Biliyor musunuz?,  Gezilecek Yerler

Doğanın Cesaret Gerektiren Yerleri

Doğada öyle yerler var ki, gezmek için cesaretinizi toplamanız gerekir. Dünyanın dört bir yanında görmeye değer, zorlu, tehlikeli ve cesaret gerektiren yerleri sizler için bir arada.

Dünyanın Sonundaki Salıncak

Dünyanın en eşsiz manzaralarından birine tanıklık edebileceğiniz, heyecan verici salıncak.
Ekvator, Ambato Tungurahua Volkan’ı

Heyecan verici duraklardan ilki; Ekvator’un Ambato kentinde deniz seviyesinden 2600 metre yüksekte bulunan muhteşem salıncak… Herhangi bir güvenlik önlemi olmayan ve ince demir bir bara bağlı iplerle pek güvenli durmayan salıncağa binmek gerçekten büyük cesaret gerektiriyor. Dünyanın eşsiz manzaralarından birine açılan Tungurahua Volkanı’nın karşısında salıncağa binmek size kalmış.

Nefes Kesen Kral Aragon Merdivenleri

Kral Aragon Merdivenleri

Merdivenler Akdeniz’de, Fransa’ya bağlı olan Korsika Adası’nın Bonifacio Kasabası’nda, dik bir uçurumun kenarında yer alıyor. Efsaneye göre Kral Aragon Merdiveni’nin, Bonifacio Kalesi’ne ulaşabilmek için bir gecede oyulduğu söyleniyor. Uçurumun tepesinden denize doğru inmek istiyorsanız 187 adet dik basamağı kullanmanız gerekiyor.

Myanmar’daki Mistik ve Gizemli Bagan Bölgesi

Gizemli havasıyla kendisine hayran bırakan Bagan Bölgesi...
Myanmar , Bagan Bölgesi

Myanmar’da iki binden fazla tapınağa ev sahipliği yapan Bagan Bölgesi, geniş bir arazide yer alıyor. Eski zamanlarda Burma krallarına da başkentlik yapan bu antik kent mistik bir havaya sahip. Tapınakların birinde yaklaşık beş yüz yıllık duvar resimleri sizi beklerken, bir başka tapınağın tepesine çıktığınızda muhteşem bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Turistik çalışmanın olmadığı bölgede, tamamen hislerinizle hareket etmeniz gerekiyor. Keyfinizi kaçıracak bir sürprizle karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek. Görmesi mutluluk verici ama gitmesi cesaret istiyor.

Vietnam’daki Sonu Olmayan Mağara: Hang Son Doong

Hang Son Doong

Dünyanın en büyük mağarası Hang Son Doong, diğer adıyla Hang En Mağarası, 1991 yılında Vietnamlı bir yerli tarafından keşfediliyor. Birbirine bağlı 150 mağaradan oluşan ve içerisine kırk katlı bir gökdelen inşa edilebilecek derecede büyük olan mağara, Annemite dağlarının yakınında bulunuyor. Lazer ölçme cihazlarına göre 6.5 km uzunluğu olan Hang Son Doong’a içindeki uğultudan dolayı çoğu kişi girmeye cesaret edemiyor. Tamamı keşfedilemeyen mağaranın belirli yerlerinde oluşan çöküntüler sebebiyle içeriye giren gün ışığından adeta bir orman oluşmuş. Sadece orman değil tabii ki mağaranın saklı güzellikleri… Şelaleler ve farklı noktalarda su birikintileri de var içeride… Hang Son Doong, sonsuzluğa giden mağara olarak da adlandırılıyor.

İtalya’daki Lavlarla Kaplı Etna Yanardağı

İtalya Etna Yanardağı

Sicilya Adası’nın aktifliği son bulmayan volkanik yapısı Etna… 16 Kasım 2013 tarihinde lav püskürtmeye başlayan ve 28 Kasım 2013’e kadar da lav püskürtmeye devam eden Etna, günümüzde de ara ara aktif hale geliyor. Cesareti olanlar bireysel olarak veya arkadaş gruplarıyla Sicilya’ya gidip bu doğa olayına şahitlik edebilirler.

Yükseklik Korkusunun En Somut Hali: Trolltunga Kayalığı

Trolltunga Kayalığı

Norveç, Odda’da yedi yüz metre yükseklikteki bir dağın üzerinde yer alan Trolltunga Kayalığı, görüntüsüyle herkesi kendine hayran bırakıyor. Odda’ya gidip bu kayalığın uç noktasına oturmak veya kayalığın üzerinde zıplamak pek popüler… Son zamanların olmazsa olmazı selfie çekmek ise cesareti olanlar için unutulmaz bir deneyim olabilir.

