Biliyor musunuz?,  Haberler

DÜNYADA SİYANÜR SIZINTILARI

Romanya’daki siyanür sızıntısının boyutları tüm dünyada ses getirse de, öncesinde ve sonrasında doğanın siyanür sisteminden alma mücadelesi her zaman vardı ve her zaman da var olacak gibi görülüyor. Wesanan atık felaketlerinin listesi uzayıp gidiyor. Uluslararası alım şirketleri, bu güne kadar dünyanın değişik coğrafyalarında çeşitli felaketlere yol açtı.

Dünyada altın madeni felaketleri: Listenin başında siyanür ve Kanadalı şirketler var

Kaz Dağları’nda madencilik faaliyeti yürüten Kanadalı şirket Alamos Gold, tepkiler üzerine yaptığı açıklamada siyanürün doğaya sızma riskinin bulunmadığını öne sürdü.

Ancak resmi veriler altın madenlerinin yol açtığı felaketlerin başında siyanür sızıntısının geldiğini gösteriyor. 1971 – 2015 yılları arasında kayıtlaya geçen 11 altın madeni kaynaklı felaketin 7’si siyanürlü suyla bağlantılı.

Ayrıca söz konusu 11 felaketin 6’sı Kanadalı şirketlerin işlettiği madenlerde yaşandı.

Romanya – 1971

Romanya’da Certej altın madeninin atık barajının patlaması sonucu 300 bin metreküp zehirli su Certeju de Sus adlı kasabayı bastı. Olayda 89 kişi yaşamını yitirdi.

Papua Yeni Gine – 1984

Papua Yeni Gine’de Avustralyalı şirket Broken Hill Proprietary Co.’nun işlettiği Ok Tedi Mine madeni bölgedeki en büyük çevre felaketlerinden birine neden oldu. 2 milyar tondan fazla işlenmemiş atık maden çevresine boşaltıldı. Zehirli atıkların bölgede yaşayan en az 50 bin kişiyi etkilediği sanılıyor.

ABD – 1984

Yine aynı yıl Kanadalı şirket Galactic Resources’un ABD’de işlettiği Summitville adlı altın madeninde siyanür kullanması üzerine 610 bin metreküp zehirli atık su biriktiği anlaşıldı. Şirketin iflas etmesi üzerine ABD hükümeti bölgeyi temizlemek için yüzlerce milyon dolar harcamak zorunda kaldı.

Guyana – 1995

Bir Güney Amerika ülkesi olan Guyana’da, 1995 yılında Omai altın madenindeki siyanürlü atık havuzu çöktü. Yaklaşık 3 milyon litre siyanürlü atık sıvı, Omai ve Essequibo Nehri’ne aktı. Bu felaket sonrasında nehirdeki bitki ve hayvan türleri yok oldu.

Filipinler – 1996

1996’da Filipinler, tarihinin en büyük çevre felaketlerinden birini yaşadı. Marcopper Mining adlı Kanadalı şirketin işlettiği Mt. Tapian altın madeninin tünellerinde oluşan çatlak zehirli atıkların Makulapnit-Boac nehrine karışmasına neden oldu. Sızıntı, kısa sürede bölgeye yayılırken, onlarca köy tahliye edildi. Tarım alanları kullanılamaz hale geldi.

Kırgızistan – 1998

Kanadalı Centerra Gold şirketinin Kırgızistan’da işlettiği Kumtor altın madenine sodyum siyanür taşıyan bir kamyon Barşkaun nehrine düştü.

Romanya – 2000

2000 yılında Avustralyalı Esmerelda Exploration Limited’ın Romanya’daki Baia Mare madeninde yaşanan çevre felaketi Tuna nehrine ve Karadeniz’e kadar uzandı. Yaklaşık 100 bin metreküp siyanürlü su Tisa ve Someş nehrilerine karıştı. Tuna’ya ulaşan zehirli atıkların sadece Macaristan’da bin 200 tondan fazla balığın ölümüne yol açtığı sanılıyor.

