Biliyor musunuz?

En İyi Doğa Temalı Filmler, Belgeseller

Doğadan uzak yaşayanlar büyük bir özlem duysa da bu her zaman huzurlu ve romantik olmayabiliyor. Doğaya kaçış ya da doğadan kaçış temalı en iyi filmleri, belgeselleri sizler için bir araya getirip derledik. İnsanların doğadan koptuklarında ya da doğaya zarar verdiklerinde neler olabileceğini anlatanlar filmler var. Ayrıca mutluluğun ve gerçek yaşamın doğada saklı olduğunu anlatan film ya da belgeselleri de bulabilirsiniz. Doğaya hayran biri iseniz bu doğa temalı film ve belgeselleri izlemenizi öneririz.

Grizzly Man / Ayı Adam

Yönetmen : Werner Herzog

Tür : Belgesel

Süre : 1 sa 43 dk

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

Usta yönetmen Werner Herzog, belgesel formatındaki Ayı Adam’da bir ölümün ardındaki gerçeklerle doğa ile insan arasındaki ilişkinin düzeyini sorguluyor. Amatör boz ayı uzmanı ve doğa eylemcisi Timothy Treadwell, kız arkadaşı ile birlikte Alaska’daki bir ulusal parkta ayıların arasında ve herhangi bir korunmadan yoksun olarak 13 yaz boyunca yaşadı. Beklenmedik bir şekilde bir gün, her ikisinin de cesedi ayılar tarafından parçalanmış olarak bulundu.

All Is Lost / Sona Doğru

Yönetmen : J.C. Chandor

Tür : Dram, Macera

Süre : 1 sa 47 dk

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

Hint Okyanusu’nda tek başına gezinti yapan bir adam, yatının bir gemi konteynırına çarpması üzerine bilincini kaybeder. Uyandığında bilinci yerinde değildir ve kazayı yavaş yavaş hatırlamaya başlar. Telsiz, radyo ve navigasyon ekipmanını kaybetmiştir ve vahşi bir fırtınanın tam ortasında kalmıştır. Teknik donanımları olmadan bir hiç olan adam, direnişi ve tecrübeli denizcilik geçmişi sayesinde hayatta kalacağına inanmaktadır. Okyanusun ve dalgalarının sesine kulak verir ve planlarını bu dalgalara göre yaparak yakınlarından bir geminin geçmesini dilemeye başlar. Uzun sürecek olan bu direniş hali zannettiği kadar kolay olmayacaktır. Okyanus son derece tehlikeli köpekbalıklarıyla doluyken doğal kaynakları da tükenmek üzeredir.

Into The Wild / Özgürlük Yolu

Yönetmen : Sean Penn

Tür : Macera, Dram, Biyografik

Süre : 2 sa 28 dk

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

Jon Krakauer’ın 1996 yılında yayımlanan ve Christopher McCandless adındaki bir gencin maceraları hakkında, filmle aynı ada sahip, kurgusal olmayan bir kitabından uyarlanmış. Bir metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa ve temizliğe dönüş hikayesidir. Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher aynı zaman başarılı bir atlettir de. Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk, Christopher’ın hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir.

Cast Away / Yeni Hayat

Yönetmen : Robert Zemeckis

Tür : Macera, Dram

Süre : 2 sa 23 dk

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

Tanınmış bir şirkette sistem analist uzmanı olan Chuck Noland şirketiyle ilgili sorunları çözmek için dünya genelinde seyahatler yapmaktadır. Uzun süreli bir ilişkisi olan Noland iş yoğunluğundan evlenmeye bile fırsat bulamamıştır. Noland, Noel gecesi gelen bir telefonla Malezya’ya gitmesi gerektiği haberini alır. Bu haber üzerine yola çıkan adam Güney Pasifik’te uçtuğu sırada uçak bilinmeyen bir sebeple düşer. Bilincini kaybeden Noland uyandığında kendini ıssız bir adada tek başına bulur. Modern dünyanın nimetleriyle yaşamını sürdürmüş olan çaresiz adamın bu adada neler yaşadığını anlatan bir filmdir.