Vahşi Yaşamın Ortasında: Serengeti Ulusal Parkı

Serengeti, vahşi yaşama yakından şahitlik edilebilecek ender yerlerden.
Tanzanya Serengeti Ulusal Parkı

14 bin 763 kilometre karelik bir savan alanına yayılan Tanzanya Serengeti Ulusal Parkı’na insanlar genelde zebraların ve öküz başlı antilopların göçünü izlemeye gidiyor. Park, ekvator üzerinde yer aldığından kurak ve yağışlı mevsimler bir arada yaşanıyor. Bu yüzden hayvanlar her sene parkın kuzeyi ve güneyi arasında gidip geliyor. Tabii ki parkın tek sahipleri öküz başlı antiloplar ve zebralar değil. Aslan, fil, leopar, buffalo ve gergedan gibi Afrika’nın beş büyükleri olarak bilinen hayvanlar da burada hayatlarını sürdürüyor. Vahşi yaşama yakından tanıklık etmek isteyenler parkı gezi rotalarına ekleyebilirler.

İrlanda’daki Moher Kayalıkları ve Bisiklet Parkuru

İrlanda’daki Moher Kayalıkları ve Bisiklet Parkuru

Moher Kayalıkları İrlanda’da bulunuyor. Burası dünyanın en tehlikeli ve en korkutucu dağ bisikleti parkuru olarak biliniyor. Macerayı seviyorsanız ve bu alanda tecrübeliyseniz, büyük çapta bir adrenalin patlaması yaşamanız garanti… Öyle ki herhangi bir aksaklıkta yedi yüz metre yükseklikten Atlantik Okyanusu’na düşmeyi göze almak gerekiyor. Bu parkur cesaretli kişiler için tehlikeli bir oyun alanı…

Bhutan’daki Efsanevi Kaplan Yuvası Manastırı

Keşfedilmeyi bekleyen Kaplan Yuvası Manastırı...
Bhutan’daki Efsanevi Kaplan Yuvası Manastırı

Bhutan’ın en kutsal yerlerinden olan Kaplan Yuvası Manastırı, Paro Vadisi’nde bin metre yükseklikte yer alıyor. İkinci Buda olarak bilinen Guru Rinpoche bir rivayete göre bir kaplanın sırtında bu tepeye uçuyor ve burada bulunan mağarada meditasyon yapıyor. Meditasyon sırasında 8 formda enkarne oluyor. 1692 yılında inşa edilen, eski adı Taktshang Geomba olan manastır, 1998’de çıkan yangından sonra yeniden yapılıyor. Yılda sadece kırk bin turistin ziyaretine izin verilen Bhutan gerçekten kapalı bir kutu… Keşfedilmeyi bekleyen manastırda, fotoğraf çekmek yasak ve manastırın içinde sadece ibadet eden Budistler bulunabiliyor.

Çin’deki Qinling Dağı Yürüyüş Parkuru

Çin’deki Qinling Dağı Yürüyüş Parkuru

Qinling Yürüyüş Parkuru, Çin’in Shaanxi eyaletinde bulunan Qinling dağlarında yer alıyor. Qinling dağları Taoizmin kutsal dağlarından sayılıyor. Yürüyüş parkuru boyunca Tao manastırları ve sembolik öğeler karşınıza çıkıyor. Dünyanın en tehlikeli yürüyüş yollarından olan bu patika, 2133 metre yükseklikte olduğundan, burada yürümek için cesaretin de ötesinde bir çılgınlık gerekiyor. Parkurun sonunu görebilecek kadar cesur ve dayanıklıysanız, patikanın bitiminde sizi bir çay evi bekliyor.

Ukrayna’daki Hayalet Şehir Pripyat

Çernobil nükleer felaketinden sonra terkedilen şehir.
Ukrayna’daki Hayalet Şehir Pripyat

Nüfusu 50.000’in üstünde olan Pripyat, 1986 senesindeki Çernobil nükleer felaketinden sonra tamamen terkedilmiş. Kentin tekrar yaşanabilir olması için bin yıl geçmesi gerekiyor… Çünkü kent ancak o zaman radyasyon seviyesi açısından yaşanabilir hale gelecek.  Ukrayna’ya giderseniz, şuan kıyamet filmlerini andıran Pripyat için düzenlenen turlara katılma şansı bulabilirsiniz. Tabii bu turun şartları var. Sadece radyasyon düzeyinin düşük olduğu yerleri, radyasyon ölçen geiger cihazıyla gezebiliyorsunuz.

