Biliyor musunuz?

Garip ve Büyüleyici Ormanlar

Dünyanın yaklaşık %30’unu kaplayan ormanlar dünyanın akciğerleridir. Sağlığımız için olmazsa olmazı oksijenimizin %28’ini üreten ormanlarımız aynı zamanda bizim için huzur ve mutluluk kaynağı da. Tek bir ağacın bile sizi nasıl da mutlu ettiğini bir düşünün.

Yahşi yaşam için başlı başına bir ekosistem olan ormanlarımızın bazıları ise bir garip ve masalsı bir görüntüye sahip. Bulundukları konum ve iklim dolayısıyla zihnimizdeki orman görüntüsünden uzak olsa da bu harikulade dünya başınızı döndürebilir. Daha önce dünyanın en gizemli ve muhteşem ormanlarını incelemiştik. Şimdi ise garip ve bir o kadar da büyüleyici ormanlarımızı inceleyelim.

Zhangjiajie Ulusal Ormanı, Çin

1892’de kurulan ve Çin’in ilk ulusal parkı olan Zhangjiajie Milli Parkı içindeki 1000 metreyi aşan kuvartz ve kum direkleri ile büyüleyici bir görüntüye sahip bu orman James Cameron’ın Avatar filmindeki Pandora dünyası için ilham olduğuna inanılıyor.

1080 metre olan en yüksek zirveye popüler filmin ardından Mountain Hallelujah Avatar adı verildi. Toplamda parkta 3.000’den fazla eşsiz jeolojik oluşum bulunuyor. Araştırmacılar, sütunların milyonlarca yıl önce bu alanda meydana gelen volkanik bir faaliyet sonucu ortaya çıktığını düşünüyor.

Ancak bu milli parkın tek özelliği bu eşsiz sütun zirveleri değil. Park 700’den fazla çeşitte bitki ve 100′ yakın hayvanın da evi.

Yili Kayısı Vadisi, Çin

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Xinyuan’a bağlı Tuergen kasabasında bulunan oldukça zorlu bir yolculuktan sonra ulaşılan Yili Kayısı Vadisi, kayısı ağaçlarının çiçeklerin açtığı dönem olan 1 Haziran 30 Eylül arası muhteşem bir şölene dönüşüyor. Peri masallarındaki ormanları andıran bu görüntüler yılın sadece bu döneminde ortaya çıkıyor.

Baobabs Bulvarı, Madagaskar

Dünyanın en uzun yaşayan ve en garip ağaçlarından olan Baobabs ağaçları diğer tropikal iklim görülen ülkelerde de yetişse de Madagaskar adasında adeta büyüleyici bir orman görüntüsü oluşturmuş.

Çarpık Orman, Polonya

Eğri Orman ya da diğer kullanımıyla Çarpık Orman, Polonya’nın kuzey batısındaki bir kasabada yaklaşık 400 tane çam ağacından oluşan korudur. Bu ormanda bulunan bu çamların neden gövdelerinin bir kısmından sonra 90 derecelik bükülmeyle eğri bir şekilde büyüdükleri henüz tespit edilememiştir. 

The Dark Hedges, Kuzey İrlanda

Kuzey İrlanda’nın Antrim İlçesindeki Armoy köyünde bulunan ve Türkçesi karanlık çitler olan bu koruluk bir orman değil aslında. 18. Yüzyılda arazi sahibi Stuart ailesi tarafından dikilmiş ve şu an yaklaşık 200 yaşında olan bu ağaçların zamanla dalları birbirine girmiş ve sonuç olarak bu büyüleyici manzara ortaya çıkmış. Game of Trones dizisinin bir bölümünün de çekildiği bu yol zamanla en çok resim çekinen ve turist çeken noktalardan biri olma özelliğine sahip bulunuyor.

San Doong Mağarası Ormanı, Vietnam

Dünyanın en büyük mağaralarından biri olarak bilinen Vietnam’daki Son Doong aynı zamanda büyük ve büyüleyici bir ormanı da içinde barındırıyor. Gürültü ve rüzgâr uğultusu yüzünden kimsenin girmeye cesaret edemediği bu mağara, 6,5 kilometre uzunluğunda. 1991 yılında keşfedilen ve 2010 yılına kadar tam olarak incelenmemiş bile.

Puzzlewood, Forest of Dean, İngiltere

İngiltere’de, Gloucestershire’da bulunan ve Dekan Ormanı diye bilinen (Forest of Dean) arazinin en önemli köşelerinden birisi Puzzlewood. Puzzlewood ise her zaman gizemli bir orman olmuş, pek çok tuhaf patika, vadiler, mağaralar ve burada saklandığı yada bulunduğu anlatılan hazineler ile büyülü bir orman gibi. 

Ejderhanın Kanı Ormanı, Sokotra Adası

Yemen’in 340km açıklarında yer alan Sokotra Adası’nda bulunan Ejderha Kanı ağaçlarının oluşturduğu ve ormandır. Ada, 700’e yakın endemik bitki ve hayvan yaşamaktadır ve 2008’den bu yana Unesco Dünya Mirası Listesinde bulunmaktadır. Ağacın reçinesinin kan renginde olması ve aktioksidan değerinin çok olmasından dolayı kozmetik ve ilaç sektörü tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yoğun ilgi nedeniyle geçmişte birçok ağaç kesilmiştir. Ancak şu an koruma altında bulunan bu ağaçlardan reçine toplamak belli şartlarda ve zamanda yapılmaktadır.

Redwood Ulusal Parkı – ABD

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin kuzey kıyıları boyunca uzanan bir ulusal parktır. 1968 yılında kurulmuş dört parkla birlikte, en az 38.982 dönüm kıyı şeridinde %45’i koruma altındaki Sekoya ağaçları bulunur. 2006 yılında 700 ila 800 yaşında olduğu değerlendirilen, 115,8 metre. uzunluğunda dünyanın en uzun ağacı olan dev sekoya burada bulunmuştur. 5 Eylül 1980 yılında Redwood Ulusal Parkını UNESCO Dünya Miras Listesine ekledi ve dünya mirası olarak belirledi.

Batık Orman, Kaindy Gölü, Kazakistan

Kaindy Gölü Almatı şehrine 129 km uzaklıkta yer alan Tian Shan Dağları’nın  Kazakistan kısmında 400 metre uzunluğundaki bir göldür. Derinliği kimi bölgelerde 30 metreye ulaşan göl 1911 yılında bir deprem sonrasında oluştu. Bu gölün ilginç yanı ise su altında kalan çam ağaçlarından oluşan ormana sahip olmasıdır. Denizden 2 bin metre yüksekte olan göl en sıcak günlerde bile 6 dereceyi geçmeyen sıcaklığı ile içindeki ormanın bozulmadan kalmasını sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.