127 Hours / 127 Saat

Yönetmen : Danny Boyle

Tür : Dram, Gerilim. Macera, Biyografik

Süre : 1 sa 34 dk

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

Yaşanmış gerçek iç burkan bir olaya dayanan 127 Saat, Genç dağcı Aron Ralston, kimseye haber vermeden çıktığı yolculuğunda Utah yakınlarında Moab bölgesinde büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. 5 gün boyunca hayatta kalmak için elinden geleni yapan Aron’ı oradan kurtaracak kimse yoktur. Tek çaresi yine kendisidir. 5 gün boyunca kolu kayaya sıkışmış bir şekilde aç ve susuz kalan Aaron, başta sevgilisi olmak üzere, ailesi ve yolda karşılaştığı iki dağcı kızdan yardım beklemektedir. Zaman geçtikçe kimsenin ondan haberi olmadığını anlamaktadır. 5 gün boyunca, yaralı halde sıkışıp kaldığı kayada içsel sorunlarıyla başbaşa kalmıştır. Aaron cesareti ve kendisini metrelerce derinlikteki bu beladan kurtarmaya yarayacak tüm yönleriyle de yüzleşmek zorundadır.

Everest Dağı

Yönetmen : Baltasar Kormákur

Tür : Macera

Süre : 2 sa 2 dk

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

Everest’e tırmanmakta olan iki ayrı dağcı ekibinin karşılaştığı yoğun kar yağışı, büyük bir felaketin habercisi olur. Kar fırtınası her zamankinden daha şiddetlidir ve herkes için büyük bir hayat mücadelesi başlamış olur. 1996 yılında Everest’te meydana gelen gerçek bir hikayeden konusunu alan filmin yönetmeni Baltasar Kormákur. Filmin başrollerini ise Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, John Hawkes ve Jason Clarke gibi ünlü isimler paylaşıyor.

Captain Fantastic / Kaptan Fantastik

Yönetmen : Matt Ross

Tür : Dramatik

Süre : 1 sa 58 dk

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

Ben Cash, ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ormanlarında, 6 çocuğu ile beraber medeniyetten izole bir hayat yaşamaktadır. Bu izole ortamda ebeveynlik, kendi doğrularını yaratmıştır ve çocuklar moderniteye karşı bir bağışıklık kazanamamışlardır. Ben, kendini ve çocuklarını büyük bir titizlikle hem fiziksel hem de entelektüel olarak yetiştirmeye adamıştır. Karısı Leslie’nin ölümü ormandaki “düzeni” de sarsar. Çocuklar annelerinin cenazesine katılmak için şehre ve medeniyete dönmek isterler. Bu durum ev eğitimi ile yetiştirdiği çocuklarının hem annesi hem babası olan Ben için ormandaki hayattan daha zor olacaktır.

Jungle / Orman

Yönetmen : Greg McLean

Tür : Aksiyon, Dram, Macera, Gerilim

Süre : 1 sa 55 dk

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

Gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. 3 arkadaş seyyah Yossi, öğretmen Marcus ve fotoğraf sanatçısı Kevin bir şekilde amazon onların ilgisini çekmekte ve sürekli oraları keşfetmek istemektedirler. 1980 yıllarında o zamanlar yossi 22 yaşındadır ve adrenalin isteği oldukça fazladır. Bu 3 arkadaşa rehberlik etmek için yeni tanıştıkları Karl Ruprechter yol gösterecektir. Amazon’un derinliklerine doğru giderken hayatta kalmak için neler yapabileceklerini görmektedirler. Hayatlarında son gördükleri şey belkide büyük ağaçlar olacaktır.

