaların düzenleniş şekli ile kuvvetlendirilmesi gerekmektedir. Tropikal yağmur ormanı ağaçları zor doğa şartlarına karşı kuvvetini tabanına ve köklerine aktarır. Bu ağaçların dengesi, tabanlarını genişleten ve alt gövdelerini güçlendiren odundan doğal payandalarla sağlanır. Bu sistem büyük, ağır taşlardan oluşan yapılarda (özellikle katedrallerde) kullanılmıştır.

Ağaç Payandaları ve Binalar

Yunuslar ve Sonar Sistemi

Çok yüksek frekanslarda ses dalgaları (yaklaşık 200.000 Hz) yayan yunuslar bu özellikleri ile karşılarındaki cismin konumunu, büyüklüğünü, şeklini ve hatta hızını belirleyebilirler. Bugün denizde ve havada kullandığımız sonar sistemi de aynı şekilde çalışmaktadır.

Yunuslar ve Sonar Sistemi

Kutup Tavşanı ve Kar Ayakkabısı

Doğadan esinlenerek tasarlanmış buluşlar çok fazladır. Bunlardan biri de kar ayakkabılarıdır. Daha doğrusu ayakkabınızın altına takabileceğiniz, kar üzerinde yürümeyi kolaylaştırıcı icat. Kutup tavşanların arka ayaklarının uzun ve yassı olması karda yürümelerini kolaylaştırır. Araştırmacıların üretmiş olduğu kar ayakkabıları ise aynı bu mantıktan yola çıkarak tasarlanmıştır.

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Kutup Tavşanı ve Kar Ayakkabısı

Balina Kuyruğu ve Serbest Dalış Paletleri

Balina kuyruğundan esinlenerek serbest dalış paletleri normal yüzme paletlerinden daha geniş ve iki ayak ortak şekilde tasarlanmaktadır. Bu dalgıcın aşağıdan yukarıya kıvrılarak hızlı ve rahat bir dalış yapmasını kolaylaştırır.

balina kuyruğu ve biyotaklit örnekleri
Balina Kuyruğu ve Dalış Paletleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.