Biliyor musunuz?,  Doğanın Enleri

Dünyanın En Uzun 10 Nehiri

Dünyada bulunan nehirlerin önemi, uzunlukları ve taşıdıkları su oranı ile bağlantılıdır. Nehir su döngüsü bakımından çok büyük bir öneme sahiptir. Nehirlerdeki suların temel kaynağı ise yağışlardır. Yağmur ya da kar yağışı ile yer yüzüne inen su yüzey akıntıları, yer altı suları biçiminde nehirleri beslerken buzullar gibi doğal kaynakların erimesiyle oluşan suları da bu kaynaklara ekleyebiliriz. Nehirlerin doğduğu yere kaynak, denize döküldüğü yere ağız denir.

Dünyanın en uzun nehirleri listesi dünyada bulunan 1.000 km.den daha uzun olan nehir sistemlerini ihtiva eder. Uzunluk kavramı karmaşık ve tartışmalıdır. Değişik kaynaklar bir nehir sistemi hakkında bazen birbirinden farklı bilgiler vermektedir. Bilgi kaynakları farklı ise ortalama bir uzunluk verilmiştir.

Şimdi dünyanın en uzun nehirlerinin hangileri olduğuna bakalım.

  1. Nil Nehri, Afrika : Dünyanın en uzun nehri olan Nil, toplam 6.825 kilometre uzunluğundadır. Havzası kıtanın onda birini kaplayan Nil Nehrinin akışı güneyden kuzeye doğrudur. Beyaz, Mavi ve Atbarah Nehirleri olmak üzere üç ana kolu vardır. Nil, Akdeniz’e dökülür.
Nil Nehri

2. Amazon Nehri ,Güney Amerika : Dünyanın ikinci en uzun nehri olan Amazon Nehrinin uzunluğu 6.437 kilometredir. Peru’da bulunan And Dağları’ndan doğar ve doğuya doğru akar. Atlas Okyanusu’na dökülen Amazon, tüm dünya nehirlerinin taşıdığı suyun yaklaşık %25’ini taşır.

Amazon Nehri

3. Chang Jiang (Yangtze Nehri ), Asya : Uzun ırmak anlamına gelen Yangtze, dünyanın üçüncü en uzun nehridir. Uzunluğu 6.380 kilometre olan Yangtze, Çin’in batısından Doğu Çin Denizi’ne doğru akar. Dünyada yalnızca bir ülkeyi sulayan en büyük nehirdir.

Yangtze Nehri

4. Mississippi Nehri, Kuzey Amerika : Kuzey Amerika’nın en uzun akarsuyu olan Mississippi Nehrinin uzunluğu 5.971 kilometredir. Neredeyse tamamı Amerika Birleşik Devletlerinde, %2’ye yakın bir bölümü ise Kanada sınırları içerisindedir. Missouri ve Jefferson Nehirleri Mississippi Nehrinin ana kollarını oluşturur. İsmi, Kızılderili dilinde büyük ırmak anlamına gelir.

Mississippi, Kuzey Amerika

5. Yenisey-Angara Nehri, Asya : Toplam uzunluğu 5.536 kilometre olan Yenisey Nehri, Angara ve Selenga olmak üzere iki ana kola sahiptir. Moğolistan dağlarından doğan Yenisey, Arktik Okyanusu’na dökülen en büyük akarsu sistemidir. Yenisey, Eski Kırgız Türkçesinde büyük nehir anlamına gelir.

Yenisey-Angara Nehri, Asya

6. Huang Nehri (Yellow, Sarı), Asya : 5.464 kilometre uzunluğundaki Sarı Nehir, dünyanın en uzun altıncı nehridir. Çin’in batısından doğan ve Bohai Denizi’ne akan Sarı Nehir, Çin’in medeniyet beşiği ve sıklıkla meydana gelen sellerden dolayı Çin’in kederi olarak da anılır.

Huang Nehri (Yellow, Sarı), Asya

7. Ob-Irtysh Nehri (Obi), Asya: Ob-Irtysh Nehri, 5.410 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun yedinci nehridir. Sibirya’nın güneyinden doğar ve Kuzey Buz Denizi’ne dökülür. Tamamı Rusya Federasyonu içinde bulunan Obi Nehri, Biya ve Katun nehirlerinin birleşmesinden oluşur.

Ob-Irtysh Nehri (Obi), Asya

8. Amur Nehri, Asya: Amur ya da Kara Ejder Nehrinin uzunluğu 4.416 kilometredir. Amur, Tatar Boğazı’ndan Büyük Okyanus’a dökülür. Amur Nehri, Rusya ve Çin’in doğal sınırını oluşturur.

Amur Nehri, Asya

9. Lena Nehri, Asya : 4.400 kilometre uzunluğundaki Lena, Baykal Dağları’nda doğar ve Laptek Denizi’ne dökülür. Lena, yolu boyunca Kirenga, Vitim, Olyokma ve Aldan gibi nehirlerle birleşir.

Lena Nehri, Asya

10. Kongo Nehri, Afrika : Orta Batı Afrika’nın en uzun nehri olan Kongo’nun uzunluğu 4.370 kilometredir. Afrika’nın Nil’den sonra en uzun nehri olma özelliği de taşıyan Kongo, Atlas Okyanusu’na dökülür.

Kongo Nehri, Afrika

Dünyanın en uzun nehirlerini hakkında bilgi edindik. Türkiye’nin en uzun nehirlerini hakkında da kısaca bilgi verelim .

Fırat Nehri 2.800 Km.
Dicle Nehri 1.900 Km.
Kızılırmak 1.355 Km.
Aras Nehri 1.059 Km.
Sakarya Nehri 824 Km.
Büyük Menderes 584 Km.
Seyhan 560 Km.
Yeşilırmak 519 Km.
Ceyhan Nehri 509 Km.
Meriç Nehri 490 Km.
Gediz Nehri 401 Km.
Asi Nehri 380 Km

Kaynaklar :

Dünyanın En Uzun 10 Nehri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.