Hangi ayda hangi balık yenir
Biliyor musunuz?,  Mayıs

Hangi Balık Hangi Mevsimde Yenir?

Üç yanı denizlerle çevrili ülkemizde balıkçılık genelde sadece karadeniz kıyılarında yapılsa da balık soframızın vazgeçilmez yemeklerinden biridir. Doymamış yağ olan Omega-3′ün EPA ve DH olmak üzere iki çeşidi de, balıklarda ve deniz ürünlerinde bulunur. 

Balıklar B grubu vitaminlerinden B1, B2, B3, B6 ve B12; ve yağda eriyen A ve vitaminlerinin iyi kaynakları olarak kabul edilirler.

Balıklarda mevsime göre yağlılık oranları da değişmektedir. Balık ne kadar yağlı ise o kadar lezzetlidir. Aylara göre tükettiğimizde balıkların lezzetleri ve besleyicilik oranları da bu nedenle farklılık göstermektedir. Son derece besleyici bir gıda olan balıkta bilinçli avcılık kadar bilinçli tüketim de önemli. Siz de balık türlerinin hangi ayda tüketildiği hakkında bilgi edinerek sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

Ocak ayında hangi balıklar yenir?

Ocak ayında Uskumru, hamsi ve palamut tercih edebileceğiniz balıklar arasında yer almaktadır ayrıca istavrit de bu ayda tüketilebilir.

Uskumru

Şubat ayındahangi balıklar yenir?

Şubat ayında genel olarak kalkan balığı tüketilmektedir. Aynı zamanda midye sezonu da şubat ayında başlamış olur. İzmarit, kefal, levrek, kalkan da şubat ayında tüketilen balıklar arasında yer almaktadır.

Levrek

Mart ayında hangi balıklar yenir?

Mart ayında tüketilmesi gereken balıklar arasında; kefal, kalkan, levrek, mezgit, gümüş ve yayın balıkları bulunur. Üstelik kaya balığı da lezzeti artan balıklar arasında bulunur.

Mezgit

Nisan ayında hangi balıklar yenir?

Bu ayda en fazla tüketilen balıkları arasında levrek, mercan, kılıç, kırlangıç ve kefal balıkları sayılabilir.

Mercan

Mayıs ayında hangi balıklar gelir?

Mayıs ayında iskorpit, tekir, levrek, kaya balığı, mercan ve gümüş tüketilmesi gereken balıklar arasında bulunmaktadır

İskorpit

Haziran ayında hangi balıklar yenir?

Haziran ayında fazla bir balık çeşitliliği bulunmamaktadır. Bulunan balıkların ise fiyatları oldukça yüksektir. Barbun, tekir, levrek, sardalya ve orfoz da bu ay da tüketilmesi gereken balıklar arasında yer alır.

Ofroz

Temmuz ayında hangi balıklar yenir?

Temmuz ayında en fazla tüketilen balığı sardalya olarak bilinmektedir. Uskumru, çinekop, istavrit ve sinarit de en lezzetli balıklar arasında bulunur.

Sardalya

Ağustos ayında hangi balıklar yenir?

Sardalya ve istavrit bu ayda oldukça lezzetlidir. Bu ayda çinokop da tezgahlarda olur ancak çinekop bir balık türü değil lüferin yavru halidir ve balıklarımızın devamlılığı için büyümeden avlanmamalılar.

Eylül ayında hangi balıklar yenir?

Eylül ayında av yasağının kalkması ile birlikte palamut, sardalya ve kılıç balığı tüketilmektedir.

Kılıç Balığı

Ekim ayında hangi balıklar yenir?

Ekim ayı lüfer balığının en lezzetli zamanıdır. Levrek, barbun, tekir ve sardalya da sık tüketilen balıklar arasındadır.

Barbun

Kasım ayında hangi balıklar yenir?

Kasım ayında hamsi bol miktarda bulunmaktadır ve oldukça lezzetlidir.

Hamsi

Aralık ayında hangi balıklar yenir?

Aralık tekir, lüfer, uskumru ve palamut tüketmek için ideal bir aydır.

Barbun

Son olarak balık alırken taze olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Balık alırken; gözleri parlak ve dışa bombeli olmalı, derisi parlak ve parmağınızı bastırdığınız zaman içeri göçük olmamalı, kokusu deniz gibi olmalı ağır kokmamalı, solungaçları kanlı ve kırmızı olmalı, pullu balıkların derisine ters yönde parmağınızı sürttüğünüzde pullar rahat çıkmamalı, balığı kafasından tuttuğunuzda vücudu dik durmalı çok eğilmemelidir.

Kaynak : Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir? Hangi Balık Türü Hangi Mevsimde Tüketilmelidir? (msn.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.