Biliyor musunuz?,  Doğanın Enleri

Dünyanın En Uzun Ağacı

Dünyanın en uzun ağacı, Kuzey Kaliforniyada bulunan Redwood Milli Parkındaki Hyperion isimli Bir sahil sekoyası olan 115,54 metre uzunluğundaki ağaçtır. Bu ağacı, 25 ağostos 2006 yılında Hyperion Chris Atkins ve Michael Taylor isimli iki kişi bulmuştur ve ağaç Guiness rekorlar kitabına girmiştir. Bu ağacın tam yeri kamuoyuna açıklanmamıştır. Çünkü ağacın yerinin öğrenilmesi ile ağacı görmeye gelen insanların sayısının artacaktır. Bu ziyaretler o alandaki ekosistemin bozulmasına sebep olacaktır.

Hyperion Ağacı

Araştırmacıların görüşüne göre, ağaç kakanlar ağaçta hasar oluşmasına sebep olmuşlardır. Hasar oluşmasa bu ağaç 116 metreye kadar büyüyebilirdi. Bu dünyanın en uzun ağacı olan sahil sekoyası, servigiller familyasındandır. Cinsi sequoina dır. Boyutu 120 metreye ulaşabilecek olan ve 7 metre çap yapabilen bu ağaç türünün anavatanı ise Kuzey Amerikadır. Bu ağaç türü sürekli yeşil kalmaktadır ve çok kalın kabuğa sahiptir. Bu ağaçların pul yaprak ve iğne yaprak olmak üzere iki çeşit yaprağı bulunmaktadır.

Sürgünlere sarmal olarak dizilmiş olan yaprakların iki sekli mevcuttur. Yan dallar üzerinde bulunan yapraklar iki sıralı dizilmişlerdir ve uzunlukları 1-2,5 santimdir. Alt yüzeylerinde de iki adet stoma bandı bulunmaktadır. Ana sürgünlerde yer alan diğer yaprakların uçları sivridir. Uzunlukları ise 1,5 ile 2,5 santim arasındadır.

Kaynak 1 : agac.gen.tr

Kaynak 2 : gezimanya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.