Biliyor musunuz?,  Doğanın Enleri,  Gezilecek Yerler

Dünyanın En Gizemli ve Muhteşem Ormanları

Dünyanın en güzel ormanlarını sizin için derledik. Bu ormanların kimi doğal bitki örtüsü, kimi sık yapısı ve görüntüsü ile masallardan çıkmış gibi görünüyor. Aslında bazıları sadece fotoğrafçıların doğru açı ve ışığı yakalamasından kaynaklanıyor. Bazıları ise ismini gerçekten hakeden doğa harikaları ancak bazıları var ki insanların ona yükledikleri anlamlardan bir üne sahip olmuş.

İste dünyanın en güzel ormanları;

1. Hallerbos – Belçika

Hallerbos Ormanı

Brüksel’in 20 km güneyinde, Flanders ve Valon Bölgesi arasındaki sınırda yer alan Hallerbos ormanı, diğer ismi ile Mavi Orman uzun zamandan beri Belçika’daki en iyi korunan ormanlarından biri. 555 hektarı kaplayan orman, baharın başlangıcında milyonlarca Bluebell çiçeğiyle örtünmüş masallara konu olabilecek gizemli bir yerdir. Dünya atmosferine katkıda bulunan sarma yolları, vahşi tavşanlar ve geyiklerle kaplı uçsuz bucaksız bir orman.

2. Beskydy Dağları – Çek Cumhuriyeti

Beskydy Dağları

Çek Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan Beskydy Dağlarındaki bu ormanın kışın donmuş ağaçları ve puslu havası ile gizemli görüntüsü korku aratmasa da aslında bilindik bir görüntüsü var.

3. Karpatlar – Çek Cumhuriyeti

Beyaz Karpatlar

Slovakya ile Çek Cumhuriyeti arasındaki sınır bölgesindeki Beyaz Karpatlar, mevsim değiştiğinde yeni bir palto giyerler.

4. Eğri Orman, Polonya

DÜNYADA 10 ÇOK GİZLİ ORMAN
Crooked Forest – Eğri Orman

Polonya’daki Nowe Czarnowo’nun dışında bulunan bu ormana ağaçlardaki 90 derecelik eğriliğinden dolayı Çarpık veya Eğri Orman denilmektedir. Bu güne kadar kimse bu ağaçların neden bu şekilde olduklarını bilmese de bazı teoriler bulunuyor. 1930’larda bu ormana 400 çam ağacının ekildiği ve muhtemelen gemiler için doğal eğri odun üretildiği varsayılmaktadır. Bilim adamlarının da elbette fikri olmuştur. Ortaya atılmış en mantıklı fikir, çiftçilerin 1930 civarında bu ağaçları insan yapımı bir araçla kesmesi sonucu oluşmuştur. Ancak bu güne kadar, bu bükülmüş orman bir gizem olarak kalmaya devam ediyor.

5. Otzarreta Ormanı, İspanya

Otzarreta ormanı (Jesús Ignacio Bravo Soler)

Adını en yüksek zirvesi olan Gorbea’dan alan Gorbea Tabiat Parkı içindeki Otzarreta ormanı şehir ve kasabaların yakınında bulunur. Zengin flora ve faunadan zevk alan yürüyüşçüler, dağcılar ve doğa severler için popüler bir yerdir. Sisli bir atmosfere sahip eski ağaçlar, bu ormana mistik bir hava verir. Bu ağaçlar dünyadaki en tuhaf ağaçların listesindeki bir yeri hak edebilir.

6. Kara Orman, Almanya

Kara Orman

Almanca ismi “Schwarwald” olan Kara Orman gün ışığının yüzeye gelmesine mani olacak kadar gür olduğu için bu şekilde anılmaktadır. Kara orman ayrıca birçok mit ve efsanenleri ile de ünlü. Sisli görüntüsü, karanlık rengi ve adından dolayı hayalet ve perilerin olduğu bir orman gibi görünen Kara Orman masal ve korku filmi karelerini çağrıştırıyor. Ancak güneybatı Almanya’da bulunan bu bölge eski köylerle ve birçok güzel yürüyüş parkuruyla dolu.

7. Orman Rata, Yeni Zelanda

DÜNYADA 10 ÇOK GİZLİ ORMAN
Orman Rata

Karen poho tata Yeni Zelanda’da bir ağaç türüdür ve yalnızca Enderby Island ormanında bulunur. Bu orman buruşuk ağaç gövdeleri ve dalları ile doludur. Bu masalsı ormanda ve adanın kendisinde birçok yürüyüş parkuru bulunur.

8. Goblin Ormanı, Yeni Zelanda

DÜNYADA 10 ÇOK GİZLİ ORMAN
Goblin Ormanı

Oldukça korkutucu görünen ormanda yosun, kamahi bitkisi, miro ve dağ totara ağacı bulunur. Bu alandaki genişlik sis ve yağışa meyilli olduğu için ağaçlar her zaman bu şekilde yeşil yosun kaplı ve ışık efekti ormana goblin görüntüsü sağlıyor.

9. Stanton Moor, İngiltere

DÜNYADA 10 ÇOK GİZLİ ORMAN
Stanton Moor Ormanı

Bu güzel orman, efsaneye göre, eski Tunç Çağı taşlarına da ev sahipliği yapan Kuzey İngiltere’nin Stanton Moor bölgesinde yer almaktadır.

10. Moss Bataklığı, Romanya

DÜNYADA 10 ÇOK GİZLİ ORMAN
Moss Bataklık Ormanı

Konumu tam olarak bilinmemekle birlikte, bu görüntü Romanya’da yosunlu bir orman alanı gibi görünmektedir. Romanya’da bunun gibi dağlar ve güzel ormanlarla dolu.

