Biliyor musunuz?,  Haberler

Doğada 37 Yıllık Değişim Google Earth Timelabse’de

Googe Earth; tamamen uydu aracılığıyla alınan görüntüler birleştirilerek resim haline getirilirken üç boyutlu görüntü seçenekleri ile tüm noktalar net olarak izlememizi sağlayan Google’ın sunduğu servis hizmetidir. Google Earth ile istediğiniz ili, ilçeyi ya da doğrudan ülkeyi gezebilir görüntüler alabilirsiniz. Google Earth servisine gelen güncelleme ile artık sadece belirli bölgelerin değil Türkiye dahil dünyanın herhangi bir noktasında zamanı geri sarmak mümkün olacak. Timelapse ile yaşadığınız şehir, ilçe, semtin 1984 yılından bugüne nasıl değiştiğini görebileceksiniz.

Google’ın internet kullanıcılarının dünyaya bakış açısını değiştiren en popüler servislerinden biri olan ve 2001 yılında kullanıma açılan Google Earth’e 20 yıllık tarihinin en büyük ve en dikkat çekecek güncellemesi geldi. Google Earth’e Timelapse özelliği eklendi. Bu sayede son 37 yıla ait 24 milyon uydu fotoğrafı etkileşimli bir 4D deneyiminde derlendi.

Dünyanın yaklaşık 40 yıllık değişimini gözler önüne seren Google Earth Timelapse, tüm internet kullanıcılarına açılmıştır. Bu özellik ile lokasyon veya konu seçilerek 1984-2020 yılları arasında dünyanın değişimi gözler önüne seriliyor.

37 YILLIK DEĞİŞİM ARTIK PARMAKLARINIZIN UCUNDA

Google Earth Timelapse ile iklim değişikliğinin etkileri, eriyen buzullar, şehirlerin büyümesini ve genişlemesini görebilirsiniz. Bununla birlikte azalan ormanlar, su kaynaklarındaki azalma ve doğal felaketlerin çevresel etkilerini de gözler önüne seriyor. Tüm bu olumsuzlukların yanısıra büyüleyici doğa olaylarını da 37 yıllık bir dönem süzgecinden internet kullanıcılarına sunmaktadır.

Google Earth Direktörü Rebecca Moore Timelapse özelliğini duyurdu. “Gezegenimiz, son yarım yüzyılda, insanlık tarihinin herhangi bir noktasından daha fazla hızlı çevresel değişim gördü. Google Earth’teki Timelapse ile, değişen gezegenimizin daha net bir resmini parmaklarımızın ucunda görüyoruz” dedi.

Google’ın blogunda konuyla ilgili yer alan açıklamaya göre Google, dünyadaki değişimin nedenlerini sorgulamaya başladı. Timelapse’in arkasındaki teknolojiyi oluşturmak için Carnegie Mellon Üniversitesi’nin CREATE Lab’ı ile işbirliği yapmış.

Alanya/Türkiye

1984 YILINDA NASILDI?

Timelapse ile Türkiye dahil dünyanın herhangi bir noktasını seçebilirsiniz. 1984 yılından 2020 yılı sonuna kadar olan çarpıcı değişimi hızlı bir şekilde görmek mümkün.

Google Earth’ün bu yeni özelliği ile yaşadığınız il ve ilçedeki son 37 yıllık dönüşümü görebilirsiniz. Bunun için g.co/Timelapse adresin girip, arama çubuğunda 1984 yılından bu yana değişimini merak ettiğimi il, ilçe veya özel bölgenin adını yazmanız yeterli oluyor.

A phone and computer screen with a Timelapse showing the Columbia Glacier in Alaska retreat over time.
Google Timelapse

Buna ek olarak yaşanan değişim, belirli bölgeler için video olarak da izlenebiliyor. Gezegenimizin değişimini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren Timelapse’te ayrıca ilginç içerikler yer alıyor. “Değişen Ormanlar”, “Kırılgan Güzellikler”, “Enerji Kaynakları”, “Küresel Isınma”, “Şehirlerin Genişlemesi” bunlardan bazıları. Bu başlıkları altında Google Earth üzerinden derlenmiş özel hikayeler ve sanal turlar da bulunmaktadır.

Kaynak : https://earthengine.google.com/timelapse/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.