Track / Çöldeki İzler

Yönetmen : John Curran

Tür : Biyografik, Macera

Süre : 1 sa 52 dk

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

1977 yılında Robyn Davidson adında genç bir kadın, Batı Avusturalya’da  Brisbane’den çölün ortasındaki Alice Springs’e gitmek ister. 24 yaşında bir genç kadın olan Robyn Davidson, bu yolu yürüyerek katetmeyi ailesine ve arkadaşlarına rağmen gerçekleştirmeye kararlıdır. Öncelikle yolculuğu için gerekli ekipmanı ve yiyeceği ayarlaması gerekmektedir. Bir köpek ve dört deveyle çıkacağı 2700 km’lik yolculuk için her şeyini tamamlaması 2 yılı bulacaktır. Doğanın zor şartları ile karşılaşacak bu uzun yürüyüşüne ona National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan da eşlik edecektir. Büyük yolculuktan hemen önce tanışan ikilinin uzun bir yolu, doğayla ve birbirleriyle ilgili de keşfedecek pek çok şeyi vardır. Avustralyalı yazar Robyn Davidson’ın kendi anılarını yazdığı otobiyografik kitabından uyarlanmıştır.

The Impossible / Kıyamet Günü

Yönetmen : Juan Antonio Bayona

Tür : Dram

Süre : 1 sa 47 dk

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

Maria ve Henry 3 çocuklarıyla birlikte kış tatillerini geçirmek için Tayland’a giderler. Bu tropik cennete birkaç gün keyifli vakit geçirmek isteyen aile, 25 Aralık gecesi düzenlenen Christmas partisine gider ve bolca eğlenirler. Ertesi sabah havuz keyfi yaptıkları sırada korkunç bir gürültüyle ortalık sarsılmaya başlar. Maria ve Henry korku içinde dona kaldıklarında, otelin duvarları üzerinden dev dalgalar da üzerlerine doğru hızla gelmektedir!
26 Aralık 2004’te yaşanan tsunami felaketini kurtulmayı başaran bir ailenin gerçek hikayesi üzerinden anlatılan filmin başrollerinde Naomi Watts ve Ewan McGregor’u seyrederken filmin yönetmenliğini ise The Orphanage filmiyle tanıdığımız J.A. Bayona üstleniyor.

Togo

Yönetmen : Ericson Core

Tür : Macera , Aile

Süre : 1 sa 53 dk

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

Doğa temalı filmlere bir örnek de Togo. Togo, kasabayı etkisi altına alan salgının tedavi edilmesi için zorlu bir yolculuğa çıkan bir adam ve köpeğin hikayesini konu ediyor. Ölümcül bir salgın Alaska’nın Nome kasabasını etkisi altına almıştır. Tek tedavi imkanı 600 mil ötedeki kasabadadır. Kasabada bulunan antitoksin serumun getirilmesi gerekir fakat bu pek de kolay bir iş değildir. Kasaba halkı, serumun getirilebilmesi için köpek eğitmeni olan Leonhard Seppala’dan yardım ister. Yardım etmeyi kabul eden Leonhard Seppala yola çıkar. Yanında cılız görünümlü, yaşlı bir Sibirya kurdu olan Togo vardır. Togo’yu yetiştiren Seppala’nın eşi Constance, Togo’nun her koşulda cesaret ve sadakat göstereceğinden emindir. Serumun bulunduğu kasabaya adım adım yaklaşan Seppala ve Togo, yolculuk sırasına korkunç bir fırtınayla karşı karşıya kalır. -70 dereceye varan soğukta Togo ve Seppala büyük bir yaşam mücadelesi verecektir.

The Beach / Kumsal

Yönetmen : Danny Boyle

Tür : Macera , Gerilim

Süre : 1 sa 59 dk

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

Richard ülkesinden Thailand’a kadar macera aşkından güç alarak yol alan Amerikalı bir serüvencidir. İstediği şey, teknolojinin ve bilgisayarların kendi düzenini dayattığı modern ama çürük toplumdan uzak bir yerde, bir barınak edinebilmektir. Bangkok’taki ucuz bir otelde konaklarken ilginç bir Fransız çiftle tanışır. Ayrıca otelin bir diğer konuğu ise Daffy adında, Richard’la benzer ilgi alanları olan bir adamdır. Daffy, dünyada daha önce kimsenin girmediği bir sahilin varlığından söz eder. Üstüne üstlük bu sahilin yerini sadece kendisinin bildiğini ekler. Oscar’lı yönetmen Danny Boyle’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrolünde Leonardo Di Caprio var.

Doğa temalı bu filmlere ek olarak sizin de önereceğiniz film ya da belgesel varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.