Haberler

Erdoğan’dan korkunç iddia: Avrupa’nın çöpünü Çarşamba’da yakacaklar

ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, “Çarşamba Ovası’nda kurulmaya çalışılan bu santralin günlük 730 tonluk hammadde ihtiyacı için bölgede var olan doğal atıkların yeterli olmaması nedeniyle, ortaya çıkan açık, Türkiye’nin ithal ettiği çöplerden karşılanacaktır” dedi

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, Çarşamba İlçesi’nde kurulması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili korkunç bir iddiada bulundu. Erdoğan, “Çarşamba Ovası’nda kurulmaya çalışılan bu santralin günlük 730 tonluk hammadde ihtiyacı için bölgede var olan doğal atıkların yeterli olmaması nedeniyle, ortaya çıkan açık, Türkiye’nin ithal ettiği çöplerden karşılanacaktır. Sonuç olarak Çarşamba Ovası’nın ortasında çöp stokları oluşacak ve yakılan bu çöpler tarım arazilerine, bölgede yaşayan canlıların sağlığına ciddi zarar verecektir” dedi.

SİYASETE FEDA EDİLEMEZ
Çarşamba Ovası’na kurulmaya çalışılan biyokütle enerji tesisleri ile ilgili çalışmaların kamuoyunun tepkisine rağmen hızla ilerlediğini dile getiren Erdoğan, “Herkesin, bu santralin Çarşamba Ovası gibi Türkiye’nin  en önemli ovalarından birine kurulmasına yürekten karşı çıkması gerekmektedir. Çünkü bu konu siyasete malzeme edilmeyecek kadar hassastır” diye konuştu. 

HAMMADDE AÇIĞI NEREDEN KAPATILACAK?
Erdoğan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere Avrupa’nın en büyük çöp ithalatı Çin tarafından yapılıyordu. Çin’in çöp ithalatına sınır getirmesinden sonra atıklar Türkiye , Endonezya ve Hindistan’a yönelmiştir. Avrupa’nın boşta kalan çöplerine Türkiye’nin talip olması sonucu bir anda aylık 4 bin tondan 40 bin tona, yani 10 katına çıkmıştır. Biyokütle enerji santrallerinin enerji üretiminde çöpler, en önemli hammadde kaynaklarından biridir. Bu santralin günlük 730 tonluk hammadde ihtiyacı için bölgede var olan doğal atıkların yeterli olmaması nedeniyle ortaya çıkan açık, Türkiye’nin ürettiği ve ithal ettiği çöplerden karşılanacaktır. Sonuç olarak; Çarşamba Ovası’nın ortasında çöp stokları oluşacak ve yakılan bu çöpler tarım arazilerine, bölgede yaşayan canlıların sağlığına ciddi zararlar verecektir. Bu anlamda, başta sorumlu makamlar olmak üzere bu kentte yaşayan herkesi bir kez daha sağduyuya davet ediyoruz.” 

Samsun Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.