Gezilecek Yerler

Kastamonu’daki doğa harikası Valla Kanyonu

Kastamonu il sınırları içinde yer alan doğa harikası Valla Kanyonu, eşsiz güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Valla kanyonu, Kastamonu ili, Pınarbaşı ilçesi, Muratbaşı köyü sınırları içinde bulunur. Küre Dağları Millî Parkı içinde yer alan kanyon 800 m derinliği ile dünyanın en derin 2. kanyonudur. Devrekani Çayı’nın Küre Dağları’nı parçalayarak oluşturduğu kanyondur. Uzunluğu 12 km’dir.

Kanyon, Pınarbaşı’nın 26 km. kuzeyindeki Muratbaşı köyü yakınlarında, Devrekani çayı ile Kanlıçay’ın buluştuğu yerde başlıyor.

Kuzeydeki Cide’ye doğru yaklaşık 10 km uzanan kanyon, 800-1200 m arasındaki yüksek kayalık uçurumlara sahip. Bu kayalıklarda kartal, şahin, akbaba gibi yırtıcı kuşlar yaşamaktadır.

Ancak girişi ve çıkışında yerel rehberler ile kısa girişler yapabilmek mümkün. Kastamonu Valiliği tarafından yaptırılan özel oturma alanlarının da bulunduğu Bakacak Tepesi de, bu görkemli görüntüyü kuşbakışı izlemek, fotoğraf çekmek için en ideal nokta.

Oldukça zengin bitki örtüsüne sahip Valla Kanyonunda bulunan şelaleler ve göletler, bölgeye yapılan geziyi doyumsuz kılıyor. Tüm bu güzellikleri tek başınıza gezilmesine izin verilmiyor. Kanyonun içinin, profesyonel grup eşliğinde ve uygun ekipman olmadan gezilmesi oldukça tehlikelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.