Dünyanın en büyük çiçeği
Biliyor musunuz?,  Doğanın Enleri

Dünyanın En Büyük Çiçeği

Ormansızlaştırmanın gezegenin tüm ekolojik dengesini altüst ettiğini artık çok iyi biliyoruz ancak hala önemli ağaçları geçici refahımız için yok etmeye devam ediyoruz. Ve ormansızlaştırma faaliyetlerinin etkisi sadece dengenin altüst olması ve barındırdığı hayvan türlerini evsiz bırakması üzerine değil. Ormanların içinde barınan bitki türleri de yok olma tehlikesiyle mücadele ediyor.

Dünyanın en büyük çiçeğini açan Rafflesia arnoldii, daha çok yağmur ormanlarında yaşar ancak bu çiçeğin türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Sebebi ise; hayvancılık, tarım alanlarının genişletilmesi, insan yerleşimi ve kerestecilik için insanlar tarafından gerçekleştirilen ormansızlaştırmadan başkası değil! Yok olmaması gereken ender güzellikteki bu bitkinin tükeniş hikayesinden önce Rafflesia arnoldii’ye daha yakından bakalım.

“Ölü Çiçeği”: Rafflesia Arnoldii

Genişliği bir metre, ağırlığı ise 10kg’ı bulan dünyanın en büyük çiçeğiyle tanışmaya hazır mısınız? Bu çiçeği daha önce gördüyseniz çok şanslısınız. Çünkü tütü yok olmak üzere olduğu için bir daha hiç rastlayamayabilirsiniz.

Yaygın olarak ceset zambağı da denilen Rafflesia arnoldii, parazitik cins Rafflesia’daki çiçekli bir bitki türüdür. Dünyadaki en büyük çiçeğini ürettiği için dikkat çekmektedir. Çürümüş et gibi çok güçlü ve nahoş bir kokuya sahiptir ve bu nedenle “cesedi çiçeği” takma adını kazanmıştır.

Talipot palm ya da Titan arum gibi Rafflesia arnoldii’den daha geniş çiçek açan bölümleri bulunan bitkiler de vardır ancak bunlar tek bir çiçek değil, pek çok çiçekten oluşan demetler şeklindedir.

“Patma raksasa”

Rafflesia arnoldii’nin yeryüzünde görüldüğü tek yer Endonezya’daki Sumatra Adası’nın güney batısında bulunan Bengkulu eyaleti yağmur ormanlarıdır. Endonezya yerlileri bu çiçeği patma raksasa olarak isimlendirir. Rafflesia cinsine ait pek çok tür bitki; Filipinler de dahil olmak üzere Güneydoğu Asya’da yetişir ancak Rafflesia arnoldii gibi hepsi yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Rafflesia arnoldii bitkisinin açtığı çiçeğin çapı 1 metreyi bulur. Bitkinin ağırlığı ise 10 kg’in üzerine çıkabilir.

Klorofilsiz Çiçek Rafflesianın yaprakları, kökleri ya da stamenleri yılın her vakti gözle görülecek şekilde açıkta değildir ancak yine de damarlı bitkiler sinifindadır. Yaprak vermeyen ve kök bırakmayan bu bitki işığı emerek 1 bitkilerde fotosentez olayının gerçekleşmesini sağlayan yeşil renkli pigment olan klorofil de içermez. Rastlaması oldukça zor bir bitkidir ve yalnızca çoğalmaya hazır olduğu dönemde görülebilir. Belirgin bir sekilde bitkiye benzetilebilecek tek parçası çiçeği olan Rafflesia arnoldiinin bu nadide çiçeklerinin renkleri, genellikle kırmızımsı kahve tonlarında olur.

Kac Adet Kaldığı Bilinmiyor

Günümüzde bu çiçekten kaç adet kaldığı tam olarak bilinmemektedir. Sumatra ormanlarının yok oluşunu takiben bu eşsiz bitkinin de sayılarının gittikçe azaldığı yalnızca tahmin edilebilmekte. Çoğunun çoktan yok olduğu tespit edildi. Bazı çevre bilimciler tehlike altındaki bu türün tozlanması ve çoğalmasının sağlanabileceği çevreleri yeniden yaratma girişimlerinde bulunmaktadırlar. Böylece türün sayısını arttırabileceklerini umuyorlar. Bu plan şimdiye dek basarılı bir sonuç vermediyse de, mücadele devam etmektedir.

Para Karşılığında Görebilirsiniz

Dünyanın en büyük çiçeğini tamamen yok olmaktan kurtarmak için öncelikle Sumatra ve Borneo ormanlarının kıyımdan kurtarılması gerekmektedir. Malezya’da ise doğum yapan kadınların iyileşme döneminde yardımcı ilaç olarak kullanılan bu eşsiz bitkiyi özel arazilerinde barındıranlar, çiçeği korumaları için bilgilendirilmekte ve çiçekleri para karşılığında görmek isteyenlerin ziyaretine açmaları konusunda desteklenmektedirler.

BBC Dünya Raporu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.