Haberler

Güneş enerjisini yıllarca depolayabilen sıvı geliştirildi

Güneş enerjisini depolama üzerine çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren bilim insanları, güneş ışığının enerjisini yıllarca tutan ve gerektiğinde serbest bırakan özel bir sıvı geliştirdi.

İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının bir yıldan uzun süren çalışmaları neticesinde keşfedilen sistem, karbon, hidrojen ve nitrojenden oluşan norbornadiyen molekülü, güneş ışığına maruz kaldığında bu enerjiyi depolayarak içine hapseden kuadrisiklana dönüşüyor. Molekülün oda sıcaklığına kadar soğutulduğunda dahi enerjiyi depolamaya devam ettiğini söyleyen bilim insanlarının “ısıl güneş ışığı yakıtı” adını verdikleri bu sistem sayesinde, güneşten elde ettikleri enerjiyi 10 yıldan uzun süre depolamayı başardıklarını ve 18 yıla kadar saklanabileceğini açıklandı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) bu tür malzemeler üzerinde çalışan bir laboratuara liderlik eden Jeffrey Grossman konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Bu sıvı güneş yakıtı, şarj edilebilir bir batarya gibi çalışıyor. Ancak, sitem talep üzerine tetiklenerek elektrik yerine güneş ışığını devreye sokuyor ve ısıyı dışarı alıyorsunuz” dedi.

Kaynak: Nbcnews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.