komşu sebzeler
Ekme-Budama-Aşılama

Komşu Bitkiler ve Uyumsuz Bitkiler

Her bitkinin sağlıklı büyümek için istediği toprak, güneş, su ve ek besin ihtiyacı farklıdır. Hepimizin bahçesinde, pencere önünde, mutfağında yetiştirdiği aromatik bitkilerin bazıları birlikte yetiştiğinde birbirine destek olurken bazıları ise birlikte veya yakın büyümek istemezler. Hangi bitkiler komşu bitkidir? Birlikte yetişen bitkiler hangileridir? Hangi bitkiler birbirine yakın yetişmez? Aşağıda birlikte büyüyebilen komşu bitkiler ve aynı ortamda yetişmekten hoşlanmayan bitkilerin hangileri olduğunu bulabilirsiniz.

Her biri ayrı bir şifa kaynağı olan Rezene, adaçayı, sarımsak ve biberiye bitkileri bir arada komşu olarak yaşayabilirler. Rezene kireçli, humuslu, kumlu-tınlı toprakları severken Adaçayı, sarımsak ve biberiye her toprağa uyum sağlayarak birlikte büyüyebilmektedir.

Rezene, adaçayı, sarımsak, biberiye

Bitki yetiştirmek için küçük bir alanınız varsa rezene, adaçayı, sarımsak ve biberiyeyi aynı bölümde veya saksıya yetiştirebilirsiniz.

Maydanoz ve frenk soğanı da birlikte yetişebilen aromatik bitkilerden. Her iki bitki de güneşli yerleri çok sever. Maydanoz, toprak olarak gübreli topraklarda iyi gelişir. Önemli bir nokta; maydanoz kendisinden sonra tekrar aynı toprakta yetişmez. Yeniden maydanoz yetiştirmek istiyorsanız toprağı mutlaka değiştirmelisiniz.

Maydanoz, frenk soğanı

Rezene bitkisi genellikle yabani olarak yetişen hindiba bitkisi ile de uyum içimde yetişir.

Rezene, hindiba

Soğan ve dereotu toprak konusunda çok seçici olmamakla birlikte yakın veya birlikte yetişebilir.

Saoğn, dereotu
Nane

Nane, sebzelerden domates ile birlikte uyum içinde yetişmekle birlikte oldukça yayılmacı bir bitkidir. Bu nedenle eğer bahçenizde yetiştirecekseniz sınır belirleyebilirsiniz. Saksınızda nane yetiştirmek istiyorsanız yanına başka bitki ekmemelisiniz.

Kekik

Kekik bitkisi de nane gibi yayılmacı bir bitkidir.

Uyumsuz Bitkiler

Birçok sebze ve bitki birlikte uyum içinde büyürken bazı bitkiler ise birbirinden hoşlanmazlar. İklim, toprak isteği ve nem bakımından ayrı istekleri olmakla birlikte mümkün olduğunca ayrı yerlerde yetişmelidir. Birlikte ekilmesi uygun olmayan bitkilerden bazıları da sarımsak ve frenk soğanıdır. Su ihtiyacı farklı olan sarımsak ve frenk soğanı aynı toprakta veya saksıda sağlıklı bir şekilde yetişmeyecektir.

Sarımsak, frenk soğanı

Birbirinden hoşlanmayan iki bitki de maydanoz ve soğandır. Birlikte veya yakın ekmemeye dikkat etmelisiniz.

Maydanoz, soğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.