Papua Yeni Gine – 2000

Aynı yıl içinde Avustralyalı Dome Resources adlı şirketin. Papua Yeni Gine’deki Tolukuma altın madenine malzeme taşıyan helikopterden siyanür içeren bir tonluk kargo ormana düştü. Uzmanlara göre yağmurların etkisiyle siyanürün bir kısmı bölgedeki akar sulara karıştı.

Çin – 2001

Çin’de 2001 yılında bir trafik kazası oldu. Siyanürlü atık sıvılar serbest kaldı ve Henan bölgesindeki Luohe Nehri’nin kollarından birine doldu. Luohe Nehri, Kuzey Çin’in su ihtiyacını karşıladığı Sani Irmak kollarından olduğu için hayati önem taşıyordu. Nehirde yaşayan türler zehirlenmekle kalmadı, pek çok insan da zehre maruz kalarak hastalandılar.

Nevada – 2002

Amerika’nın Nevada bölgesinde bulunan Mineral County’de 2002 yılında, çıkarılan metalin süzülmesi ve ayrıştırılmasının sağlanması adına yapılan siyanürlü linç işlemi sırasında, borular delindi ve delik borulardan 150 bin tonun üzerinde siyanür çevreye sızdı. Bölgenin tamamı zehirlendi.

Honduras – 2003

Karayipler’e sınırı olan Orta Amerika ülkesi Honduras’ın batısında, 2003 yılında San Andrés madeninde oldukça büyük bir siyanür sızıntısı meydana geldi ve Lara nehri bu sızıntıdan en çok yarayı alan ekosistem oldu. Lara nehrinin kirlenmesiyle 20 bine yakın balık ölürken, nehrin içme suyu sağladığı çevre köylerde yaşayan insanlar da siyanürden etkilendi.

Papua Yeni Gine – 2004

Misime Madeni

Papua Yeni Gine’de 2004 yılında, Misima madeninde başka bir felaket yaşandı. Madenin tesisi sökülürken siyanür sızıntısı oluştu. Siyanür zehrinden Pasifik Okyanus’u kadar, çevre adalar da etkilendi ve binlerce balık telef oldu.

Gana Cumhuriyeti – 2004

Bir Afrika ülkesi olan Gana Cumhuriyeti’nde 2004 yılında, bir Kanada maden yatağının siyanür atık havuzu sızıntı yaptı. Siyanürün direk olarak boşaldığı Aprepre Nehri bölge halkının içme su kaynağı olduğu için olay felakete dönüşme riski taşıyordu. Nehirde yaşayan binlerce balık ve yengeç telef oldu ve nehrin üzerinde yüzen ölü balıkların oluşturduğu görüntü uzun süre unutulamadı.

Gana – 2009

ABD’li Newmont Mining şirketinin Gana’daki Ahafo madeninden bölgedeki akar sulara siyanür sodyum karıştığı tespit edildi. Olayın ardından çok sayıda balık ölümü kayıtlara geçti.

Kanada – 2014

Kanadalı Imperial Metals’ın kendi ülkesinde işlettiği Mount Polley altın madeninde zehirli atık sızıntısı yaşandı. Zehirli atığın Polley Gölü’ne kadar ulaştığı kaydedildi. Olayın üzerine bölgedeki somon balığı çiftlikleri kapatıldı. Çevre örgütleri, incelemerin ardından zehirli atığın içinde nikel, arsenik, bakır ve kurşun olduğunu duyurdu.

Arjantin – 2015

Kanadalı Barrick Gold adlı şirketin Arjantin’de işlettiği Veladero altın madeninde siyanür sızıntısı yaşandı. Bin metreküpten fazla siyanürlü atık Potrerillos nehrine karıştı. Yetkililer olayın bir vana sorunundan kaynaklandığını duyurdu. İlerleyen günlerde siyanürlü suyun 5 nehre ulaştığı tespit edildi.

BBC Dünya Raporu

https://tr.euronews.com/2019/08/07/dunyada-altin-madeni-felaketleri-listenin-basinda-siyanur-ve-kanadali-sirketler-var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.