Haberler

IMF: İklim değişikliğiyle mücadele etmenin tek etkili çözümü karbon vergisi getirmek

Vergi gelirse 2030 yılında kömür fiyatlarının yüzde 200’ün üzerinde, doğalgaz fiyatının da yüzde 70 artması bekleniyor

IMF

Uluslararası Para Fonu (IMF), hazırladığı raporda iklim değişikliğiyle mücadele etmek için tek etkili çözümün, fosil yakıtlardan enerji üreten ülkelere karbon vergisi getirilmesi olduğunu açıkladı. Böylece IMF, yıllardır kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtları yakmanın maliyetinin yükseltilmesi gerektiğini savunan ekonomistlere arka çıkmış oldu.Sözcü’den Nuray Tarhan’ın haberine göre, raporda küresel hava sıcaklığının Paris Anlaşması’nda hedeflendiği gibi 2030 yılında 2 santigrat derece artış hedefine ulaşılabilmesi için şu anda tonu ortalama 2 dolar olan karbon fiyatına 75 dolar vergi getirilmesi gerektiği belirtildi.

Dünya çapında 40’tan fazla hükümet, ya fosil yakıt üreticilerine ya da al-sat programları üzerine doğrudan vergilendirme yoluyla bir çeşit karbon fiyatlandırması uyguluyor. İngiltere’de 2013 yılında getirilen karbon vergisi birçok sanayi şirketinin kömürden uzaklaşmasını sağlamıştı. Kanada da bu yıl başlattığı uygulamayla 1 ton karbondioksitten 15 dolar vergi alıyor, bunun 2022’de 38 dolara çıkarılması hedefleniyor. Çin de 2020’de benzer bir uygulamayı başlatmayı planlıyor.

IMF’ye göre vergi gelirse, 2030 yılında kömür fiyatlarının yüzde 200’ün üzerinde, doğalgaz fiyatının da yüzde 70 artması bekleniyor.

T24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.