Biliyor musunuz?

ELEKTRONİK EŞYALARA DİKKAT!

Cep telefonu, bilgisayar ve elektronik eşyalar yaydığı elektromanyetik dalgalar insan sağlığını tehdit ediyor.

Teknolojik ürünler hastalık saçıyor. Elektromanyetik dalgalar yayan cep telefonları kanser riskini arttırıyor.

Uzmanlara göre, kanser artışında teknolojinin payı büyük. Gelişen teknolojinin hayatı kolaylaştırdığı kadar pek çok zararı da beraberinde getirdiğini belirten uzmanlar özellikle cep telefonları, bilgisayarlar ve elektronik eşyaların yaydığı elektromanyetik dalgalara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

Elektromanyetik radyasyon, görme kaybından kansere birçok hastalığın nedeni  elektrikle çalışan her gereç, çevremizden geçen her elektrikli hattı, büyük yada küçük bir radyasyon kaynağı oluşturuyor. En çok dikkat edilmesi gereken cihazlar ise vücuda yakın ve uzun süre kullanılanlar… Elektromanyetik radyasyonda zararın boyutu, kaynağın vücuda yakınlığı ve temas süresine bağlı olarak değişiyor.

Elektrik Trafoları

Bodrum katına yerleştirilen bir trafonun yaydığı şiddetli manyetik alan nedeniyle 1. Katta oturanları ve bitişikteki daireleri sürekli elektromanyetik ışımaya maruz bıraktığı belirlenmiştir. Okul bahçelerindeki trafolar, elektrik iletim hatları mutlaka kaldırılmalı.

Radyo-TV verici antenleri

Bir verici anteni 1.000 tane baz istasyonu gücünde sinyal yayar. Kentlerdeki radyo-TV yayını yapan antenler mutlaka çok yüksek bir kulede toplanmalı ve belirli mesafeye kadar yakınlarında kesinlikle yerleşime izin verilmemelidir.

Cep Telefonu, Bilgisayar ve Televizyon

Gereksiz cep telefonu kullanımının ve saatlerce bilgisayar karşısında oturmanın insan sağlığı üzerinde son derece zararlı etkileri var. Ayrıca, televizyonun yaydığı elektromanyetik dalgaların insanların daha stresli ve daha sağlıksız bir hale getirdiği kanıtlanmış bir gerçek.

Pek çok hastalık ve kanser vakalarındaki artışta teknolojinin payının yüksek olduğunu dikkat çekiyor bilim adamları. Araştırmalara göre en büyük tehlikelerden biri cep telefonları. Cep telefonlarından yayılan mikrodalgalar sperm sayısını, hareketliliği ve kalitesini neredeyse yarı yarıya düşürüyor, genetik yapısını bozuyor, lenfoma kanserine neden oluyor. Ayrıca, kan beyin bariyerinin zedelenmesi, kalp rahatsızlıkları, hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski, kalıcı işitme bozuklukları.

Embriyo gelişimine zarar vermesinin yanı sıra kadınlarda düşük riskinin artması, kan hücreleri ile bağışıklık sisteminin bozulması, yüksek tansiyon ve cilt kanseri de cep telefonlarının zararlarının arasında sayılıyor.

Bilgisayarların yaydığı elektromanyetik dalgaların en çok gözlerde olmak üzere tüm sinir sisteminde ve vücut üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirtiliyor. Uzmanlar; bir saat çalışmadan sonra mutlaka en az 15 dakika ara verilmesine, böylece hem gözlerin hem kas iskelet sisteminin rahatlamasının sağlanması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Çocuklar ve Cep Telefonu

5 ila 14 yaş arasındaki çocukların beyninde 2 dakikalık cep telefonu görüşmesi sonrasında ciddi ısınma sorunları yaşandığı tespit edilmiştir. Özellikle çocukların cep telefonu kullanımının kısıtlanması gerekiyor. Çünkü elektromanyetik radyasyondan etkilenme oranları yetişkinlere oranla çok daha yüksek; çocukların kafatasının daha ince olması, manyetik radyasyonun daha derine nüfuz edilmesi ve vücut boyutlarının küçüklüğü nedeniyle, yetişkinlerdekinden çok daha etkili rezonans yaratması. Yani vücutta anten gibi, baz istasyonlarından gelen sinyalleri üzerinde topluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.