Sıcaklığın ve Nemin Şartları Zorlaştırdığı Kristal Mağarası

Meksika Naica, Kristal Mağara

Meksika’nın Naica madenlerine bağlı bir mağara olan Kristal Mağara, yerin yaklaşık 300 metre altında bulunuyor. Mağaranın içinde 12 metre uzunluğunda, 4 metre çapında ve 55 ton ağırlığında selenit kristal kütleler yer alıyor. Bir insanın keşif yapabilmesi için mağaranın şartları gerçekten çok zor. Sıcaklık ortalama 60 dereceyi bulurken nem oranı da % 99’a yaklaşıyor. Özel kıyafetler giymeden mağaraya girip keşif yapmak çok tehlikeli ve neredeyse imkansız.

Çin’deki Dudak Uçuklatan Tiamen Dağı Ulusal Parkı

Cam tabanlı patikalarda doğanın güzelliğine şahitlik edebilirsiniz.
Tianmen Dağı, Cennet Kapısı

Tianmen Dağı, Çin’deki Ulusal Park içinde yer alıyor. Dağda en çok ilgi gören yerler arasında, 131 metre yüksekliğinde olan Cennet Kapısı bulunuyor. Dağa çıkabilmeniz için 7455 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun teleferiğini kullanmanız gerekiyor. Teleferik gözünüzü korkuttuysa, 11 kilometrelik yolu araçla da çıkabilirsiniz. Ama bu yolda 99 adet viraj bulunduğunu ve bu nedenle yine bir tehlike barındırdığını bilmenizde fayda var. Çıktığınız zaman ise 1432 metre rakımda, 60 metre uzunluğunda inşa edilen cam tabanlı patikada doğayı çok iyi keşfetme imkanı bulabiliyorsunuz. Boşlukta duruyor hissi veren patika farklı bir deneyim yaşamanızı sağlayacak.

Bolivya’daki Adrenalin Dolu Ölüm Yolu

Bolivya La Paz Coroico Yolu

Başkent La Paz’dan Coroico’ya doğru giden 56 kilometre uzunluğundaki yol, birçok ölümlü kazaya zemin hazırladığından ‘death road’ yani ölüm yolu olarak biliniyor. Başka bir alternatifinin bulunmaması ve yolun çift yönlü kullanılmasından dolayı tehlike ikiye katlanıyor. Ancak sadece adrenalin olsun diye, hiçbir önlem alınmamış olmasına rağmen bu yolu kullanan maceracı turistlerin de sayısı az değil. Muhteşem bir doğada, adrenalin dolu bir yolculuk için kesinlikle başka alternatif bulunmuyor.

Asma Köprüdeki Eşsiz Manzara: Sunan Ai-Petry Dağı

Asma bir köprüden şehri izlemek unutulmaz bir deneyim olacaktır.
Kırım, Ai-Petry Dağı

Kırım’da bulunan Ai-Petry Dağı, harika bir manzaraya sahip… Dağın uç kısımlarından bağlanmış olan asma köprüden gece ve gündüz ayrı görüntülere şahitlik edebiliyorsunuz. Manzarayı izlemek keyifli olduğu kadar cesaret de gerektiren bir deneyim.

ABD’deki Yarım Kubbe Dağı

Sierra Nivada , Yosemite Milli Parkı

Her yıl üç buçuk milyon turist tarafından ziyaret edilen dağ, California’daki Sierra Nivada’da bulunan Yosemite Milli Parkı’nda yer alıyor. Şelaleler, granit kayalıklar, dev sekoya ağaçları ve berrak akar sularla bezeli milli park, 1983 senesinden bu yana UNESCO Dünya Mirası’na dahil. Parkın % 95’inde vahşi yaşam günümüzde de devam ediyor. Yarım Kubbe Dağı, 1432 metre yüksekliğinde… Bu dağa tırmanmak ve manzaranın keyfini çıkarmak büyük bir cesaret istiyor.

Norveç’teki Pulpit Kayalıkları

Sarp kayalıklarda ister hatıra fotoğrafı çektirin, isterseniz de manzarayı doyasıya izleyin.
Norveç Preikestolen, Pulpit Kayalıkları

Pulpit Kayalıkları, Norveç, Preikestolen’de bulunuyor. On bin yıllık geçmişe sahip olan ve her yıl binlerce kişiye farklı deneyimler yaşatan bu sarp kayalıklar, yaklaşık olarak 604 metre yükseklikte… Ziyaretçilerin çoğu kendine hayran bırakan manzarayı izlerken, daha cesur olanlar kayalıkların en uç kısmında hatıra fotoğrafı çektiriyor. Bu güne kadar herhangi bir kaza gerçekleşmedi. Ama bu, kazaların hiç olmayacağı anlamına gelmiyor.

Kaynak : https://www.etstur.com/letsgo/gitmek-icin-cesaret-gerektiren-yerler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.