Haberler

İklim değişikliği ile mücadelede önemli adım!

AB, İzlanda ve Norveç, sera gazı emisyonlarını 1990’daki seviyeye kıyasla 2030 yılına kadar en az yüzde 40 azaltmak amacıyla işbirliği yapmak için anlaşmaya vardı.

Avrupa Birliği (AB), İzlanda ve Norveç, iklim değişikliği konusundaki süregelen işbirlikleri kapsamında, sera gazı emisyonlarını 1990’daki seviyeye kıyasla 2030 yılına kadar en az yüzde 40 azaltma hedefiyle iklim eylemi alanında işbirliği yapmak üzere anlaşmaya vardı.

İzlanda ve Norveç, 2008’den bu yana AB Emisyon Ticaret Sistemi’ne (ETS) katılıyor.

AB, İzlanda ve Norveç, iklim değişikliği ile mücadelede işbirliğini genişletiyor

AB, İzlanda ve Norveç, önümüzdeki on yıllık dönemde iklim alanındaki işbirliğini ETS dışındaki tarım, ulaştırma, atık yönetimi ve binalar gibi alanlarda da yoğunlaştırmaya karar verdi. Söz konusu anlaşma, BM Paris İklim Anlaşması’nda iklim değişikliği konusundaki taahhütlerine yönelik ortak bir taahhüt olarak nitelendirildi.

İklim eylemi alanındaki işbirliği, Avrupa Ekonomik Alanı Anlaşması altında kurulmuş olan Ortak Komite’nin kabul ettiği iki yasa aracılığıyla gerçekleştirilecek. İzlanda ve Norveç, aşağıdaki AB iklim yasalarını uygulayacak:

  • Çaba Paylaşımı Yönetmeliği: İzlanda ve Norveç 2021 – 2030 döneminde AB’nin Emisyon Ticaret Sistemi dışındaki sektörler (tarım, ulaştırma, atık yönetimi ve binalar) için bağlayıcılığı olan sera gazı salım hedefleri koyacaklar.
  • Arazi, Arazi Kullanımı Değişimi ve Ormancılık Yönetmeliği: İzlanda ve Norveç arazi kullanımı, bu kullanıma ilişkin değişiklikler ve ormancılık alanlarındaki faaliyetlerden kaynaklanan sera gazlarının, 2021 – 2030 döneminde atmosferden uzaklaştırılmış olacak karbondioksit tutarına eşit olmasını hedefleyecek.

“İklim krizi sınır tanımaz”

İklim değişikliği alanındaki anlaşmayı değerlendiren AB Komisyonu Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “İklim krizi sınır tanımaz. Bu nedenle, Avrupa Birliği olarak en yakın ortaklarımızla birlikte, küresel çapta mücadeleye öncülük etmeye devam edeceğiz. Sadece birlikte çalışarak barışı ve istikrarı teşvik etme, gezegenimizi koruma ve gelecek nesillerin en yüksek fiyatı ödememesini sağlama sorumluluklarımızı yerine getirebiliriz” ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu İklim Eylemi ve Enerji Komiseri Miguel Arias Cañete de, “AEA Ortak Komitesi kararını memnuniyetle karşılıyorum. AB, İzlanda ve Norveç, iklim değişikliğiyle mücadelede sınır ötesi işbirliğinin yalnızca gerekli değil, aynı zamanda uygulanabilir olduğunu da kanıtladılar” dedi.

gidahatti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.