Doğanın Enleri

Dünyadaki En Yaşlı 5 Ağaç

Yaşayan bazı ağaçlar neredeyse insanlık tarihi kadar yaşları ile Dünya üzerinde birçok olaya tanıklık etmiştir. Bu tarihi olaylara tanıklık eden ağaçlar bizden daha çok şeyler biliyorlardır. İşte Dünyada yaşayan en uzun ömürlü ağaçlar ile karşınızdayız.

5 Vouves Zeytin Ağacı

Bu ağaç antik zeytin ağacıdır ve Yunanistan da Girit adasında bulunmaktadır. Yaşının en az 3 bin olduğu tahmin edilmektedir. Bu zeytin ağacıda şuanda koruma altına alınmış durumdadır.

4 Patriarca Da Floresta

Bu ağaç Brezilyada yetişmektedir. Oradaki insanlar bu ağacın kutsal olduğuna inanırlar. Yaşının ise yaklaşık 3 bin olduğu tahmin edilmektedir. Bu ağaç şu anda da koruma altına alınmış durumdadır.

3 Alerce

Bu ağaçlar Andes dağlarında yetişmiş olan ağaçlara verilen isimlerdir. Kuzey Amerika da yaşayan bu ağaçların en yaşlıları 3.640 yaşındadır. Bu ağaçların özelliği ise kendi kendilerine filizlenip büyümeleridir.

2 LlanGernyw Yew

Bu ağacın bulunduğu yer Llangernyw Köyü Kuzey Galler’dir. Bu ağacın yaşı yaklaşın olarak 4 bindir. Tarih öncesinde Tunç çağında yeşillenmeye başladığı düşünülmektedir. Bu ağacın ilginç bir yanı ise durmadan hala büyümekte olmasıdır. Bu ağaç 2002 yılında koruma altına alınmıştır.

1 Bristlecone Çamı

4.841 yaşına basmış olan bu ağaç dünyada yaşamakta olan en uzun ömürlü ağaçlar arasındadır. Bu ağacın kesin yerinin söylenmemesinin yanında Inyo National Forest Kaliforniya içinde bulunduğu bilinir. Ağacın tam yerinin söylenmemesinin nedeni ise insanlar tarafından gelebilecek zarardan korumak içindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.