Haberler

Hagibis Tayfunu’nda ölü sayısı 74’e yükseldi

Japonya’da Hagibis Tayfunu’nda hayatını kaybedenlerin sayısı 74’e yükseldi. 10 kişinin hala kayıp olduğu, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Hagibis Tayfunu’nda ölü sayısı 74’e yükseldi

Hayatını kaybedenlerin 74’e çıktığı Hagibis Tayfunu’nda, 14 bin evi sel bastığı, 110 bin eve ise su verilemediği belirtildi. Birçok bölgede ise elektrik kesintilerinin yaşandığı açıklandı.

Yetkililer, yağışların sürebileceğini belirtirken, çok az miktarda yağışın dahi sel oluşumuna ve toprak kaymalarına neden olabileceği konusunda vatandaşları uyardı.

Japonya Başbakanı Abe Şinzo, hükümetin, afetten etkilenen bölgelerdeki yeniden inşa çalışmaları için rezerv fonlarını kullanacağını ve ek bir bütçe taslağı hazırlayacağını belirtmişti.

Çoğu tren seferinin normale döndüğü kaydedilirken, ülkenin 7 bölgesinde dün 200’den fazla ilkokul, ortaokul ve lisenin kapalı olduğu bildirilmişti.

6 MİLYONDAN FAZLA KİŞİNİN TAHLİYESİ ÖNERİLMİŞTİ

Meteoroloji birimi, Hagibis’in son 60 yılın en şiddetli tayfunu olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Başta başkent Tokyo olmak üzere Gunma, Saitama, Kanagava, Yamanaşi, Nagano ve Şizuoka vilayetlerinde acil durum ilan edilmişti.

Cumartesi günü başlayan ve hızı saatte 180 kilometreye ulaşan tayfunun beraberinde getirdiği aşırı yağışlar nedeniyle, Japonya’nın Honshu Adası’nda 6 milyondan fazla kişinin tahliyesi önerilmişti.

Yangın ve Afet Yönetim Ajansı, tayfun nedeniyle dün itibarıyla tahliye edilen kişi sayısının, 17 bölgede toplam 38 bin civarında olduğunu duyurmuştu.

Abe, kabine üyelerine, yerel makamlardan talep beklemeden tayfundan etkilenen bölgelerdeki elektrik ve su sistemleri gibi altyapının bir an önce onarılması, gıda, su ve diğer malzemelerin tedarik edilmesi talimatı vermişti.

(AA/DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.