11. Taipingshan – Tayvan

Chinese Hemlock Trail – Taipingshan Ulusal Ormanı

Tayvan’ın Taipingshan Milli Parkı içinde bulunan bu alan aynı zamanda rekreasyon alanıdır. Yüksek ve dik ağaçları nedeniyle ürkütücü görünebilir ancak kısa yürüyüş parkuru ve geniş piknik alanlarıyla pek çok ziyaretçinin tercih sebebidir.

12. Haute-loire – Fransa

Haute-loire Ormanı

Fransa’nın güneyindeki Haute-loire bölgesindeki ormanlar, Loire Nehri’nden sonra adlandırılmıştır.

13. Trollskog – Norveç

Trollskog Ormanı

Adını her daim yosunlu olan kayalarının bu görüntüsünden alan Troll Ormanı Norveç sınırları içinde bulunuyor.

14. Aokigahara, Japonya

Ağaçlar Denizi – Aokigahara, Japonya

Japonya’nın kuzeybatı tarafında Fuji dağı eteklerindeki bu orman güzelliği ile görenleri adeta büyülüyor. Yoğun ve sıkı ağaçları nedeniyle dış dünyadan gelen sesleri kapatıyor ve eğer yürüyüş yapıyorsanız bu ormanda yolunuzu kaybetmek kolaylaşıyor. Fakat bu ormanın esrarengiz bir ismi bulunuyor. “İntihar Ormanı” ve “Ölmek İçin Mükemmel Bir Yer” olarak bilinen Aokigahara, giren insanların, akşamını getiremediği ürkütücü ormanlardan biridir. Hatta yerlileri girmeye çalışanları durdurma girişiminde bile bulunmuştur. “Hayatınız, ailenizden değerli bir armağan” tarzında sözler söyleyen ve 2013-2015 yılı arasında 100’den fazla kişinin intihar ettiği veya kaybolduğu savunulan bir yerdir. Aokigahara, dünyanın ilgisini en çok çeken ikinci en popüler yeri olarak kabul ediliyor.

15. Hoia-Baciu Ormanı, Romanya

DÜNYADA 10 ÇOK GİZLİ ORMAN
Hoia-Baciu Ormanı, Romanya

Hoia-Baciu Ormanı, dünyanın en perili ormanlarından biri olarak kabul edilir. Bazen “Transilvanya’nın Bermuda Üçgeni” olarak da adlandırılır.
İnsanlar ormandaki UFO’ları ve hayaletleri gördüklerini iddia ettiler, hatta ormana ilk giren insanlar, ormanda zikzak şekilde ve saat yönünde dönen şekilsiz ağaçlar gördüklerini söylemişlerdir. Ancak belirsiz olsa da, efsaneye göre ormanın ortasında paranormal aktivite çeken mükemmel bir dairesel açıklık var.

16. Tsingy Ormanı, Madagaskar

DÜNYADA 10 ÇOK GİZLİ ORMAN
Tsingy Ormanı, Madagaskar

Madagaskar’ın Blade Ormanı olarak da bilinen Tsingy Ormanı , alışılmadık bir manzaraya sahiptir. Yerden yüksekliği 70 metreyi bulan çıkık, keskin kireç taşları kayalarının oluşturduğu son derece gizemli ve ürkütücü ormanlardan biridir. İlk bakışta, bu taş orman oldukça misafirperver görünüyor, ancak aslında 11 tür lemur, 100 tür kuş, 45 çeşit sürüngen, çeşitli böcek türleri ve zehirli yeşilliklere ev sahipliği yapıyor . Bu ormanda kaybolmak insanın hayatını ciddi anlamda tehlikeye sokabilir.

17. Sagona Bambu Ormanı – Japonya

Sagona Bambu Ormanı – Japonya

Sagano ve Arashiyama, Kyoto’nun batı kesiminde yer alan bir bambu ormanıdır. 8. yüzyılda, aristokratlar bu manzaraya genellikle pirinç tarlaları ve bambu ormanları için geldiler. Bugün manzara hala o dönemi hatırlatıyor. 

18. Monteverde Bulut Ormanı – Kosta Rika

Molteverde Bulut Ormanı

Bu orman 10,500 hektarı kapsayan bir alanda bulunurken, ekolojik bölge olan bu ormanın %90 kadar bir bölümüne henüz insan eli değmemiş. Deniz seviyesinden binlerce metre yükseklikte olduğu için yılın birçok günü bu şekilde bulutlar arasında görünür.

19. Amazon Yağmur Ormanı – Güney Amerika

Amazon Ormanları

Amazon yağmur ormanları, Güney Amerika’nın kuzey bölgesinde Amazon havzasını kaplayan doğa harikası ormanlardan oluşuyor. Güney Amerika‘da beş buçuk milyon kilometrelik alanı kapsayan ormanlar, 9 ülkenin sınırları içinde bulunuyor. Birbirinden egzotik bitki örtüsü ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Dünya oksijeninin %20’ sini sağlayan Amazon yağmur ormanları, dünyadaki yağmur ormanlarının yarısından fazlasını oluşturuyor.

Kaynak : https://www.brusselstimes.com/all-news/belgium-all-news/47910/hallerbos-the-blue-forest/

Kaynak : https://thoidai.com.vn/10-khu-rung-tuyet-dep-nhu-buoc-ra-tu-cau-chuyen-co-tich-47644.html

Kaynak : https://www.jk2lhpurwakarta.org/2017/09/10-hutan-paling-misterius-di-dunia.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.