Biliyor musunuz?

Kuş Ve Kuş Türlerine Vermeniz Ve Vermemeniz Gereken Yiyecekler

Hemen hemen hepimiz havuz kenarında gördüğümüz kazlara ekmek ya da simit atmışızdır. Kuş türlerine ekmek atmak hem bizi, hem çocuklarımızı hem de bizzat kuşların kendilerini sevindirmesine rağmen, kuşlara ekmek atmak son derece tehlikeli.

Ekmek kuşlar için çok lezzetlidir. Ancak ekmek içinde bulunanlar nedeniyle kuşlara zararlıdır.

Kuşlara ve diğer kuş türlerine ekmek yedirmek zararlıdır. Çünkü kuşlar bir süre sonra hiçbir besleyiciliği olmayan ekmeklere alışırlar ve başka yiyecek yemezler. Uzun vadede kötü beslenme kuşlarda ciddi tehlikeler yaratır. Yavruyken ekmekle beslenmiş kuş yavruları vücutları dengeli vitamin almadığı için büyüdüklerinde kanatlarını çırpamazlar ve düzgün şekilde uçamazlar.

Bazı kuşlar bu sebeple hiç uçamamaktadır.

Fotoğraf: Facebook

Stockholm Wildfowl isimli kendini yabani hayvanlara korumaya adamış bir dernek Facebook gönderisinde, “Tıpkı geçen sene gibi bu sene de özellikle kazlar olmak üzere kanatları iskelete benzeyen kuşlar gördüğünü ihbar eden birçok hayvansever oldu. Bazı ihbarlar ise kuşların kanatlarının anormal şekilde kırık olduğunu yönünde” yazdı.

Devamında ise, “Yavru kuşları ekmek ve benzeri yiyeceklerle beslemeyin. Bırakın yiyeceklerini kendileri bulsunlar. Hele ki ilkbahar ve yazda kuşlara ekmek atmayın. Zaten bu dönemde yeterince yiyecek bulabiliyorlar. Kışın ekmek verebilirsiniz. O da çok az olmak şartıyla. Suda yaşayan kuş türlerine küflü ekmek vermeyin. Çok hassaslar. Kışın tercihen arpa veya buğday verin” yazdı.

Stockholm Wildfowl Rehab isimli dernek sürekli ekmekle beslenen bir Kanada kazının fotoğrafını paylaşarak bizlere bir kez daha kuş türlerini ekmekle beslemememizi hatırlattı.

Fotoğraf: Facebook

Yine bir başka gönderilerinde, “Kanada kazları, kuşların sıklıkla yaşadığı sulu alanlarda yaşarlar. Ancak yanlış beslenirlerse yaşam alanlarını göç için terkedemeyeceklerdir. Uçakların rotasındaki yüksekliklerde uçabilen bu kazlar, yanlış beslenme sonucu uçamayacak hale gelip bilinçsiz avcılarca avlanıyorlar. Bu nedenle özellikle Kanada kazlarını bilinçsiz şekilde beslemeyi” yazdılar.

Eğer ördek, kaz ve diğer kuş türlerini beslemekte bu kadar kararlıysanız ekmek yerine başka şeyler verebilirsiniz. İşte kuş ve kuş türlerinin yiyebileceği besleyici gıdalar:

  • Darı
  • Yulaf veya arpa
  • Pirinç
  • Kesilmiş salatalık
  • Kuş yemi

Bu yiyecekleri ise kuş ve kuş türlerine asla vermemelisiniz:

  • Cips
  • Kurabiye
  • Bisküvi
  • Çikolata
  • Patlamış mısır

Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşarak kuş ve kuş türlerini bilinçsiz beslemenin önüne geçebilirsiniz.

https://tr.newsner.com/hayvanlar/kus-ve-kus-turlerine-vermeniz-ve-vermemeniz-gereken-yiyecekler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.