Biliyor musunuz?

Elkler Doğa İçin Tehdit mi?

Yerel Türleri Tehdit edebilirler

“Elk” olarak da bilinen Kanada geyikleri, geyik türleri arasında sığından sonra en büyük geyiktir ve aynı zamanda da Kuzey Amerika ve batı Asya’nın en büyük kara memelileri arasındadır. Kanada geyiklerinin yaşam alanları, ormanlar ve orman sınırlarıdır. Genellikle otlar, bitkiler, yapraklar ve ağaç kabuklarıyla beslenirler. Yeniden salındıkları ekosistemlerin yerel türlerini mükemmel uyum saglama yetenekleriyle tehdit edebilirler.

Üreme Dönemleri

Dişi Kanada geyiklerinin çiftleşme dönemi yalnızca birkaç gün sürer ve genel olarak bir düzine deneme içerir. İki yıllık gebelik döneminin ardından sonbaharda dişi geyikler genelde bir çok nadir olarak da iki yavru dünyaya getirir. Pek çok geyik türünde olduğu Kanada geyiklerinin yavruları da doğduklarında noktalıdır. Kanada geyikleri; hayvan çiftliklerine kadar taşıyabilecekleri pek çok bulaşıcı hastalığa karşı hassasiyet gösterirler. Geyikleri bu bulaşıcı hastalıklardan korumak amacıyla yapılan aşılamalar henüz olumlu bir sonuç vermemiştir.

Avlanan Ruhani Güçler

Bazı kültürlerde Kanada geyikleri ruhani güçler olarak görülür. Asya’nın bazı bölgelerinde ise; antlerleri ve kürkleri geleneksel ilaçlarda kullanılır. Kanada geyikleri yağsız ve tavuğunkinden daha çok protein içeren eti için de avlanmaktadır. Kahverengi ve boz ayıların yanı sıra kurt, puma ve kır kurdu gibi yırtıcılar Kanada geyiklerini tehdit eden başlıca yırtıcı türleridir. 90’ların ortalarında, özellikle kurtlar tarafından avlanıldıkları için, Yellowstone’un kuzeyindeki sürülerin nüfusunda; fark edilir bir azalma yaşandı. Ayrıca geyiklerin yırtıcılardan korunup saklanmak için ağaçlıklı alanlara yerleşmeleri de bilim adamlarının onları bulup saymalarını zorlaştırıyordu.

Avlanan geyiklerin antlerleri, çizim yapmakta, mobilya yapımında ve süs eşyaları üretiminde kullanılıyor. Üstelik Kanada geyiklerinin derileri binlerce yıldır Kızılderili çadırlarını kaplamada, ayakkabılarda, giysilerde ve battaniye olarak kullanılmaktadır. Geyik derisinin modern kullanımları daha dekoratif olsa da, günümüzde geyik derisinden yapılmış ayakkabılara, eldivenlere ya da kemerlere rastlamak olağan dışı bir durum değildir.

Yellowstone ekosistemindeki Kanada geyiği sürüsü 200 bin kadar geyikten oluşun. Bu sürüler, ilkbahar ve sonbaharda gerçekleşen Amerika kıtasının en uzun Kanada geyiği göçünde rol alırlar. Yellowstone Ulusal Parkı’nın güney bölgeleri ve etrafındaki ulusal ormanlardaki Kanada geyikleri; altı ay boyunca dinlenip kışı geçirecekleri güneydeki Wyoming’e doğru yola çıkar. Koruma dernekleri de Kanada geyiklerinin sert kışları rahat geçirmelerini sağlamak ve iyi beslenmelerini sağlamak için çalışırlar.

Kaynak: BBC Dünya Raporu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.