Dünyanın en büyük tohumu
Biliyor musunuz?,  Doğanın Enleri

Dünyanın En Büyük Tohumu ‘coco de mer’

Coco de mer, Hint Okyanusu’nda Seyşel Adaları’nda yetişen bir palmiye türüdür. Guinness Rekorlar Kitabı’nda “dünyanın en ağır ve en büyük tohumu” olarak yerini alıyor. Coco de mer’in tohumlarının genişliği yaklaşık 30 santimetre ağırlığı ise 20 kilogram kadardır.

Dünyanın en büyük tohumu

Gerçek kökenleri anlaşılmadan önce coco de mer’i deniz altında yaşayan büyük bir palmiye ağacının meyveleri sanıldığı için tohumlar Fransızca “deniz cevizi” anlamına gelen bu adı vermişlerdir. Onun dışında ‘Maldiv Hindistan cevizi’ veya ‘çift Hindistan cevizi’ olarak da bilinmektedir. Bu tohumun Çin’de bitkisel ilaç ve yemeklerde lezzet artırıcı olarak kullanıldığı biliniyor.

Boyu 30-35 metreye varabilen ve uzun yıllar yaşadığı bilinen coco demer ağaçlarının nesli maalesef tükenmekte. Şu an coco de mer meyveleri tehlike altında. Bu meyveleri yemek satmak ve izinsiz olarak Seyşeller’den çıkarmak yasak.

Bitki uzmanı Katy Beaver, “Coco de Mer, Seyşel Adaları’nın çok sevilen kültürel ve botanik simgesidir”. Katy Beaver Guardian’a yaptığı açıklamada, bugün dünyada sadece 8000 adet yetişkin ağaç kaldığını belirtiyor. Coco de mer’in neslinin tükenmekte olduğuna dikkat çekti. Ülkenin ikinci en büyük adası olan Praslin ve yakındaki Curieuse’de bu ağaçlar bulunuyor. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde nesli tükenmekte olan kaynaklar arasında. Coco de mer ayrıca UNESCO Dünya Mirası olarak koruma altında.

Coco de mer Ağacı

OLGUNLAŞIP MEYVE VERMESİ 50 YIL SÜRÜYOR

Son derece yavaş büyümeleri coco de mer palmiyelerinin nesillerinin tükenmesinde etkili en önemli faktörlerden biri. Ağaçların olgunlaşma süreleri neredeyse bir insan ömrü kadar. Bir coco de mer palmiyesinin meyve veren bir yetişkin ağaç haline gelmesi 50 yıl bile sürebiliyor. Bu kadar uzun süre meyve vermemesi ve olgunlaşan meyvelerin de toplanması neslin devamı için tehlikeli.

Dişi ağaçlar 25 yaşından önce meyve vermiyorlar. Ağaçların cevizlerinin büyüyüp olgunlaşması bile 7 yıl sürüyor. Bir ağacın ortalama ömrü ise 200-400 yıl arasında değişiyor. Yaşam süresi oldukça uzun olsa da neslinin devamını sağlanması çok önemli. Bu nedenle Coco de mer bitkileri koruma altındadır.

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/dunya/dunyanin-en-buyuk-tohumu-coco-de-merin-nesli-tukenme-tehlikesi-altinda-41782697

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.