- P -,  Biliyor musunuz?,  Şifalı Bitkiler

Ejder Meyvesi (Pitaya) Nedir?

Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Tropik pitaya meyvesinin sağlığa yararları…

Pitaya, bilimsel anlamda Hylocereus cinsi çeşitli kaktüs türlerinin tatlı pitaya olarak adlandırılan meyvesidir. En önemlisi ve yaygın olanı da Hylocereus cinsinden olanlardır. Ejder meyvesi olarak da bilinen pitaya canlı kırmızı derisi ve tatlı, tohum benekli iç yapısı ile ünlü tropik bir meyvedir. Ejder Meyvesi (Pitaya) Orta ve Güney Amerika kökenli fakat bugün ticari olarak Malezya, Vietnam, İsrail ve nihayet Türkiye’de Mersin, Adana, Antalya, Muğla gibi denize sıfır Akdeniz İkliminin hakim olduğu yüksekliği maksimum 200 rakım olan yerlerde üretiliyor.

Ejder Meyvesi

İngilizcede ejder meyvesi (İngilizce: “dragon fruit”) olarak da adlandırılır. İngilizcedeki bu ad Asya dillerindeki adlarının tercümesidir. Çince “ateş ejderhası meyvesi” ve “ejderha mücevheri meyvesi”, Vietnamca thanh long (yeşil ejderha), Endonezce buah naga “ejderha meyvesi” olarak da adlandırılır.

Bunun yanında çeşitli toplumlarca çilek armudu gibi adlarla anılmaktadır.

Uzun kaktüs benzeri ağaçlara sahip olan meyve çok büyük, beyaz, kokulu ve sadece gece açan Gecenin Kraliçesi adında çiçeğe sahiptir. Ejder Meyvesi, diğer deyişle Pitaya, tatlı, kremamsı ve çok güzel, sıradışı bir aromaya sahiptir. Tanesi 1 kg kadar olabilen Ejder meyvesini en güzel soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Nasıl Üretilir?

Meyve etinden ayrılan tohumlar kurutulup depolanır, ideal olanı, kusuru olmayan ve olgunlaşmış meyvelerdir.

Tohumlar kompost ya da karışım toprakta eğer salon bitkisi olarak yetiştirilecekse iyi büyürler sık ekimden genelde yaklaşık 11 ile 14 gün arada bir sürede bitkiler çimlenir. Kaktüs oldukları zaman aşırı sulamadan kaçınılması gerekir. Gelişimleri devam ettikçe bu tırmanıcı bitki tırmanacak bir yerler aramakta bazal kökleri yanında yan yardımcı kökler oluşturmaktadır. Bitki 4,5 kilogram gibi bir ağırlığa ulaştığında çiçeklerini görmeye başlayabilirsiniz.

Pitaya kaktüsleri geceleri çiçek açıp, çiçekleri sabahleyin solar. Yarasa veya güve gibi yaratıkları bitki diğer bir pitaya ile tozlaşma için kullanmaktadır. Kendi kendine tozlaşma, meyve üretimine neden olmaz bu durum evde bu kaktüsleri yetiştirenleri zorlamaktadır. Zira meyve için bir değil 2 tane bitkiye gereksinim vardır.

Bununla birlikte bitki gerekli büyüme ortamında 3 ila 6 kez çiçek açabilir. En önemlisi diğer kaktüsler gibi eğer sağlıklı bir gövde, sap kısmı bitkiden kopup toprağa gömülürse bu durumda bu gövde köklenip ayrı bir bitki oluşturabilir. Bu da üreme ve meyve için kestirme bir yoldur.

Ejder Meyvesi Çiçeği

Yılda 4 kez hasat yapılan ejder meyvesi, hava elverişli olursa bu sayı 5 ve 6’ya kadar çıkabiliyor.

Bitki 40 dereceye kadar sıcakları ve çok kısa süreli soğukları kaldırabilir. Ancak uzun süreli dondurucu soğukları kaldıramaz.

Hylocereus ortalama yağış alan kuru tropikal iklimlerde yaşamaya adapte olmuştur. Ejder meyveleri, çiçeklenmeden 30 ila 50 gün sonra kaktüs gibi oluşur.

Meyvenin içerisinde küçük susam tanesine benzeyen çekirdekleri bulunur. Bu çekirdekler, tıpkı kivideki gibi meyveyle birlikte tüketilir. İç kısmı çiğ olarak yenebilir, hafif bir tatlılık verir ve kalori yönünden azdır. Pitaya meyve suyu, şarap yapımında ya da diğer içecekleri tatlandırmada kullanılabilir.

Peki, pitaya yani ejder meyvesinin faydaları nelerdir? İşte tropik ejder meyvesinin inanılmaz faydaları ve içerdiği besinler…

Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

 • Pitaya, içinde bolca C vitamini bulunduğu için bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Güçlü antioksidan özelliği ile vücuda serbest radikallerin girmesini önleyerek bizi hastalıklardan koruyor. İçerdiği besin ve mineraller itibariyle gözleri kuvvetlendiriyor.
 • 1 Pitaya vücut için gerekli olan kalsiyumun %70’ini karşılıyor. Kalsiyum kemiklerin gelişimi ve sağlığı açısından olumlu etkilerde bulunuyor.
 • Kan basıncını düşürdüğünden yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önüne geçiyor, iyileşme sürecine destek oluyor.
 • Bol miktarda likopen içeren pitaya, likopenin etkisiyle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Çözülebilir lifler, potasyum ve düşük şeker oranıyla Tip 2 diyabet hastalığının da önemli destekçilerinden oluyor.
 • Yüksek tansiyonu önlüyor.
 • Kalorisi yok denecek kadar az olması yetmezmiş gibi bir de lifli yapıda olması sayesinde zayıflamaya yardımcı oluyor.
 • Vücudun nem dengesini koruması nedeniyle özellikle cilt kuruluğu yaşayanlar için en doğal çözümlerden oluyor.
 • İçindeki potasyum sayesinde göz sağlığına da destek olmayı unutmayan pitaya, özellikle göz kuruluğu çekenlere çok fayda sağlıyor. Katarakt oluşumunun önüne geçer.
 • Antioksidan özelliği ile ön plana çıkan, beta alanin bileşiği ile renk verme özelliğine sahip bir meyvedir. Kırmızı etli çeşitleri; kanser, kalp hastalığı ve düşük tansiyon ile savaşan antioksidanlardan likopeni içerir.
 • Kolon kanseri ve şeker hastalığını önlemede, ağır metal gibi toksik maddeleri nötralize etme sürecinde de oldukça etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.