Haberler

Ekoloji Birliği, iklim krizi mitinginin yasaklanmasını protesto etti

Ekoloji Birliği tarafından düzenlenmek istenen ‘İklim krizi ve ekolojik yıkıma DUR diyoruz’ mitingin Ankara Valiliği tarafından engellenmesi İstanbul ve Ankara’da protesto edildi.

Yapılan açıklamalarda, “Doğayı, kentlerimizi, haklarımızı, yaşamımızı savunmaya devam edeceğiz ” denildi.

Yaşam savunucuları, İstanbul’da Kadıköy Rıhtım’da ve Ankara’da Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) Genel Merkezi’nde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadıköy Rıhtım’daki eyleme HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ile CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de destek verdi. Grup adına basın açıklamasını okuyan Artvin Çevre Platformundan Gürsel Kaya, Kaz Dağları için mücadeleye devam edeceklerini belirterek “Bu yasaklamanın bir tane valiliğe ait olmadığını biliyoruz. Çünkü Soma’dan, Eskişehir’den Ankara’ya emeklerinin karşılığını alabilmek için yürümek isteyen işçilere yapılan saldırılarında, Ankarada ki mitingin iptal edilme sebebinin de aynı politik oyunun sonuçları olduğunu biliyoruz.Valilik tarafından alınan bu karar antidemokratik bir uygulamadır. Yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır, ama mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması, demokrasimizin düştüğü seviyeyi gösteren yeni bir üzücü örnektir. Tum engelleme çabalarının karşısında iklim krizine, ekolojik yıkıma, talana ve soyguna daha gür sesle DUR demeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaya, yetkililere çağrıda bulunarak şu ifadeleri kullandı;
“İklim krizine ve tümden ekolojik yıkıma yol açan tüm talan ve yıkım projelerinin ve faaliyetlerinin ülkenin her tarafında acilen durdurulması. Yaşama ve doğaya karşı olan hiçbir projenin uygulanmaması. Bu projelerinin ve çalışmalarının önünü açan başta maden ve enerji yasaları olmak üzere tüm ilgili mevzuatın bir daha ekolojik yıkıma ve talana asla izin vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmesi.Ekoloji, emek, demokrasi, kadın hakları ve kent mücadelesi önündeki tüm engellerin, kısıtlamaların, yasaklamaların kalıcı bir şekilde kaldırılması.Tüm bu talepleri her yerde dile getirmeye devam edeceğiz! Yasaklamalarla bu talepler susturulamaz! Yaşamak ve yaşatmak istediğimiz için direnmekten başka çaremiz yok. Bu yüzden her yerde ekoloji mücadelesini büyüteceğiz”

İSTANBUL/Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.